Ikona berlińskiego podziemia: wystawa Svena Marquardta w Smolnej

Mężczyzna z siwymi włosami i brodą, w prostokątnych okularach z kolczykami w dolnej wardze

Warszawskiego klubu Smolna nikomu chyba już nie trzeba przedstawiać. Jednak Smolna to nie tylko przestrzeń klubowa, ale również miejsce do wymiany poglądów, zdań, opinii, a przede wszystkim nauki i poznawania świata.

W tym przypadku jest to poznanie świata oczami niemieckiego artysty, fotografa i ikony berlińskiego podziemia – Svena Marquardta, który przyjedzie do Warszawy z wystawą fotografii, zatytułowaną Rooms, ukazującą ludzkie emocje, strachy i pragnienia z klubowym światem w tle. Wystawę będzie można oglądać w klubie Smolna od 4 do 9 września!

Urodzony w 1962 roku w Berlinie Wschodnim Sven Marquardt od połowy lat osiemdziesiątych był istotną postacią środowiska punkowców i artystycznej Nowej Fali powstałej w słynnej dzielnicy Prenzlauer Berg.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Z upadkiem Muru Berlińskiego Sven Marquardt zawiesił swoją artystyczną karierę i skupił się na rozwijającej się scenie elektronicznej w nowo zjednoczonym mieście. Od 2007 r. jest głęboko zaangażowany w wizualną stronę wytwórni Ostgut Ton. W 2010 r. wydał książkę Przeszłość przyszłość, a w następnych latach Zbawiciel i Skryta dzikość. W 2014 r. opublikował autobiografię Noc jest życiem (w Polsce opublikowana w 2016 r. przez wydawnictwo Fundacja Kultural Kolektiv).

Dzisiaj Marquardt jest uważany za jedynego artystę ze wschodniego Berlina, którego twórczość nawiązuje do wizualnych tradycji Arno Fischer i Sibylle Bergemann. Równocześnie artysta jest głęboko zaangażowany w fotografię mody. To połączenie zaowocowało z jednej strony współpracą z największymi markami jak HUGO BOSS czy Levi’s, a z drugiej strony z Instytutem Goethego.

Każde zdjęcie Svena Marquardta jest jak zapowiedź nadejścia jesieni – kiedyś trafnie zauważył Christoph Tannert, dyrektor artystyczny berlińskiego Künstlerhaus Bethanien.

Twórczość Marquardta łączy surową formę i czystość obrazu z posępną nietrwałością, zachwyca połączeniem lekkości, surowości i dramatycznej sztuki monochromatycznego kontrastu, o czym przekonacie się po wizycie na Smolnej.

Czarno-białe zdjęcie mężczyzny ubranego w sam płaszcz, z dłuższymi, rozpuszczonymi włosami Czarno-białe zdjęcie mężczyzny leżącego na msce samochodu, obok stoi drugi mężczyzna w kapeluszu i garniturze Twarz mężczyny trzymana za żuchwę przez kogoś w ciemnej rękawiczce Czarno-białe zdjęcie mężczyzny siedzącego na schodku i kobiety w czarnej sukience stojącej obok niego

Ale to nie koniec. W ramach wydarzenia, obejrzeć będziecie mogli także wystawę towarzyszącą: Lokomotywą do Blue Velvet. Historia polskiego clubbingu.

Zaproszeni przez Smolną goście specjalni (m.in Gerhard Derksen) opowiadać będą o początkach sceny techno w Polsce: genezie, pierwszych rejwach, o problemach i wyzwaniach lat 90 i pionierach gatunku. Prezentowane będą również archiwalne zdjęcia i wideo z legendarnych imprez w tytułowej Lokomotywie i Blue Velvet, a także Rhisome czy FIltrów.

Lokomotywą do Blue Velvet to próba stworzenia pomostu między przeszłością, a współczesnością, ażeby ze spokojem i nadzieją patrzeć na dalszy rozwój polskiej sceny klubowej, która – bez krzty przesady przeżywa swój złoty czas. To próba stworzenia płaszczyzny do wymiany zdań dla weteranów i zasłużonych postaci z kraju oraz młodej fali z ogromną determinacją do stworzenia polskiej sceny muzycznej na miarę oczekiwań wszystkich. Pomyślny finał tego projektu zależy przede wszystkim od Was i tego czy aktywnie zaangażujecie się we wspólne budowanie lepszego jutra.

Wystawa Svena wraz z wystawą towarzyszącą będzie dostępna od 4 do 9 września. Cena biletu: 10 PLN. Więcej szczegółów znajdziecie bezpośrednio TUTAJ.

Plakat promujący wystawę Svena Marquardta w Smolnej

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News