Norweskie artystki, które zaczarują swoją muzyką każdego – poznaj 5 najbardziej magicznych

Norweskie artystki, które zaczarują swoją muzyką każdego

Pochodzą z norweskich miasteczek pełnych baśniowych lasów i przypominają niezwykłe istoty nie z tego świata. Poznaj pięć magicznych norweskich artystek!

Bergen – muzyczna stolica Norwegii

AURORA, girl in red, iris, Moyka i døssi to norweskie artystki, które podbijają serca słuchaczy oraz układane przez Spotify Indielisty na całym świecie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Piszą, nagrywają oraz produkują niesamowite piosenki. Każda z nich jest zupełnie inna, a łączy je Bergen, gdzie obecnie mieszkają i tworzą oryginalne światy poprzez utwory. Dzięki tym norweskim artystkom gatunki muzyczne takie jak norweski pop, bedroom pop, singer-songwriter oraz norweski indie-pop zostały zdefiniowane na nowo i wymknęły się przyjętym szablonom.

AURORA pisze z nadzieją, że jej piosenki komuś pomogą

Aurora Aksnes jest marzycielką oraz myślicielką ze Stavanger. Tworzy piosenki z myśli, snów, ciszy, chaosu, radości oraz smutku. Inspiruje ją świat, ludzie i natura. Ta norweska artystka zaczęła komponować własne utwory na pianinie w wieku sześciu lat, a pisać gdy skończyła dziewięć. Jej muzyka jest pełna emocji oraz ukrytych znaczeń. Można dzięki niej przenieść się do delikatnego wszechświata, pełnego światła, marzeń, baśni, norweskich lasów, a nawet na księżyc. Kreuje muzyczny świat dla introwertyków, outsiderów, nieśmiałych i samotnych.

Dyskografia AURORY składa się z ep’ki ‘Running With The Wolves’ oraz trzech albumów: ‘All My Demons Greeting Me As A Friend’, ‘Infections of a Different Kind – Step 1’, ‘A Different Kind of Human – Step 2’. Nagrania tej norweskiej artystki są pełnymi wrażliwości oraz piękna opowieściami, które dla każdego mogą oznaczać coś zupełnie innego. W swoich tekstach wciela się w interesujące postaci i opowiada ich historie. Jest głosem tych, którzy są zbyt cisi dla głośnego świata. Artystka z każdym nowym wydawnictwem powiększa grono słuchaczy, których nazywa Warriors&Weirdos.

W ostatnim czasie AURORA oczarowała wszystkich występem podczas 92. Ceremonii wręczenia Oscarów, podczas której wraz z dziesięcioma aktorkami podkładającymi głos Elsie wykonała utwór ‘Into the Unknown’ z animacji ‘Kraina lodu II’. Oprócz tego jedna z jej pierwszych piosenek stała się popularna na platformie TikTok, gdzie dzięki specjalnemu efektowi powstawały filmiki pełne magii nazywane Runaway Challenge. Dzięki tym sukcesom stała się obecnie najpopularniejszą norweską artystką na świecie.

W 2020 roku AURORA wsparła piosenkami ciekawe projekty. Pojawiła się na soundtracku do filmu ‘Tajemniczy ogród’, nagrała nową wersję ‘Running with the Wolves’ do animacji ‘Sekrety wilczej gromady’ i przygotowała cover utworu Alanis Morisette na składankę ‘Good Night Songs for Rebel Girls’.

Jesienią tego roku AURORA planuje wydać nowy album, którego szczegóły trzyma w tajemnicy. Zapowiadają go utwory ‘Exist for Love’ oraz ‘Cure for Me’. Estetyka nadchodzącego wydawnictwa odwołuje się do teatru czasów starożytnych oraz akustycznych brzmień.

girl in red za pomocą muzyki tworzy world in red

W 2017 Marie Ulven Ringheim, początkująca norweska artystka, pochodząca z Horton przyjęła pseudonim girl in red i zaczęła tworzyć utwory w sypialni. Poprzez strony takie jak Soundcloud czy bandcamp zaczęła publikować pierwsze kawałki. Sama nauczyła się grać na gitarze, pianinie oraz wielu innych instrumentach, których potrzebowała do nagrania piosenki, a także produkcji muzycznej. Za sprawą piosenki ‘i wanna be your girlfriend’ stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych norweskich artystek tworzących bedroom pop w Internecie. W ciągu trzech lat nagrała dwie ep’ki ‘chapter 1’ i ‘chapter 2’, singiel ‘we fell in love in october/forget her’ oraz piosenki do ‘The Turning’ i ‘Moominvalley 2’.

girl in red śpiewa o dziewczynach, dla swoich dziewczyn, o uczuciach oraz zdrowiu psychicznym. Magia twórczości Marie tkwi w jej autentyczności – nikogo nie udaje i w pięknych, prostych z pozoru, słowach potrafi ująć to, czego nazwanie sprawia nam problemy. W piosenkach tej norweskiej artystki z łatwością można odnaleźć kawałek siebie.

30 kwietnia ukazał się debiutancki album girl in red ‘if i could make it go quiet’, o którym norweska artystka mówi:

‘To próba nauczenia się, jak to jest być człowiekiem; radzić sobie z najstraszniejszymi częściami siebie; żyć z bólem, wiedząc, że jestem tylko ciałem i kośćmi; być wściekłym, złamanym i bezlitosnym, a mimo to nadal mieć serce na dłoni. Rzucam światło na najciemniejsze części mojego umysłu i wpuszczam wszystkich. ‘if i could make it go quiet’, to po prostu ja, która próbuję zrozumieć, co się dzieje.’

iris pisze o miłości i o tym, co miłość z nami robi

iris, czyli Vilde Iris Hartveit Kolltveit z Arna, zaczęła solową karierę w 2019 roku (wcześniej wraz z przyjaciółką tworzyła duet HAGE). W ciągu dwunastu miesięcy wydała trzy ep’ki: ‘a sensitive being’, ‘a sensitive being (acoustic)’ i ‘a femme florale’. Jednak największy rozgłos przyniosła jej wspólna trasa z przyjaciółką i najciekawszą obecnie norweską artystką AURORĄ.

Twórczość iris przypomina wiersze, pełne uczuć opowieści z dziennika, opis pozornie nieuchwytnej chwili. Jej piosenki są pełne delikatności, wrażliwości oraz magicznego minimalizmu. Słodki głos iris w połączeniu z hipnotyzującymi melodiami wprowadza słuchacza w stan rozmarzenia.

Najważniejszymi inspiracjami tej norweskiej artystki są zwiastuny filmowe, ludzie oraz natura. Okładki oraz teledyski towarzyszące jej utworom odwołują się do obrazów, cytatów oraz kinematografii.

Debiutancki album iris ‘love and other disasters’ ukazał się 4 czerwca. Składa się z szesnastu piosenek, w tym czterech wzruszających interludiów. Każda z nich opowiada indywidualną historię i ma niepowtarzalną atmosferę. Album został zapowiedziany aż sześcioma utworami. Do każdego z singli powstał klimatyczny teledysk, ostatni z nich, zainspirowany kreskówką ‘Odlotowe agentki’, do ‘to be mine (is to lose your mind)’ wyreżyserowały iris oraz AURORA.

Moyka – norweska czarownica popu

Pod pseudonimem Moyka kryje się pochodząca z Hallingdal Monika Engeseth. Pierwsze piosenki zaczęła pisać w wieku dziesięciu lat, a jako Moyka zadebiutowała ep’ką ‘Circles’ w 2019 roku, na której stworzyła intensywnie elektroniczny krajobraz. Jeszcze w tym samym roku wydała znacznie delikatniejszą ep’kę ‘Circles (Acoustic)’. W 2020 Moyka zagrała koncert na scenie norweskiej podczas Verftet Online Music Festival obok takich norweskich artystek jak AURORA, iris czy Silja Sol, dzięki czemu dała poznać się większemu gronu słuchaczy. Kilka miesięcy później ukazała się jej druga ep’ka, wykreowana syntezatorami oraz przestrzenna ‘Spaces’, i informacja o pracy nad długogrającym albumem norweskiej artystki.

Jej piosenki są jak małe uniwersa, pełne kolorów i ukrytych dźwięków, co idealnie odzwierciedlają teledyski oraz lyric videos. W każdym z nich przeplatają się fragmenty tekstów, miejsca odwiedzone w przeszłości przez Moykę oraz kształty.

Inspirują ją przestrzenie, sytuacje życiowe, miłość, przyjaciele oraz ciekawe rozmowy.

Marzeniem Moyki jest stworzenie mistycznego wszechświata, w którym jej fani poczują się jak w domu. Dzięki muzyce tej norweskiej artystki można nie tylko podróżować przez magiczne przestrzenie, ale i zanurzyć się w pełnym tajemnic świecie i wytańczyć z siebie wszystkie smutki.

Moyka właśnie pracuje nad debiutanckim albumem. ‘The Revelations of Love’ pojawi się jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej jesienią. W marcu ukazał się podwójny singiel ‘As Long As You’re Here/Stay’ – pierwsze piosenki z płyty mające wprowadzić wszystkich w nowy rozdział muzyczny wykreowany przez norweską artystkę. Kolejnymi zwiastunami nadchodzącego album są utwory ‘I Don’t Wanna Hold On’, którego demo Moyka udostępniła we wrześniu zeszłego roku, oraz ‘December (I Never Learn)’. Każda z piosenek ma swój kolor oraz kwiaty, na co wskazują niesamowite okładki autorstwa Sary Westergaard Karlsen, norweskiej artystki zajmującej się fotografią i grafiką.

døssi nazywa swoje utwory piosenkami-ptakami

Ingrid Døssland to początkująca norweska artystka, która wydała pierwsze piosenki jako døssi na przełomie 2018 i 2019 roku. W tym samym czasie grała solowe koncerty i wspierała wokalnie Moykę, swoją przyjaciółkę, podczas występów na żywo.

Melancholijnymi tekstami i charakterystycznym głosem døssi zabiera słuchacza w harmonijną i emocjonalną podróż do świata marzeń. Norweska artystka tworzy klimatyczny wszechświat, którego dopełnieniem są gitarowe melodie, rozmarzone syntezatory i delikatne wokale.

W tym roku døssi wydała piękną debiutancką ep’kę ‘bluebirds’:

‘bluebirds’ oznacza dla mnie pozwolenie na uwolnienie niebieskich myśli i wspomnień. Ep’ka opowiada historie o niebieskich ptakach, historie o miłości, nostalgii i stracie. Chodzi o to, że każde wspomnienie jest rodzajem ptaka, który może uwolnić się, jeśli na to pozwolisz i przestaniesz się go trzymać.’

Zachęcam do odkrywania muzyki tych norweskich artystek i zanurzenia się w wykreowane przez nie światy intensywnie przy tym marząc!

Tekst: Matylda Motyl

5/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News