Muzyka, taniec, beztroska: na jakie festiwale warto się wybrać? ?

Tłum ludzi, oświetlona scena, dym

Okres letni to piękny czas. Szczególnie pod kątem muzycznym. Przenosimy się wtedy z ciasnych klubów na tereny plażowe, lotniska, łąki w celu kilkudniowego świętowania muzycznych wydarzeń. Rokrocznie odbywające się festiwale muzyczne są niesamowitym doświadczeniem dla koncertowych pielgrzymów, którzy spełniają na nich swoje marzenia o zobaczeniu swoich idoli na żywo. Sprawdźcie, który z wymienionych poniżej festiwali jest najbliższy Waszym gustom!

OPEN’ER FESTIVAL – 28.06 – 01.07.2017 

Teren fesitwalu Opener, zielona trawa na której leżą ludzie i scena
facebook.com/openerfestival/

Jeden z największych festiwali w Polsce. Open’er co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Szeroki przekrój najgłośniejszych nazwisk, zasłużonych zespołów i obiecujących artystów. W tym roku na festiwal odbywający się na lotnisku Gdynia-Kosakowo przybędzie m.in. Radiohead, który swą muzyczną przygodę kontynuuje od 86 roku, Foo Fighters odwiedzający Polskę po 2 latach przerwy od ich ostatniego koncertu w Krakowie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Oprócz nich wystąpi również The Weeknd promujący album Starboy oraz Solange, której album A Seat at the Table zdobył nagrodę Grammy. Poprzedzony kilkuletnim milczeniem projekt został wydany w jej własnym wydawnictwie Saint.

Na głównej scenie swój występ zaprezentuje G-Eazy, Kalifornijczyk, który samozwańczo tytułuje się najlepszym białym raperem od czasów Eminema, ewentualnie Jamesem Deanem rapu.

Podczas Opener’a po raz pierwszy w Polsce wystąpi Michael Kiwanuka, którego Love & Hate zbierało solidne oceny wśród krytyków.

Gość o wielu twarzach, czyli kompozytor, dj, szef wytwórni, który nagrywał już albumy zbierające dobre opinie, robił muzykę do nagradzanych w Cannes filmów, czyli Nicolas Jaar. Artysta, który w roku 2016 wydał album Sirens. Swój świeżo wydany materiał Witness  będzie również promował Benjamin Booker.

Jeśli jest coś, co ma dodatkowo uszczęśliwić posiadaczy karnetów na najbliższego Opka, to będzie to z pewnością Jameson, czyli JMSN. Jest sam sobie wokalistą, multiinstrumentalistą i producentem.  Zagra także Holak, Lorde, The XX, Bisz/Radex, Buslav, Charlie XCX, Julia Pietrucha, Bitamina, Daria Zawiałow, M.I.A, Krzysztof Zalewski, a także Kari.

Duet Flirtini będzie promował trzecią część Heartbreaks & Promises , a widziana ostatni raz w roku 2011 na scenie głównej Brodka, tym razem zagra na Tent Stage i będzie promowała wydany pod zagranicznym labelem album Clashes. Podsumowując, Open’er to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

TAURON NOWA MUZYKA – 06.07 – 09.07.2017

Scena i tłum ludzi podczas Tauron Festiwal
facebook.com/NowaMuzyka/

To już drugi z festiwali, którego ojczyzną są Katowice. Historia festiwalu Tauron Nowa Muzyka, sięga 2006 roku, kiedy to trójka znajomych zdecydowała się stworzyć własny festiwal. Dwie kolejne edycje odbyły się w Cieszynie, a następnie na stałe już wrócił do Katowic.

To na tym festiwalu po raz pierwszy wystąpił Flying Lotus, Bonobo i wielu innych. Oprócz muzycznych rozwiązań ważnym aspektem imprezy są postindustrialne lokalizację, które tworzą charakterystyczny klimat.

W roku 2017 organizatorom udało się zaprosić m.in. Avalon Emerson, audioperformatywny polski projekt BNNT, 23- letnią Annę Żmijewską, która występuję pod pseudonimem Chloe Martini, zespół o zagadkowej nazwie Ho99o9 (Horror), który łączy rap z punkiem oraz elektroniką.

Oprócz nich na scenie festiwalu będzie można usłyszeć artystę Gold Panda, Hatti Vatii, czyli gitarzystę, który współtworzył zespół Gówno oraz projekty HV/Noon tej wiosny wydał nowy album zatytułowany Szum.

Katowicki festiwal zasili również Mark ErnestusNdagga Rhytm Force. Senegalsko-niemiecki zespół, który łączy elektroniką z tradycyjną muzyką Afryki Zachodniej.

Wystapi także  Roisin Murphy, Skład AUX88, czyli Keith Tucker i Tom Hamilton,  Hercules & Love Affair, I-F, Luke Viber, Marcin Masecki, Nazira, Mchy i Porosty, Sotei oraz William Basinski. Ciekawych szczegółowego harmonogramu imprezy odsyłam na stronę.

KAZIMIERNIKEJSZYN – 06.07 – 09.07.2017

Tłum ludzi na festiwalu
facebook.com/kazimiernikejszyn

Odbywający się w Kazimierzu Dolnym festiwal Kazimiernikejszyn nawiązuje swoją nazwą do serialu, w którym kontrowersyjną rolę grał David Duchovny. Co go wyróżnia poza tym, że pozwala relaksować się nad rzeką i w tamtejszych wąwozach?

Chociażby atmosfera pełna pozytywnej energii. Możesz aktywnie spędzać czas, rywalizując z innymi lub medytować w lesie. Ponadto możesz wyjść ze swoją inicjatywą oddolną, która być może zostanie zaakceptowana przez Kazimiernikejszyn. Otrzymasz upoważniającą tabliczkę i w wyznaczonym miejscu będziesz mógł zrealizować swój własny projekt.

Kto wystąpi? Absolutny przekrój sceny muzycznej, której wspólnym mianownikiem jest żywiołowość i energia na koncertach. Wystąpią m.in. dobrze znany zespół Hey, tym razem w nieco innej odsłonie. Na oficjalnej stronie zespołu możemy przeczytać, że w kontekście nowej płyty Błysk, mocniej bije serce sekcji, ostrzej kąsa gitara i powróciły mocne, chwytliwe refreny.

Oprócz Hey mocny zastrzyk energii zafunduje ekipa Łąki Łan, wystąpi także bogaty w celne spostrzeżenia i humor Łona z niezastąpionym Webberem, czy zdobywczyni kilku Fryderyków Ania Rusowicz. Oprócz tego warto przyjrzeć się ekipie Bum Bum Orkestar czy też zespołowi, który na stałe wpisał się w tkankę tego miasta, czyli Dziady Kazimierskie.

AUDIORIVER – 28.07 – 30.07.2017

Scena i tłum podczas festiwalu Audioriver
facebook.com/audioriver

Audioriver, to jedna z najważniejszych imprez na terenie kraju. W tym roku pomiędzy 28 a 30 lipca w Płocku zbiorą się czciciele elektroniki, apostołowie techno i wielbiciele house’u.

Podczas tegorocznej edycji na plaży nad Wisłą wystąpią m.in. Stephan Bodzin, The Erised,The Belleville Three w skład którego wchodzi Derrick May, Kevin Saunderson i Juan Atkins. Słoneczną Italię, po raz drugi będzie reprezentował duet braci Fognini – Mind Against oraz Enrico Sangiuliano.

Wisienką na torcie będzie występ  London Elektricity Big Band Live. Jest to inicjatywa Tony’ego Collmana. Asystować w tym projekcie będzie mu 12-osobowa sekcja dęta, dwaj perkusiści, MC oraz wokalistki.

Na scenie Audioriver wystąpi także Total Science, jak również nietuzinkowy Moodyman, Kraak and Smaak, Joris Voorn, Nicole Moudaber, Alix Perez, Boys Noize. I oczywiście wielu innych artystów, których można sprawdzić na stronie festiwalu.

OFF FESITVAL – 04.08 – 06.08.2017

Scena OFF Festival i tłum ludzi
facebook.com/offfestival/

Katowicka impreza, której już sama nazwa wskazuję kierunek, w którym podąża festiwal. Jeśli jesteś zdania, że z prądem płyną tylko martwe ryby, to z pewnością OFF jest wydarzeniem dla Ciebie.

W tym roku wystąpią dwie Anny. Pierwsza z nich, Anna Meredith, której debiutancki album Varmints został ciepło przyjęty, a druga to Anna von Hausswolf. Obie redefiniują muzykę pop na własny sposób i grzechem jest ich nie sprawdzić.

Sporo wrażeń dostarczy japoński duet, czyli Group A, który środków wyrazu szuka nie tylko w muzyce, ale i w wizualizacjach. A skoro jesteśmy przy artystach, których korzenie sięgają Azji, to wymieńmy jeszcze Kikagaku Moyo. Ich najnowszy album nosi tytuł House in the Tall Grass

Jessy Lanza – to nazwisko warto zapisać grubą czcionką i koniecznie wybrać się na jej koncert. Utalentowana muzycznie producentka i wokalistka z Kanady wydała w 2016 roku album Oh no.

OFF to miejsce zrzeszające muzykę z całego świata. Nie mogłoby zabraknąć afrykańskich brzmień. Idris Ackamoor & The Pyramids  nagrali w 2016 album We be all africans. To jedna z ciekawszych pozycji jazzowych minionego roku. Łączy w sobie elementy afrykańskiego folkloru, jazzu i została podsycona elektroniką.

Z Sierra Leone przybędzie również Janka Nabay & The Bubu Gang. Janka Nabay zrobił odważny krok i ludową muzykę bubu przepuścił przez język gitar i syntezatorów.  Odbędzie się również, koncert szkockiego duetu  Arab Strap, Carli Bozulich, Dużego Jack’a Cuiding Lights, oraz rewelacyjnego Kornéla Kovácsa, który wydał album The Bells,  gdzie główną wypadkową jest taneczna muzyka z całego globu. Rzecz warta uwagi.

Ponadto wystąpi Mitch & Mitch, którzy ostatnio pracowali z brazylijskim artystą, Kassinem, sympatyczny Latynos Helado Negro, Feist, Łoskot, Kobieta z Wydm, Frankie Cosmos, Moor Mother, Mateusz Franczak, Bitamina i wiele innych, których można sprawdzić na stronie festiwalu.

OFF to kopalnia inspiracji, festiwal zaskoczeń, zderzenie wielu gustów i wielu gatunków. To z pewnością coś, co warto przeżyć.

Nagle Nad Morzem / Ploetzlich Am Meer –  25.08 – 27.08.2017

Tłum ludzi i morze w tle podczas festiwalu Nagle Nad Morzem
https://www.facebook.com/Pl%C3%B6tzlich-am-Meer-Nagle-nad-morzem-2017-883815451671378/

Tegoroczna edycja zmienia lokalizację. Festiwal Nagle Nad Morzem, który przez ostatnich 5 lat organizowany był w Rogowie, w tym roku odbędzie się w Kołobrzegu, ściślej na terenie lotniska przy osiedlu Podczele.

To impreza dla niezmordowanych miłośników tańca, muzyki elektronicznej i hippisowskiego stylu bycia. Zasłynął? To zły wyraz. Festiwal dał się poznać uczestnikom jako miejsce naprawdę unikatowe. Ręcznie budowane sceny. Niepowtarzalne dekoracje. Wyszukany i niebanalny line-up.

W tym roku zagrają Alex Fiction, Can Djane, Commander Love, Drinking Roots with Miss Badu, East and Dubs, Il Civetto, Lagerfeuer wit Ukulele, Malonda, Marcel Janovsky, Steve Martin, The B.B Street i wielu, wielu nieznanych muzyków.

Co jest ważne, wybierając się na festiwal Nagle Nad Morzem / Ploetzlich Am Meer musicie w domu zostawić wszelkie uprzedzenia. Należy za to pamiętać o obuwiu, które pozwoli bawić się nieprzerwanie przez czas trwania imprezy, ciekawości muzycznej oraz wyszukanych, niemalże karnawałowych strojach.

HIP HOP KEMP – 17.08 – 19.08.17

Widok sceny festiwalowej oraz tłumu stojącego obok
facebook.com/hiphopkemp/

Święto hip-hopu, HIP HOP KEMP odbywa się u naszych Czeskich sąsiadów ma za sobą swoje piętnastolecie. Tak samo, jak w przypadku Opener’a będzie to 16 edycja imprezy. Jest to duża okazja dla wielu fanów rapu, by usłyszeć na żywo legendy scen zarówno z USA, jak i Europy oraz tych, którzy przeżywają swój prime time.

Przez te 15 lat przewinęły się tam takie osoby jak m.in.: The Roots, Dilated Peoples, Kendrick Lamar, Redman, Yelawolf i wielu innych. W tym roku wystąpi legendarne D.I.T.C oraz Kool G Rap. Obowiązek dla wszystkich fanów nowojorskiego brzmienia.

Kolejnym obowiązkowym koncertem będzie występ Commona. Autora albumu, który śmiało jednym tchem, można wymieniać razem z najpopularniejszymi dziełami z kategorii rapu.  Oprócz nich widziany ostatnio w Polsce Oddisee i Rejjie Snow.

Płeć piękną podczas festiwalu z atmosferą reprezentować będą Rah Digga & Lyrics Jones. Little Simz, która ma dopiero 23 lata a na koncie już dwa pełnoprawne krążki, 4 mixtape’y, 6 epek, oraz własną, niezależną wytwórnię muzyczną AGE101. Ostatni wydany album to  Stillnes in Wonderland z roku 2016. A także Tice , która jest tureckiego pochodzenia, a za język wyrazu służy jej niemiecki.

Będzie można się również przekonać,  jak na żywo brzmi Ten Typ Mes z live bandem. Czas by odwiedzić Hradec znajdzie również dużo podróżujący po świecie Quebonafide z najciekawszymi artystami z QueQuality, a także Grammatik, Dwa Sławy, Małpa, popularny duet PROBLEM, lub takie ekipy jak Waxolutionists i Frshrz.

Tekst: Jakub Paciorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News