Muzyk Kultu podejrzany o sfingowanie śmierci w celu wyłudzenia odszkodowania

Piotr Morawiec, muzyk Kultu
Piotr Morawiec, muzyk Kultu, https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Morawiec

Warszawscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane zgony w wypadkach samochodowych w USA. Jednym z podejrzanych jest wieloletni muzyk Kultu. Poznajcie szczegóły sprawy.

Muzyk Kultu pod dozorem policji

Policja z warszawskiego Śródmieścia zatrzymała trzy osoby, które podejrzewane są o oszustwa dotyczące fałszywych zgłoszeń o zgonach w rzekomych wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych.

Według ustaleń śledczych podejrzani używali sfałszowanych dokumentów i nielegalnie pozyskanych aktów zgonu. Wśród zatrzymanych jest 63-letni muzyk Kultu, Piotr Morawski. W oszustwach mieli brać udział także partnerka oraz syn mężczyzny.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ten przestępczy proceder trwał co najmniej od 2021 roku. To wtedy w rzekomym wypadku drogowym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej „zginęła” pierwsza z osób. Podejrzani, na podstawie podrobionych dokumentów, wyłudzili akt zgonu, który to z kolei przedstawili w dwóch firmach ubezpieczeniowych w Polsce, a na jego podstawie wypłacili łącznie ponad milion złotych odszkodowania z tytułu zawartych polis na życie.

– Robert Szumiata, rzecznik policji.

Według TVN24 syn artysty został aresztowany w momencie, gdy przyleciał ze Skandynawii po odbiór pieniędzy. Muzyka i jego partnerkę policja zatrzymała tego samego dnia. Powodem zatrzymania była próba kolejnego wyłudzenia, którego kwota miała wynosić 800 tysięcy złotych.

Jednak tym razem zapobiegli temu pracownicy jednego z banków i policjanci ze śródmiejskiego wydziału operacyjno-rozpoznawczego.

– Robert Szumiata, rzecznik policji.

Śródmiejscy kryminalni podczas przeszukania jednego z mieszkań znaleźli m. in.

  • unieważniony dowód osobisty,
  • amerykański paszport i prawo jazdy zatrzymanej kobiety,
  • urzędowe amerykańskie pieczątki,
  • telefony komórkowe,
  • karty płatnicze,
  • pełnomocnictwa do rachunków bankowych,
  • unieważniony dowód osobisty jednego z zatrzymanych mężczyzn.

Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymani Alex K., Marta H-Z. oraz Piotr M. usłyszeli zarzuty popełniania, wspólnie i w porozumieniu, oszustwa w mieniu znacznej wartości, usiłowania oszustwa, podrabiania dokumentów i posługiwania się nimi jako autentycznymi.

Sąd podkreślił, że materiał dowodowy zgromadzony przez prokuraturę wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzuconych im czynów. Wobec Piotra M. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak dozór policji połączony z obowiązkiem stawiennictwa w wyznaczonej jednostce oraz zakaz opuszczania kraju.

– Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Niewykluczone, że skala tego przestępstwa może być znacznie większa, a co za tym idzie liczba „uśmierconych” w ten sposób osób i wyłudzonych odszkodowań zdecydowanie wyższa. Te kwestie i wiele innych wyjaśni śledztwo, które nie zostało jeszcze zakończone.

– Robert Szumiata, rzecznik policji.

Oświadczenie Piotra Morawca

Podejrzany o sfingowanie śmierci w celu wyłudzenia odszkodowania muzyk Kultu opublikował oświadczenie na oficjalnym profilu Facebookowym zespołu:

Szanowni Państwo,

W związku z informacjami i doniesieniami prasowymi na mój temat, które okazały się dziś w mediach, pragnę oświadczyć, że całkowitą i pełną odpowiedzialność za informacje w nich zawarte ponoszę ja sam.

Zaznaczam jednocześnie, że moi koledzy z grupy Kult nie mieli na ten temat żadnej wiedzy do dzisiaj.

Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu.

Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem – przepraszam.

Nie było to moją intencją, podobnie jak angażowanie kolegów w to całe zamieszanie.

Ufam, że wymiar sprawiedliwości stanie w tej sprawie na wysokości zadania i prawda zostanie wyjaśniona.

Zobacz też: Lucky Love wystąpi w warszawskim klubie Niebo!

Lucky Love wystąpi w warszawskim klubie Niebo!

3,4/5 - (5 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News