Sven Marquardt na Smolnej: portret kultury techno

Zdjęcie z wystawy fotografii Svena Marquardta

Sven Marquardt to człowiek, który uchodzi za symbol Berlina. W Berlinie się urodził, nigdy na dłużej się z niego nie oddalał, a świat muzyki elektronicznej niemieckiej stolicy zna tak dobrze, jak nikt inny. W warszawskim klubie Smolna można obejrzeć jego fotografie.

Zdjęcia, które można oglądać na Smolnej do soboty, to unikatowe portrety twórców i odbiorców kultury muzyki elektronicznej. Sven Marquardt jest nie tylko fotografem – od lat pracuje także jako selekcjoner w najsłynniejszych berlińskich klubach: Berghain i Panorama Bar, oprócz tego uczy studentów fotografii w berlińskiej szkole.

Wystawa jest o tyle specyficzna, że pozwala zwiedzającym zobaczyć wnętrza, do których nie każdy ma wstęp. By wejść na klubowe imprezy trzeba przejść, tylko nieco łagodniejszą niż w sławnym Berghain, selekcję. Jako gość wystawy można zobaczyć w dziennym świetle miejsca, które w weekendy goszczą tłumy miłośników techno.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zdjęcie z wystawy fotografii Svena Marquardta
fot. Katarzyna Irmina Stępniak

To, że zdjęcia zawisły w codziennej przestrzeni klubu ma także znaczenie dla samego artysty. Marquardt podkreśla, że fotografie celowo powiesił bez ram, dzięki czemu zniknął dystans między odbiorcą a dziełem.

Prace można obejrzeć tak, jakby były naturalnym elementem Smolnej. Fotograf w swojej twórczości skupia się na tematach takich jak uroda, przemijanie, życie, śmierć, czy zmartwychwstanie. Rzeczywiście, kultura techno dotyka tych tematów na co dzień, stając się źródłem inspiracji dla artysty – dla niego fotografia to próba odroczenia przemijania, zatrzymania czasu.

Zdjęcie z wystawy fotografii Svena Marquardta
fot. Katarzyna Irmina Stępniak

Sven Marquardt, który spotkał się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej, podkreślał, że choć sukces nie jest czymś wiecznym, to jego ostatnie lata życia przypominają wspaniały sen. Fotografie z zakazanych zakamarków Berlina chcą oglądać ludzie na całym świecie – w ostatnim czasie zdjęcia Marquardta można było oglądać między innymi na Filipinach czy Hanoi. W planach na najbliższą przyszłość jest Kanada i Nigeria.

Wystawę można oglądać do soboty 09.09.2017 na Smolnej 38 w Warszawie, więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Zdjęcie z wystawy fotografii Svena Marquardta
fot. Katarzyna Irmina Stępniak

Plakat zapowiadający wystawę Svena Marquardta na Smolnej

Tekst i zdjęcie wyróżniające: Katarzyna Irmina Stępniak

1/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News