We Wrocławiu pojawią się ruchome murale! Co wiemy o drugiej edycji Kinomuralu?

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające mural

Już za niecały miesiąc, wrocławskie Nadodrze zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawią się ruchome murale.

Swoje dzieła zaprezentuje 20 artystów z całego świata, w tym także z Wrocławia. To pierwszy w Polsce projekt o takiej formule prezentowania sztuki. Tegoroczna edycja Kinomuralu odbędzie się w dniach 20-21 września.

Nadodrze porównywane jest do berlińskiego Kreuzberga czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Nadodrzańskie ściany na dwa wieczory oddane zostaną w ręce artystów z całego świata. Powstaną na nich ruchome obrazy. Nie będą to jednak typowe murale a efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez dźwiękowy performance i kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne.

Zobaczymy ponad 60 historii opowiedzianych przez 20 wyśmienitych artystów z kraju, w tym z Wrocławia, ale też z USA, Kolumbii czy Japonii.

Wiele z prac prezentowanych podczas Kinomuralu powstanie specjalnie na potrzeby projektu. Unikatowość prezentowanych dzieł to nasz cel nadrzędny – podkreśla Bartosz i Piotr Bartos, pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Kinomural nie jest festiwalem ani przeglądem sztuki. To nowa okołofilmowa formuła, w ramach której po zmierzchu, w wybranych rejonach miasta, na bocznych ścianach budynków odbywają się projekcje audiowizualne.

Wychodzimy z kin studyjnych i galerii. Zamieniamy przestrzeń miejską w wielkoformatową galerię sztuki. Pozwala nam to w niecodzienny sposób spojrzeć na miejsca, w których żyjemy oraz zintegrować lokalną społeczność na gruncie działań artystycznych.

Pomysłodawcy Kinomuralu, bracia Bartos, od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Piotr jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Bartek – reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Bracia Bartos tworzą nierozerwalny tandem filmowy i wspólnie realizują autorskie projekty.

W 2013 roku we Wrocławiu stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. Chłopiec z żabą, otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie. Trzecim, dopełniającym elementem artystycznym Kinomuralu, jest Agata Bartos, siostra, absolwentka Holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka mix-media, reżyserka, scenarzystka, kostiumografka.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Wkrótce zostanie ogłoszony program tegorocznej edycji Kinomuralu. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie oraz na Facebooku.

Komentarze
We Wrocławiu pojawią się ruchome murale! Co wiemy o drugiej edycji Kinomuralu?
5 (100%) 1