Piękno przez dekady

,,Nie zapominajmy o prawdziwych kobietach” – takie właśnie przesłanie niesie ze sobą praca Karoliny Żebrowskiej, autorki bloga Domowa Kostiumologia. Młoda artystka stworzyła wideo przedstawiające ewolucję kanonu kobiecego piękna. W odróżnieniu jednak do innych filmików o podobnej tematyce, ten nie przedstawia zamożnych Dziewczyn Gibsona o talii osy, ale waleczne sufrażystki, wykończone pracownice fabryk i ubogie służące.

Blogerka interesuje się historią mody, odtwarza dawne suknie i inne części ubioru. Niedawno stworzyła krótkie wideo zatytułowane ,,Real Women – Beauty Through The Decades The Realistic Way”, które dostarcza wielu ciekawych spostrzeżeń na temat stylu minionego wieku. Kanony piękna zawsze były twórczo intrygujące, ale niestety równie często stanowiły jedynie wytwór wyobraźni artystów.

4

Artystka podjęła walkę z obowiązującymi stereotypami dotyczącymi mody z dawnych epok. Stara się udowodnić, że nie opiera się ona jedynie na rozkloszowanych sukienkach w stylu pin-up girls i bogatych strojach rodem z ,,Wielkiego Gatsby’ego”. Oddała hołd prawdziwym kobietom, pokazując rzeczywistość. Nie skupiła się na wyidealizowanym obrazie pierwszych dziesięcioleci XX wieku, ale na tym, co naprawdę zasługuje na pamięć – prawdzie.

tekst | Agata Wojciechowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News