We Wrocławiu pojawią się ruchome murale! Co wiemy o drugiej edycji Kinomuralu?

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające mural

Już za niecały miesiąc, wrocławskie Nadodrze zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawią się ruchome murale.

Swoje dzieła zaprezentuje 20 artystów z całego świata, w tym także z Wrocławia. To pierwszy w Polsce projekt o takiej formule prezentowania sztuki. Tegoroczna edycja Kinomuralu odbędzie się w dniach 20-21 września.

Nadodrze porównywane jest do berlińskiego Kreuzberga czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Nadodrzańskie ściany na dwa wieczory oddane zostaną w ręce artystów z całego świata. Powstaną na nich ruchome obrazy. Nie będą to jednak typowe murale a efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez dźwiękowy performance i kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zobaczymy ponad 60 historii opowiedzianych przez 20 wyśmienitych artystów z kraju, w tym z Wrocławia, ale też z USA, Kolumbii czy Japonii.

Wiele z prac prezentowanych podczas Kinomuralu powstanie specjalnie na potrzeby projektu. Unikatowość prezentowanych dzieł to nasz cel nadrzędny – podkreśla Bartosz i Piotr Bartos, pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Kinomural nie jest festiwalem ani przeglądem sztuki. To nowa okołofilmowa formuła, w ramach której po zmierzchu, w wybranych rejonach miasta, na bocznych ścianach budynków odbywają się projekcje audiowizualne.

Wychodzimy z kin studyjnych i galerii. Zamieniamy przestrzeń miejską w wielkoformatową galerię sztuki. Pozwala nam to w niecodzienny sposób spojrzeć na miejsca, w których żyjemy oraz zintegrować lokalną społeczność na gruncie działań artystycznych.

Pomysłodawcy Kinomuralu, bracia Bartos, od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Piotr jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Bartek – reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Bracia Bartos tworzą nierozerwalny tandem filmowy i wspólnie realizują autorskie projekty.

W 2013 roku we Wrocławiu stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. Chłopiec z żabą, otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie. Trzecim, dopełniającym elementem artystycznym Kinomuralu, jest Agata Bartos, siostra, absolwentka Holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka mix-media, reżyserka, scenarzystka, kostiumografka.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Wkrótce zostanie ogłoszony program tegorocznej edycji Kinomuralu. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie oraz na Facebooku.

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News