Transpłciowa modelka po raz pierwszy na okładce Vogue

Biblia mody jaką jest Vogue, coraz bardziej otwiera się na tematy tabu. Naczelne magazynu chętniej zatrudniają modelki o niestandardowej urodzie, a także modelki plus size. Magazyn porusza sprawy dotyczące kobiet, a czasami polityki. To właśnie na okładce Vogue jako pierwsza wystąpiła czarnoskóra modelka. Magazyn dyktuje trendy i radykalnie zmienia oblicze świata mody. Nadszedł czas na kolejną zmianę!

Valentina Sampaio to młoda brazylijska transpłciowa modelka. Modą zaczęła interesować się dopiero od niedawna. Jest gwiazdą dwóch okładek francuskiego Vogue’a na marzec 2017.

Trzy ujęcia tej samej dziewczyny z długimi włosami

Emmanuelle Alt, redaktor naczelna francuskiego Vogue, uważa, że Valentina Sampaio jest tak samo francuską pięknością jak modelka Daria Werbowy czy Anna Ewers. Jedyne co je różni to to, że Sampaio urodziła się chłopcem. Przesłanie marcowej okładki jest jedno: pokazać transpłciowym dziewczynom, że przez swoją odmienność nie są od nikogo gorsze, a także, że w przyszłości również mogą pojawić się na okładce prestiżowego magazynu o modzie. Jest to również wyraz poparcia dla zmian dokonujących się na świecie w dziedzinie łamania stereotypów.

Sesja zdjęciowa Valentiny Sampaio jest utrzymana w stylu lat 80. Mocny makijaż, bufiaste rękawy i kolorowe światła od razu przywodzą na myśl dyskoteki z tamtych czasów. Modelka ma na sobie ubrania od Saint Laurent, które wyszły spod ręki Anthony Vacarello. Za zdjęcia odpowiedzialny jest duet fotografów Merta Alasa i Marcusa Piggot. Całej sesji towarzyszy hasło: Transgender beauty: How they’re shaking up the world.

Dwie okładki magazynu Vogue

Tekst: Katarzyna Tilda Frąckowiak

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News