#1 Les Misérables
Musical, który swoją akcją przenosi nas do rewolucyjnej Francji. Poznajemy tam min. Jeana Valjeana, który po diametralnej zmianie swojego życia, bierzę pod opiekę małą dziewczynkę Cosette. Muzyka Claude-Michela Schönberga sprawiła, iż spektakl szybko zyskał na popularności. Spodobał się również reżyserowi Tomowi Hopperowi, który w 2012r. postanowił przenieść sztukę na ekrany kin. Jak się okazało, również wersja filmowa zyskała fanów na całym świecie.
#2 Wenus w futrze
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Broadwayowska sztuka Davida Ivesa, która zainspirowała samego Romana Polańskiego. Wybitny reżyser postanowił nakręcić historię Vandy, która bierze udział w przesłuchaniach do nowej sztuki teatralnej. Spóźniona na casting, postanawia jednak spróbować swoich sił. Reżyser Thomas ma dość spore oczekiwania. Film spodobał się krytykom, którzy postanowili nominować produkcję do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes.
#3 Wątpliwość
Niesamowita sztuka Johna Shanleya o katolickiej szkole w Bronksie, kierowanej przez zakonnice. Targana podejrzeniami, oskarża księdza o niestosowne kontakty z jednym z uczniów. Historia przypadła publiczności do gustu na tyle, iż John Patrick Shanley postanowił ją nakręcić. Do obsady zaprosił samą Meryl Streep. Premiera filmu miała miejsce w 2008 roku. Po tym wydarzeniu Teatr Polonia postanowił wystawić sztukę, z Krystyną Jandą w roli głównej.
#4 Bliżej
Ta sztuka Patricka Marbera, stała się prawdziwym hitem na całym świecie. Obecnie jest grana w ponad stu teatrach. Opowiada o losach Alice, Dana, Anny oraz Larry’ego. Jest to czwórka ludzi, których losy splatają się w dość intrygujący sposób. Świetna linia fabularna stała się pretekstem do przeniesienia spektaklu na ekrany. Tego zadania podjął się Mike Nichols, który stworzył film nagrodzony m.in. nagrodą BAFTA czy Złotym Globem.
#5 Chicago
John Kander, Fred Ebb i Bob Fosse pewnie nie spodziewali się, że ich spektakl o chicagowskim okresie prohibicji, w którym to odnaleźć musi się zbrodniarka Roxie Hart, odniesie aż tak olbrzymi sukces. Tysiące sprzedanych biletów oraz wspaniała jazzowa muzyka, przyczyniły się do tego, iż Rob Marshall dostrzegł potencjał musicalu. Postanowił go przenieść na wielki ekran, co też uczynił w 2002 r. Film nie tylko spodobał się widzom, ale także krytykom, którzy nagrodzili go wielokrotnie na wielu prestiżowych festiwalach.
Tekst: Przemek Dankowski