„Pierwsza pomoc ludzkości” – kurs pierwszej pomocy, który uczy tolerancji

Pierwsza Pomoc Ludzkości

Czy w obliczu zagrożenia traktujemy równo osoby poszkodowane? Czy jesteśmy w stanie przełamać nasze stereotypy, by ratować życie uchodźczyni, bezdomnego czy osoby genderqueer? Czy szkolenie pierwszej pomocy może być jednocześnie lekcją tolerancji? Rusza projekt „Pierwsza pomoc ludzkości”. Powstał chwytający za serce film instruktażowy w reżyserii Krzysztofa Kiziewicza i Maćka Szupicy.

Według badań CBOS[1], 67 proc. Polek i Polaków deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, ale tylko 19 proc. jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie.

Na powodzenie akcji resuscytacyjnej ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim szybkie rozpoznanie i powiadomienie pogotowia ratunkowego. Po drugie, znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. A większość z nas ostatni kontakt z wiedzą ratowniczą miało podczas kursu na prawo jazdy. Najważniejsza jest jednak gotowość do podjęcia działania, a niestety wciąż często pozostajemy biernymi świadkami wypadków. Kampanią „Pierwsza pomoc ludzkości” pragniemy przede wszystkim uwrażliwić na potrzebę niesienia pomocy każdej osobie tego potrzebującej, wykształcić w społeczeństwie właściwe postawy, ale i przypomnieć zasady postępowania w razie wypadków Michał Mikołajczyk, Prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Zobacz niezwykły film instruktażowy „Pierwsza pomoc ludzkości”

Masaż serca u menela?

Czy w przypadku zagrożenia nieślibyśmy pierwszą pomoc i czy udzielilibyśmy jej każdej osobie, bez względu na jej wygląd? Jak wynika z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego[2], polskie społeczeństwo jest pod tym kątem mocno spolaryzowane.

Właśnie dlatego Bank BNP Paribas i warszawski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowali eksperyment społeczny, w ramach którego odbyło się szkolenie pierwszej pomocy dla grupy 24 przypadkowych osób. Po części teoretycznej prowadzonej przez instruktorów PCK, uczestniczki i uczestnicy zostali zaproszeni do sali, w której czekały na nich zajęcia praktyczne na fantomach. Te z kolei odzwierciedlały wygląd trzech prawdziwych postaci: Grzegorza Sękowskiego, osoby w kryzysie bezdomności; Khedi Alievy, uchodźczyni z Czeczenii oraz Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza, genderqueer.

Sylwetki bohaterów instruktażu Pierwsza Pomoc Ludzkości

Khedi Alieva jest wojenną czeczeńską uchodźczynią po wielu traumatycznych przeżyciach. Pomimo, iż od 9 lat mieszka w Polsce, to wie, że nadal nie zawsze muzułmanki mogą czuć się bezpiecznie na polskich ulicach.

Grzegorz Sękowski jest od ponad 20 lat osobą z problemem bezdomności. Nieprzyjazne warunki życiowe, sytuacje ludzkiej pogardy czy braku szacunku, to coś, z czym spotyka się każdego dnia.

Krzysztof „Leona” Dziemaszkiewicz jest osobą genderqueer, która niejednokrotnie w swoim życiu spotkała się w przestrzeni publicznej z wieloma agresywnymi i obraźliwymi określeniami na swój temat. Jego wizerunek często prowadzi do stereotypizacji.

Pierwsza Pomoc Ludzkości BNP Paribas PCK VMLYR 1 „Pierwsza pomoc ludzkości” – kurs pierwszej pomocy, który uczy tolerancji

Nietypowy wygląd fantomów u jednych wywołał konsternację, u części strach, a u innych ciekawość. Ten dysonans poznawczy pozwolił każdemu zmierzyć się z własnymi przekonaniami, barierami czy stereotypami.

Po wykonaniu serii ćwiczeń na manekinach symulujących osoby nieprzytomne, uczestniczki i uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o pierwowzorach fantomów, na których wykonywali resuscytację i poznać ich przejmujące historie.

Naszym eksperymentem społecznym chcieliśmy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie nieść pomoc każdej osobie, niezależnie od jej pochodzenia, wyznania, koloru skóry, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej czy niepełnosprawności. Uczestniczki i uczestnicy tego doświadczenia zderzyli się nie tylko z przejmującymi historiami naszych bohaterów, ale i własnymi, głęboko skrywanymi przekonaniami. Motywacja do niesienia pomocy jest obarczona emocjami. Warto jednak pamiętać, że pierwsza pomoc jest niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofy naturalne, ale również w codziennym życiu, a potrzeba jej udzielenia może pojawić się nagle i dotyczyć nas wszystkich. Nasza organizacja od 2017 roku wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju, a wśród nich Cel 3. Dobre zdrowie i jakość życia. Chcąc zapewnić jego realizację, wspieramy naukę udzielania pierwszej pomocy Dariusz Maciołek, Dyrektor Departamentu Marketingu, Komunikacji i Zaangażowania Społecznego w Banku BNP Paribas.

Pierwsza Pomoc Ludzkości BNP Paribas PCK VMLYR 5 „Pierwsza pomoc ludzkości” – kurs pierwszej pomocy, który uczy tolerancji

Nagranie z tego eksperymentu stanie się materiałem pomocniczym Polskiego Czerwonego Krzyża, pokazywanym podczas szkoleń z pierwszej pomocy. W kolejnym etapie trafi również do szkół, z którymi współpracuje organizacja oraz może zostać wykorzystywane m.in. podczas eventów związanych z pierwszą pomocą czy letnich akcji organizowanych przez PCK.

Ideę komunikacyjną oraz działania digital przygotowała agencja VMLY&R. Za produkcję odpowiada agencja Warsaw Witches.

Działania komunikacyjne wspierają również Maciej Stuhr, Ane Piżl (ane_ratownica), Janek Świtała (yanek43), Janina Bąk (Janina Daily), Kacper Potępski, Kamil Pawelski (Ekskluzywny Menel), Sylwia Chutnik.

Zobacz też Czy karma wraca? Poznaj 14 praw karmy

Czy karma wraca? Poznaj 14 praw karmy.

[1] Źródło: https://www.cbos.pl/PL/publikacje/raporty/open_file.php?url=2017/K_096_17.PDF&tytul=Polacy+wobec+wypadk;243;w+drogowych 

[2] Źródło: http://cbu.psychologia.pl/raporty/tematycznie

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News