Świat emocji potrafi być naprawdę skomplikowany. Szczególnie dla dziecka, które rosnąc przekracza jego próg i zderza się z całą gamą nowych uczuć. Z pomocą przychodzi „Pożegnanie z Wesołą” – niezwykła książka napisana przez fantastyczne artystki polskiej sceny muzycznej, która zapewni komfort w krainie poplątanych jak włóczka emocji oraz rozmowie o nich z rodzicami.
„Pożegnanie z Wesołą i inne opowiadania dla dzieci”
Książeczka „Pożegnanie z Wesołą” to wyjątkowy projekt wydawnictwa Fame Art we współpracy z niezwykłymi autorkami tekstów piosenek, czyli Melą Koteluk, Belą Komoszyńską, Mariką, Natalią Grosiak, Natalią Moskal oraz Olgą Stokłosą, polegający na stworzeniu przestrzeni do rozmowy o emocjach dla rodzica i dziecka.
W procesie twórczym wszystkich opowiadań ze zbioru „Pożegnanie z Wesołą” towarzyszyła pedagożka i terapeutka dziecięca – Alicja Stokłosa. Ilustracje do książki przygotowali Zosia i Staś Stokłosowie. Dzieci na swój sposób zinterpretowały sferę wizualną opowiadań, dzięki czemu czytelnicy mogą głębiej wniknąć w świat widziany oczami dziecka i spróbować go zrozumieć.
„Pożegnanie z Wesołą” jest zbiorem skierowanym do najmłodszych spośród czytelników i czytelniczek składającym się z dwunastu opowiadań przepełnionych mądrością, wrażliwością, bezpieczeństwem oraz zrozumieniem. Są napisane prostym, pełnym delikatności językiem, ale w sposób idealny oraz szeroki ilustrują uczucia jak i to z czym się wiążą. Autorki skupiają się przede wszystkim na konkretnej emocji poruszając przy tym zagadnienia ze świata dorosłych, dzięki czemu lektura książeczki „Pożegnanie z Wesołą” staje się skarbnicą tematów do rozmów dzieci z rodzicami.
Bohaterki i bohaterowie zbioru opowiadań stają przed nowymi wyzwaniami, dzięki którym uczą się siebie odkrywając nieznane wcześniej emocje i z pomocą dorosłych zaczynają się z nimi oswajać. Mamy Kaję próbującą pogodzić się z przeprowadzką, Antka zmagającego się z zajęciami gimnastycznymi, Tadka przeżywającego ciężką próbę w jego relacjach koleżeńskich. Czytelnicy i czytelniczki bez trudu utożsamią się z postaciami występującymi w opowiadaniach, dzięki czemu przestaną czuć się osamotnieni w rozpracowywaniu świata emocji.
Autorki opowiadań
Na kartkach zbioru „Pożegnanie z Wesołą i inne opowiadania dla dzieci” polskie wokalistki i tekściarski spróbowały swoich sił w dłuższej formie literackiej, jaką są opowiadania. Każda z nich jest autorką dwóch opowieści, w których odnosi się do całego spektrum emocji, takich jak smutek, gniew, wstyd, radość czy ulga, oraz sposobach w jaki je rozpoznać, nazywać i nauczyć się z nimi funkcjonować. Poniżej znajdziecie kilka słów o każdej autorce, dzięki której powstało „Pożegnanie z Wesołą”.
Mela Koteluk
Jedna z najlepszych polskich wokalistek i autorek tekstów piosenek, która roztacza wokół siebie energię pełną dobra i ciepła. Pisze o życiu, wolności i relacjach międzyludzkich ubierając je w metafory odnoszące się do natury, ponieważ Mela najwięcej inspiracji czerpie z lasów, śpiewu ptaków oraz szumu fal. Wraz z zespołem nagrała trzy niezwykłe albumy – „Spadochron”, „Migracje, „Migawka”.
Bela Komoszyńska
Kompozytorka, wokalistka oraz autorka tekstów w zespole Sorry Boys, z którym nagrała już albumy – „Hard Working Classes”, „Volcano”, „Roma” i „Miłość”. Bela jest charyzmatyczna i ma wyjątkowy głos. Udziela się w bardzo wielu ciekawych projektach muzycznych, a nawet teatralnych. Inspirują ją sztuka, ludzie, natura, życie oraz folklor. Prywatnie jest mamą małej Bianki.
Natalia Grosiak
Wokalistka, autorka tekstów i piosenek, założycielka zespołu Mikromusic. Jest autorką ścieżek dźwiękowych do filmów „Chemia” (2015) oraz „Konfident” (2012). Z grupą Mikromusic nagrała siedem studyjnych albumów, a współpracowała także z zespołami takimi jak: Digit All Love, Herbatta, DOM, Kanał Audytywny, Husky czy Ctrl-Alt-Delete. W maju 2022 roku rozpoczęła karierę solową, której owocem jest kawałek „Damian”.
Marta „Marika” Kossakowska
Dziennikarka radiowa, wokalistka i autorka tekstów. Jej muzykę można określić za pomocą następujących gatunków muzycznych: avant-pop, reggae, soul, funk, dancehall. Jest aktywna muzycznie od 2002 roku, nagrała pięć albumów studyjnych i udzieliła się gościnnie w pondach dwudziestu różnych projektach. W 2016 Marika zadebiutowała jako pisarka książką zatytułowaną „Antydepresanty”
Natalia Moskal
Współwłaścicielka Wydawnictwa Fame Art, wokalistka oraz tłumaczka literatury. W swojej twórczości czerpie inspirację z historii kobiet idących pod prąd, kultury włoskiej jak i elektronicznych brzmień. Śpiewa w języku polskim, angielskim jak i włoskim. Jej dyskografia składa się z trzech albumów – „Songs of Myself”, „Iłłakowiczówna. Bunt młodości”, „There is a Star”.
Olga Stokłosa
Jest aktorką, reżyserką teatralną, fotografką. Ukończyła Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego i Studio Aktorskie w Krakowie. W latach 70. grała w krakowskim Teatrze STU, w latach 80. w Teatrze Janusza Wiśniewskiego. W latach 90. wystąpiła w pięciu spektaklach telewizyjnych, m. in. „Ulicy krokodyli” i „Balladynie”. W roku 2013 opublikowała tomik poezji pt. „Do siebie biec”.