Szampan w 9 pytaniach i odpowiedziach

szampan

Chyba wszyscy uwielbiamy najwyższej jakości wina z Szampanii. Czy jednak wiemy o nich wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć? Może w przeszłości wstydziliśmy się zasięgnąć opinii ekspertów? A może nie mieliśmy kogo zapytać? Jeśli kiedykolwiek dręczyły Cię rozmaite pytania związane z Szampanem, nasz tekst jest właśnie dla Ciebie. Zachęcamy do lektury!

Jaki Szampan jest dobry?

Dobry Szampan to… każdy Szampan. Ścisłe regulacje dotyczące metody produkcji trunku, przestrzeganie norm dotyczących uprawy winorośli oraz warunki klimatyczne panujące na winnicach w Szampanii sprawiają, że każdy specjał mogący poszczycić się mianem Szampana jest winem wysokiej jakości. No dobrze, ale jaki Szampan jest wyjątkowo dobry? Poszukując ekskluzywnych Szampanów, możemy skorzystać z ofert małych domów szampańskich lub rozejrzeć się wśród propozycji znanych producentów – takich jak np. Mumm, Veuve Clicquot, czy Moet & Chandon. Te wspaniałe trunki zarezerwujesz TUTAJ.

Ile kosztuje prawdziwy Szampan?

Odpowiedzmy na jedno z najczęściej zadawanych pytań związanych z francuskim winem. Ile kosztuje prawdziwy Szampan? Cena może wahać się od 50, do nawet kilkuset czy kilku tysięcy złotych! Najdroższe oczywiście okazują się specjały z wyjątkowo dobrych roczników, wyprodukowane z wyselekcjonowanych winogron oraz inne edycje limitowane.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jak powstaje Szampan?

Jak powstaje Szampan? Metodą klasyczną, zwaną także metodą szampańską, zakładającą powtórną fermentację trunku (butelkową), która opiera się na dodaniu do butelki z winem (które przeszło już pierwszą fermentację) mieszanki drożdży oraz cukru. Na skutek procesów fermentacyjnych powstają kochane przez nas bąbelki. Z tym, jak powstaje Szampan, związane jest również pojęcie dojrzewania na osadzie. W przypadku oryginalnego Szampana procedura ta musi trwać nie krócej niż 15 miesięcy.

 
Należy zaznaczyć, że większość win musujących, m.in. Prosecco czy Sekty, powstaje uproszczoną metodą Charmata. Wina Prosecco na winnicalidla.pl to z pewnością jedne z najciekawszych, korzystnych cenowo trunków musujących!

Ile kalorii ma Szampan?

To, ile kalorii ma Szampan, który mieni się w naszym kieliszku, zależy rzecz jasna od tego, z jaką wersją wina mamy do czynienia. W 100 mililitrach klasycznego wytrawnego wina musującego z bąbelkami znajduje się około 80 kalorii. Nieco więcej, około 90, będzie ich w analogicznej porcji wina półwytrawnego. A ile kcal ma Szampan w słodkiej odsłonie? Około 117 w przeliczeniu na 100 mililitrów. Podobną wartość energetyczną ma oczywiście również wino musujące słodkie innego rodzaju.

Ile % ma Szampan?

Ile procent ma Szampan? Zazwyczaj od 12 do 12,5 %!

Jeden Szampan na ile osób?

Jeden Szampan na ile osób wystarczy? To oczywiście zależy od tego, jaką pojemność ma butelka z Szampanem oraz jak bardzo zasmakuje degustatorom pierwszy kieliszek trunku. Przy okazji różnego rodzaju imprez często przyjmuje się, że jedna butelka o pojemności 750 ml. wystarczy na 6-7 porcji degustacyjnych, a więc to właśnie tyle osób będzie mogło wznieść toast jedną butelką tego musującego trunku. Oczywiście bardziej oszczędni organizatorzy zabaw (ale też bardziej szczodrzy!) mogą mieć inne zdanie w temacie, na ile osób wystarczy Szampan – znajdziemy bowiem informacje, że nawet na 10! Warto zauważyć, że na rynku dostępne w sprzedaży bywają butelki z winem musującym o pojemności 1.5 litra, 3 litrowe, 4.5 litrowe, a nawet większe, aż do… 30 litrów. Pytanie zatem na ile osób wystarczy butelka Szampana, należy zadać, podając jej konkretną wielkość. 

Szampan i truskawki – jak podawać?

Szampan i truskawki to połączenie znane i cenione, do którego przyzwyczaiła nas popkultura. Truskawki do wyśmienitego wina powinniśmy podawać w eleganckim pucharku czy miseczce lub na eleganckim talerzyku. Ważne, by owoce były odszypułkowane i umyte! Naszej wybrance lub wybrankowi możemy również zaserwować Szampana z mrożonymi owocami lub przepyszny koktajl na bazie wina z bąbelkami oraz zmiksowanych, osłodzonych truskawek.

Jaki Szampan do truskawek?

Wszystkim smakoszom zastanawiającym się, jakiego Szampana do truskawek podać, tłumaczymy, że mogą oni wykorzystać ulubiony wariant smakowy wina – zarówno wino wytrawne czy półwytrawne, jak i półsłodkie czy słodkie.

Dlaczego Szampan i truskawki?

Dlaczego Szampan i truskawki to tak udana para? Po pierwsze, owoce te zdaniem wielu wyśmienicie współgrają ze smakiem wina. Po drugie – połączenie to traktowane bywa jako afrodyzjak, a więc idealny pomysł na randkę!

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości związane z trunkami z Szampanii. Albo chociaż zachęciliśmy Cię do dalszych poszukiwań! Przekonaj się, jakie wyborne wino musujące na winnicalidla.pl możesz zarezerwować – Szampany i nie tylko!


Artykuł Partnerski

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News