Categories: ludziemiasto

Najnowsze badania wykazały, że orientacja seksualna kształtuje się nawet do 30 roku życia

Czas pomiędzy 20 a 30 rokiem życia określany jest często jako najlepsze lata życia każdego człowieka. Raptem kilka zobowiązań, jeszcze nie tak bolesny kac, po prostu: młodość! Jak pokazały najnowsze badania, to także czas, gdy nadal rozwija się nasza orientacja seksualna.

W czasopiśmie The Journal of Sex Research zostały opublikowane badanie, które wykazały, że orientacja seksualna od czasów nastoletnich do nawet późnych tak zwanych lat dwudziestych.

Badania były prowadzone w latach 1995-2009 na grupie 12 tysięcy osób. Naukowcy śledzili ich losy od 16 lub 18 do 30 roku życia. Przez te wszystkie lata uczestnicy byli pytani o to, do kogo czują pociąg seksualny, jakiej płci jest ich partner i jak sami się identyfikują. Wyniki pokazały, że etykiety hetero, bi, czy homo wcale nie są wystarczające.

Orientacja seksualna obejmuje wiele aspektów życia. Kim jesteśmy zainteresowani, z kim uprawiamy seks, z jaką orientacją się identyfikujemy – to wszystko ma znaczenie. Do niedawna naukowcy, by kategoryzować ludzi, skupiali się wyłącznie na jednym z wymienionych aspektów. To jednak, jak się okazuje, może zbyt upraszczać wyniki. Może być tak, że ktoś identyfikuje się jako heteroseksualny, a jednocześnie wchodzi w relacje z partnerami tej samej płci – powiedziała badaczka Christine Kaestle.

Na podstawie zgromadzonych wyników Kaestle stworzyła dziewięć kategorii seksualności. Dla mężczyzn są to: heteroseksualny, głównie heteroseksualny lub biseksualny, ujawniający się gej oraz minimalna ekspresja seksualna. W przypadku kobiet kategorie obejmują: heteroseksualna, przeważnie heteroseksualna, ujawniająca się lesbijka oraz minimalna ekspresja seksualna.

Wyniki badań wykazały, że płynność w deklarowaniu orientacji seksualnej częściej wyrażały kobiety. Dla przykładu: 67% kobiet identyfikujących się jako przeważnie heteroseksualne w wieku 16-20 lat częściej stwierdzało, że czuje pociąg seksualny do obu płci, a ostateczne określenie preferencji przychodziło dopiero po 25 roku życia.

Christine Kaestle przyznała, że wczesne lata 20. to czas rosnącej niezależności, większego dostępu do liberalnych środowisk, dzięki którym odkrywanie własnej tożsamości i upodobań staje się dla młodych ludzi czymś zupełnie naturalnym.

Oczywiście kategoryzacja ludzi nie jest najlepszym sposobem na określanie orientacji seksualnej. Badania te dowodzą, że orientacja seksualna jest kwestią zmienną, przez co naukowcy mają nadzieję, że doprowadzi do większego zrozumienia względem mniejszości seksualnych.

Komentarze
3/5 - (1 vote)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

2 godziny ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

6 godzin ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

9 godzin ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

2 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

2 dni ago

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

6 dni ago