Vogue jest kobietą!

Emmanuelle Alt w biurze

Bez nich świat mody nie byłby taki sam. Gdyby nie one, nie moglibyśmy podziwiać wszystkich pięknych okładek. To one też sprawiły, że świat mody został zauważony przez wszystkich. Rządzą trendami na każdy sezon. Naczelne Vogue’a. Są sławne, piękne, stylowe, zajmują najważniejsze pozycje w branży.

Naczelnej amerykańskiego Vogue’a chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Anna Wintour, uchodząca za najgroźniejszą osobę w świecie mody, utrzymuje się na swoim stanowisku od 1988 roku. Jednak już od najmłodszych lat ciężko pracowała, aby osiągnąć w modzie jak najwięcej. Na początku kariery pomógł jej ojciec. Jak mówi w filmie dokumentalnym o niej samej, uważa, że tak naprawdę to właśnie on zadecydował, że powinna pracować w modzie. Nigdy nie miała problemu z wyrażaniem własnej opinii, może dlatego osiągnęła tak wiele w tej branży.

W czasie spotkania z poprzednią naczelną Vogue’a, Grace Mirabellą, zapytana jakie stanowisko chciałaby objąć w redakcji, otwarcie przyznała, że interesuje ją stanowisko naczelnej. W wieku 14 lat zaczęła nosić słynną już teraz fryzurę na pazia, do tej pory jej nie zmieniła. Anna jako jedna z nielicznych osób w branży sprzeciwia się organizacji PETA oraz otwarcie mówi o swoim zamiłowaniu do futer. To dzięki niej na okładkach tego magazynu można zobaczyć już nie tylko modelki, ale też gwiazdy i celebrytki. W Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku znajduje się skrzydło jej imienia – Instytut Kostiumów Anny Wintour. Z innych ciekawostek: nigdy nie ubrałaby się cała na czarno oraz nigdy nie zrobi sobie selfie. Nic nie wskazuje na to, żeby miała odejść z Vogua, z którego uczyniła biblię mody.

zbliżenie na twarz Anny Wintour

Anna Wintour z torbą Channel


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Nazwisko Roitfeld też jest znane raczej wszystkim fanom mody. Carine dzierżyła berło naczelnej francuskiego Vogue’a od 2001 do 2011 roku. Sama zrezygnowała ze stanowiska. Aktualnie wydaje własny magazyn CR Fashion Book.

Córka rosyjskiego imigranta oraz Francuzki z wyższych sfer. Dzięki rodzicom wychowała się w duchu paryskiej bohemy. Jej kariera na dobre rozpoczęła się w 1990 roku, wraz z poznaniem Mario Testino oraz później Toma Forda. Do dziś są dobrymi przyjaciółmi. Do sesji nie zatrudniała wychudzonych modelek. Sama uwielbia styl porn chic, chociaż twierdzi, że najbardziej w nim lubi szyk. Roitfeld ma dwójkę dzieci oraz wieloletniego partnera. Carine nigdy w czasie swojej dziesięcioletniej kariery w Vogue’u nigdy nie założyła jeansów. Uważa również, że w modzie najważniejsze jest łączenie ekskluzywnej mody oraz świata zwykłych kobiet. Swoją karierę w biblii mody zakończyła z udziałem skandalu. A dokładnie chodziło o sesję Toma Forda, w której wystąpiły małe dziewczynki w dość dwuznacznych pozycjach i wystylizowane na dorosłe kobiety.

Zbliżenie na twarz Carine Roitfeld

Carine Roitfeld w płaszczu

W 2011 roku Emmanuelle Alt przejęła stery francuskiego Vogue’a po Carine Roitfeld. Pierwszym pokazem, który zobaczyła w życiu, było show Jeana Paula Gaultiera. Miała wtedy 19 lat i na pokazy chodziła wraz z mamą, która była modelką. Swoją karierę rozpoczęła od magazynu Elle. Alt dzięki wieloletniemu doświadczeniu świetnie spisuję się jako naczelna. Swoim francuskim stylem i nonszalancją potrafi zachwycić wszystkich. Emmanuelle w pracy nie zastanawia się cały czas co będzie modne albo jakie trendy należy promować. Lubi szokować, ale nie chce emanować seksem w swoich sesjach. Nie tworzy wokół siebie aury strachu jak Wintour, nie jest prowokatorką jak jej poprzedniczka. Alt nie udziela wielu wywiadów. Nie jest nieśmiała, ale nie stawia siebie na pierwszym miejscu.

Emmanuelle Alt w czasie sesji

 

Emmanuelle Alt w czasie paryskiego tygodnia mody

Franca Sozzani jest naczelną włoskiego Vogue od 28 lat. Gdy w 1988 roku przejęła stanowisko, nie sądziła, że tak długo będzie zajmować to miejsce. Jak życie pokazało, radzi sobie świetnie. Zdaje się, że to właśnie Vogue Italia pozostał najbardziej zwiazany z modą. Przeglądając okładki, które stworzyła Sozzani, trudno odnaleźć wśród nich zdjęcia celebrytek. Redaktorka nie ogranicza się pod żadnym względem i jako jedna z pierwszych pokazywała ciemnoskóre modelki na łamach magazynu. W lutym 2011 roku rozpoczęła pracę strony Vogue-Curvy, prowadzonej przez blogerki o większych wymiarach, kierowanej do kobiet o również pulchniejszych kształtach. Uważa, że w modzie nie chodzi o ubrania, ale o życie, ponieważ gdzie nie spojrzymy, każdy ma do czynienia z modą w mniejszym bądź większym stopniu. Zyskała też całkowitą lojalność fotografów tym, że w czasie sesji daje im całkowitą swobodę. Jej miłość do mody rozpoczęła się od miłości do zdjęć. Może też z tego uczucia wynika to jakim szacunkiem darzy fotografów. Oby jak najdłużej!

Franca Sozzani siedząca na kanapie

 

Franca Sozzani w biurze

Najkrócej rządząca modowym imperium jest Masha Tsukanova. To naczelna ukraińskiego Vogue’a, który jest wydawany od 2011. Jak sama wie, wiele osób łączy Ukrainę z Rosją, dlatego też Masha chce pozbyć się tego znaku równości. Uważa, że chociaż mówią tym samym językiem oraz wywodzą się ze Związku Radzieckiego, nie oznacza, że można je ze sobą łączyć. Według niej styl Ukrainek jest spokojny i wyważony. Planem Tsukanovej jest pokazywać jak najwięcej ukraińskich projektantów oraz promować ich na świecie. Pragnie zaprezentować kulturę jej kraju i wytworzyć autentyczny, odrębny styl ukraińskiego Vogue’a.

naczelna ukraińskiego Vogue, Masha Tsukanova

Przedostatnią, ale nie mniej ważną jest Angelica Cheung. Naczelna chińskiego Vogue’a, który w 2015 roku świętował swoją dziesiątą rocznicę. Od samego początku (2005 rok) to właśnie Angelica kieruje chińskim wydaniem magazynu. Chociaż mało kto dawał szanse na powodzenie tej wersji, Angelica zaskoczyła wszystkich świetnie sprzedającym się magazynem. Pierwszy numer trzeba było dwa razy dodrukowywać. Podoba jej się, kiedy ludzie mówią, że jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie mody. Nie ma zamiaru zwalniać tempa, bo chce pokazać, jak wiele Chiny mają do zaoferowania. Dzięki niej w świecie mody zaczęły pojawiać się chińskie modelki oraz chińscy projektanci.

Angelica Cheung, ubrana w kolorową sukienkę

Anna Dello Russo nie jest naczelną, jednak to na tyle kolorowy ptak mody, że musiała znaleźć się w tym zestawieniu. To konsultant kreatywna japońskiej edycji Vogue’a. Anna nie boi się żadnych printów, kolorów, materiałów czy krojów. O niej samej nie wiemy jednak zbyt wiele. Urodziła się we Włoszech, w Bari. Aktualnie mieszka w Mediolanie. Śledząc ją na Snapchacie, można poznać trasę, jaką codziennie rano wykonuje. Uwielbia też yogę oraz basen. A resztę jej życia wypełnia moda, tak samo jak jej drugie mieszkanie, które jest jednocześnie jej garderobą. To dzięki Annie i jej stylowi zaczęły powstawać blogi modowe. To ona jako jedna z pierwszych była fotografowana po pokazach mody i tym samym zaczęto zwracać uwagę nie tylko na redaktorów, ale też na początkujących blogerów.

Anna Dello Russo, ubrana w czarno złote poncho

tekst | Olga Najdek

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News