Według badań, spanie z psem w jednym łóżku, polepsza jakość naszego snu

Dziewczyna śpiąca w łóżku z psem

Gdy przychodzi do tematu tego, czy dzielić łóżko z psem, czy nie, opinie są podzielone. Są ortodoksyjni przeciwnicy tego pomysłu, jak i ci, którym wydawało się że są, ale po jakimś czasie pupil i tak dzieli z nimi łóżko. Kto ma rację?

Na podstawie ostatnich badań, okazuje się, że spanie w jednym łóżku z psem może być gwarantem polepszenia jakości snu. Ci z was, którzy już śpią ze swoimi czworonogami wiedzą, że ta tradycja wiąże się często z brakiem miejsca na nogi w łóżku, chrapaniem psa, czy porannym lizaniem po twarzy, ale w końcu to niewielka cena za szczęście naszego pupila.

W badaniu nazwanym: Badanie jakości snu u kobiet w wieku dorosłym i procedury snu w związku z posiadaniem zwierząt domowych i udostępnianiu im łóżek, przebadano 962 kobiety mieszkające w USA, by zobaczyć, jak posiadanie zwierząt wpływa na sen.

Czytaj również: Jak się zachować, gdy przychodzi moment pożegnania z pupilem?

Okazało się, że 55% uczestniczek pozwoliło co najmniej jednemu ze swoich psów spać razem w łóżku, a 31% dzieliło łóżko z co najmniej jednym kotem. Według badania, 57% z badanych dzieli łóżko z partnerem. Co ciekawe, okazuje się, że w takiej sytuacji dzielenie łóżka z kotem i partnerem było destruktywnym marzeniem, tak spanie z psem całkowicie odwrotnie.

Niezależnie od rasy psa – czy to ogromny pies stróżujący, czy jamnik, który zwija się obok ciebie pod kołdrą, psy mają wrodzoną zdolność pocieszania i pomagają nam spać spokojnie. Koty – niestety nie (sorry, tak mówią badania).


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Z kolei badania opublikowane przez czasopismo naukowe The Royal Society wykazały, że mamy z psami jeszcze jedną wspólną cechę – one też się zamartwiają swoimi problemami przed snem, zupełnie, jak my.

Patrząc na wzorzec snu u psa, badanie sprawdzało, w jaki sposób śpią one po pozytywnych lub negatywnych doświadczeniach emocjonalnych. Podobnie, jak my – pieski po negatywnych doświadczeniach, miały niespokojny sen, rzucały się i przewracały po łóżku. Z kolei pozytywne doświadczenia umożliwiały im bardzo spokojny sen.

Po raz kolejny wyraźnie widać, że psy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, na których miłość zdecydowanie nie zasługujemy, ale jej potrzebujemy!

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News