Categories: technologiatrendy

Szał wokół Windowsa 95

Wprowadzenie w 1995 roku nowego Windowsa było nie lada wydarzeniem. Gorączkowo wyczekiwany system operacyjny zalał półki sklepowe, a zainteresowanie wokół niego może równać się tylko z szałem wokół nowych produktów Apple’a albo kolejnych części Harry’ego Pottera.

Tak. To już dwadzieścia lat. W sierpniu 1995 roku wprowadzono słynnego Windowsa 95. Lekką nostalgią wspominamy czasy, gdy ten system nie był obiektem żartów, tylko niezwykle pożądanym przedmiotem na rynku. Premiera cieszyła się dużym szumem medialnym. Na promocję wydano ponad 300 mln dolarów. Pieniądze przeznaczono m.in. na miniserial promujący produkt. Wystąpiły w nim najbardziej pożądane gwiazdy lat 90., Jennifer Aniston i Matthew Perry z „Przyjaciół”.

Co więcej, nawet Stonesi mieli swój udział w kampanii Windowsa 95. Ich słynny utwór „Start me up” został wykorzystany w jego reklamie. Windows 95, to nie tylko kultowy przycisk „start”, lecz także pasek operacyjny oraz „Plug and Play”. Chociaż teraz są to dla nas standardy, to dwadzieścia lat temu dopiero zaczęły się one tworzyć.

Większość sklepów elektronicznych zrobiło z premiery Windowsa 95 wielkie wydarzenie. Lokale wpuściły wyczekujących w gigantycznych kolejkach klientów o północy. Każdy z oczekujących marzył tylko o jednym – o jak najszybszym złapaniu w swoje ręce jeszcze cieplutkiego Windowsa. Edycja była wielkim sukcesem. Microsoft sprzedał 7 milionów egzemplarzy w ciągu pierwszych pięciu tygodni. a Windows 95 wkrótce stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na rynku.

Aż łezka kręci się w oku, gdy widzimy raczkujące reklamy lat 90. Nie zmienia to jednak faktu, że PR-owcy trafili w gusta klientów. A może po prostu kultowy Windows 95 obronił się sam?

tekst | Aleksandra Leśnik

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

4 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

4 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

5 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

5 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

6 dni ago