Co roku w okolicach lutego przemysł filmowy żyje zbliżającym się rozdaniem nagród Akademii. Krytycy zastanawiają się w czyje ręce powędrują statuetki a my, odbiorcy z całego świata, wyczekujemy pamiętnych słów i historii, które będą powtarzane przez lata. Rzućcie okiem na zestawienie mów oscarowych, które przeszły do historii.
#1. Christopher Plummer, drugoplanowa rola, Beginners, 2012 r.
„Jesteś tylko dwa lata młodszy ode mnie, kochany. Gdzie byłeś całe moje życie?” – zapytał gwiazdor Dźwięków muzyki (1965) oraz Star Treka (1991), patrząc na swojego pierwszego Oscara, otrzymanego po sześćdziesięciu latach kariery filmowej. Szczere wzruszenie na twarzy aktora oraz ten niepowtarzalny cień minionej epoki, który sobą reprezentował, naprawdę warte są zobaczenia po raz kolejny.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
#2. Barbra Streisand, najlepsza aktorka Funny Girl, 1969 r.
Swoim pierwszym Oscarem za kultowy już musical „Funny Girl” Barbra musiała podzielić się z wielką nieobecną gali, Katharine Hepburn. Nie zmienia to jednak faktu, że pamiętny garnitur Streisand i jej niezapomniane “hello gorgeous” przeszły do oscarowej historii. Co ciekawe, Akademia nieczęsto rozdaje nagrody ex aequo, jednak Barbs musiała podzielić się swoją statuetką aż dwa razy – w 1969 i 1977 roku.
#3. Diane Keaton, najlepsza aktorka, Annie Hall, 1977 r.
Do dzisiaj panuje powszechna opinia, że udając się na galę oscarową w 1977 roku, Diane Keaton miała w planach strollowanie całej imprezy. Jej strój i fryzura o wiele bardziej nadawały się na imieniny do cioci niż na czerwony dywan. Czy była to celowa kontestacja, czy przypadek – nie wiemy do dzisiaj. Jednak oscarowa przemowa Diane pozostaje jedną z najbardziej pozytywnych i zabawnych w historii gali.
#4. Hattie McDaniel, najlepsza aktorka drugoplanowa, Gone with the wind, 1940 r.
Statuetka dla Hattie McDaniel była kamieniem milowym w historii amerykańskiej kinematografii. Pierwszy raz bowiem tak prestiżowa nagroda powędrowała do czarnoskórej aktorki. Chociaż Ameryka miała przed sobą jeszcze co najmniej dwie dekady walki z rasizmem, możemy się jedynie domyślać, jak wielką nadzieję to wydarzenie dawało w swoich czasach. Przemowa Hattie do dzisiaj wzrusza.
#5. Charlie Chaplin, honorowy Oscar, 1972 r.
Odebranie honorowego Oscara przez Charliego Chaplina poprzedziły rekordowo długie, kilkunastominutowe oklaski. W długiej i schlebiającej przemowie poprzedzającej wręczenie Oscara padały słowa o wielkości legendarnego aktora i humanitaryzmie płynącym z jego filmów. Nic jednak nie robi większego wrażenia niż autentyczne wzruszenie artysty, którego życie nie oszczędzało, a który pozostawił po sobie tak niezapomniany dorobek.
tekst | Lena Dzik