Jaki rower wybrać do codziennej jazdy po mieście?

Cztery koła od roweru z bieżnikiem w kwiaty

Mieszkańcy dużych miast coraz więcej czasu spędzają w korkach. Według badań Londyńczycy tkwią w nich średnio 74 godziny rocznie, Paryżanie – 69, a Berlińczycy- 44. Warszawa, ze swoimi 35 godzinami nie pozostaje daleko w tyle. To prawie tyle godzin ile standardowy tydzień pracy!

Coraz chętniej korzystamy więc z roweru. Zwłaszcza teraz, gdy pogoda bardziej temu sprzyja. Jazda na rowerze to jednak nie tylko oszczędność czasu, ale też korzyści dla zdrowia (15 minut spokojnej jazdy powoduje spalanie ok. 200 kalorii i odpręża psychicznie) i dla środowiska (nie tylko nie emitują one spalin, ale też zastępując samochody przyczyniają się do zmniejszenia korków w mieście).

Jaki rower wybrać, by w pełni cieszyć się jazdą? Przedstawiamy i porównujemy trzy najpopularniejsze typy.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ostre koło – idealne do płaskich miast

Mężczyzna jadący na rowerze ostrokołowym, w tle bloki

Te rowery były bardzo popularne w latach 80-tych, a ostatnio przeżywają drugą młodość dzięki hipsterom. Ich konstrukcja jest bardzo prosta: mają tylko jeden bieg i nie mają hamulców ręcznych. Są też znacznie lżejsze i szybsze niż pozostałe. Czyni to z nich idealny rower miejski, ale wyłącznie do płaskich miast. Ciężko na nim, bowiem, pokonywać wzniesienia, a przy zjazdach osiągają naprawdę zawrotne prędkości. Trzeba też przyzwyczaić się do pozycji, w jakiej się siedzi oraz do stosunkowo małego siodełka. Rowery popularnych marek można kupić od ok. 800 zł. Już za około 1600 zł można natomiast zakupić jeden z modeli polskiej marki Polka Bikes, który za dopłatą zostanie skonfigurowany według potrzeb klienta.

Rower składany – na łączone trasy

Składany rower przy ścianie

To idealny model dla mieszkających daleko od komunikacji miejskiej, a nadal chcących z niej korzystać. Po złożeniu, idealnie zmieści się do autobusu, czy tramwaju. Ich budowa sprawia jednak, że średnio nadają się do dłuższych wypraw. Warto też pamiętać, że taki rower to dodatkowa torba do niesienia. Często jednak sama możliwość złożenia go, rekompensuje wszystkie inne niedogodności. Taki rower zakupimy już za około 600 zł. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku, jakość i trwałość materiałów ma szczególne znaczenie, dlatego warto przyjrzeć się nieco droższym propozycjom. Jako, że sprawa jest, nomen omen, złożona, proponujemy zapoznać się z kilkoma wskazówkami, na co zwrócić uwagę, przy wyborze składaka.

Rower miejski – holenderski design dla wygodnych

Dziewczyna stojąca przy rowerze z jasnymi oponowami opartym przy ścianie

Ich szerokie siodełka i konstrukcja, która nie męczy pleców, sprawiają, że to najbardziej ergonomiczne rowery. Bardzo ważny jest jednak dobór odpowiedniego rozmiaru. W przeciwnym razie nasz komfort znacznie się zmniejszy. Rowery te są zazwyczaj dobrze wyposażone: przerzutki, światła, pokrywa łańcucha, bagażnik, czy koszyk – wszystkie te elementy sprawiają, że świetnie nadają się one do codziennych podróży. Na zakup takiego roweru będziemy potrzebować od ok. 500 do nawet 4000 zł. Wiele modeli popularnych marek możesz porównać np. TUTAJ.

Jak widać, odpowiedni rower zależy od osobowości i kondycji kupującego, ale też od ukształtowania terenu w mieście i trasy, jaką pokonujemy. Niezależnie od tego, na który się zdecydujemy, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Kask, odblaski i światła to absolutna konieczność.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News