Warszawa
Warszawska majówka w Cudzie nad Wisłą 01.05
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Dla chcących odpocząć od miejskiego szumu polecamy spędzenie czasu w Cudzie nad Wisłą. Zrelaksujecie się w pięknych okolicznościach przyrody, posłuchacie dobrej muzyki. Organizatorzy obiecują, że zadbają o Was, abyście się nie nudzili. My wierzymy im na słowo. W końcu to już ich piąty rok na kulturalno-imprezowej mapie Warszawy. Gratulujemy i widzimy się już jutro!
TypoPolo w Muzeum Sztuki Nowoczesnej 29.04-15.06
TypoPolo jest wizualnym odzwierciedleniem zmian ekonomicznych i politycznych w Polsce, symbolem czasów romatycznego przełomu, w których „każdy mógł być tym, kim chciał i wszystko było możliwe”. Przez środowiska profesjonalnych grafików stylistyka ta postrzegana jest przede wszystkim jako przejaw nieudolności i złego gustu projektantów-amatorów. Rzadziej widzi się w nim formę języka wizualnego określonej grupy społecznej, czy świadectwo zmieniającej się estetyki. Łączy on w sobie zarazem to, co najgorsze i najlepsze w polskiej grafice użytkowej – jest przejawem kiczu, amatorszczyzny i wulgarności, a jednocześnie zawiera w sobie autentyczność, prostolinijność i bezpośredniość.
KRAKÓW
Festiwal OffPlusCamera 02-11.05.2014
Podczas 10 dni festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć ponad 100 filmów i spotkać się z 300 festiwalowymi gośćmi. Będą to m.in. m.in.: Mike Newell: reżyser takich filmów jak “Donnie Brasco” (1997) i “Cztery wesela i pogrzeb” (1994); amerykańska aktorka Parker Posey, uznawana za ikonę kina niezależnego; Juliet Taylor, odpowiadająca za obsadzanie ról w produkcjach m.in. Woody’ego Allena; Joan Allen, amerykańska aktorka, znana m.in. z ról w “Peggy Sue wyszła za mąż” (1986) Francisa Forda Coppoli, nominowana do nagrody Oscara za role Pat Nixon w obrazie “Nixon” (1995) Olivera Stone’a, Elisabeth Proctor z “Czarownic z Salem” (1996) Nicholasa Hytnera i Laine Hanson z “Ukrytą prawdą” (2000) Roda Luriego.
Ponadto, w ramach konkursu głównego „Wytyczanie Drogi” 12 pierwszych bądź drugich filmów reżyserów z całego świata walczyć będzie o Krakowską Nagrodę Filmową. Nagroda w wysokości 100 000 dolarów jest jedna z najwyższych tego typu nagród na świecie. Przyznana zostanie ona przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i ekspertów w dziedzinie kina pod przewodnictwem Profesora Jerzego Stuhra.
W muzycznej sekcji festiwalu – OFF SCENIE – zaprezentują się zespoły sceny niezależnej, m.in. Jay Leighton, The Golden Filter, Król, Grasscut, The Natural Born Chillers, Peter Broderick, Arms and Sleepers, Flunk i Babu Król. Wszystkie koncerty odbywać się będą w festiwalowym klubie Lizard King.
Wystawa twórczości Stanleya Kubricka w Muzeum Narodowym w Krakowie 04.05-11.09.2014
Wystawa obejmuje około 1000 eksponatów, w tym liczne materiały audiowizualne. Metody pracy Kubricka ukazane zostaną przez dokumentację filmów: scenariusze, szkice produkcyjne, dokumenty, fotografie, kostium, rekwizyty. Wiele z tych archiwalnych materiałów pokazywanych jest po raz pierwszy! Instalacje przestrzenne oddają atmosferę danego filmu za pomocą odpowiedniego oświetlenia, obrazów i dźwięków, a także projekcji fragmentów filmów. Pośród obiektów prezentowanych na wystawie znajdą się również używane przez Kubricka specjalne obiektywy i kamery, dzięki którym jego obrazy przeszły do historii filmu jako innowacyjne. Ponadto prace fotograficzne autorstwa S. Kubricka dla czasopisma “Look” z pierwszych lat jego kariery, rekonstrukcje scenografii, modele wraz z towarzyszącą im bogatą oprawą multimedialną dopełniają całości koncepcji wystawy, stworzonej oraz skierowanej zarówno do miłośników i znawców kina, jak również do widzów, pragnących dopiero zapoznać się z twórczością jednej z ikon historii filmu światowego: Stanleya Kubricka.
ŁÓDŹ
Festiwal Urban Tribes 27.04-23.05.2014
Urban Tribes to łódzki festiwal jednoczący przedstawicieli kultury alternatywnej – ludzi pochodzących ze środowisk zajmujących się street artem, działaniami prospołecznymi, muzyków, fotografów, plastyków; ogólnie ujmując artystów i aktywistów. Główną ideą przedsięwzięcia jest stworzenie okazji do współpracy twórców i zyskania szerszego grona odbiorców.
W ramach festiwalu od 1 do 3 maja organizowana jest MEGA MAJÓWKA, czyli koncerty na siedmiu scenach, warsztaty, jedzenie i graffiti jam.
Wystawa Katarzyny Kozyry „Szukając Jezusa” w Galerii Atlas Sztuki 11.04-1.06.2014
Katarzyna Kozyra wraz z kuratorką wystawy Hanną Wróblewską wybrały Atlas Sztuki na miejsce pokazania pełnej wersji najnowszego projektu “Szukając Jezusa/Looking for Jesus”, którego zwiastuny zaprezentowane zostały w 2012 roku w Sztokholmie oraz w 2013 roku w Warszawie i Berlinie. Po pokazach fragmentów pracy artystka spędziła w 2013 roku kolejne tygodnie w Jerozolimie, poszukując osób utożsamiających się z postaciami biblijnymi, doznających zaburzenia określanego przez psychiatrów syndromem jerozolimskim. Powstał film dokumentalny, o którym Andrzej Wajs w swoim tekście dołączonym do katalogu wystawy mówi, że “nie jest zapisem żadnej z osobliwości związanych z miejscem, którym jest Jerozolima. Ani opisem klinicznego stanu ekstatycznej religijności. To opowieść o braku, nieobecności i łaknieniu”.
TRÓJMIASTO
Targ śniadaniowy
Sobotę warto rozpocząć w ogrodzie Muzeum Sopotu, gdzie od godz. 8 do 14 będzie trwał Targ Śniadaniowy. Będzie można kupić tzw. zdrową żywność oraz przeróżne regionalne produkty z całej Polski oraz – co najważniejsze – zjeść je na miejscu, bo organizatorzy pragną, aby był to czas celebrowania wspólnego, sobotniego śniadania.
Piątkowy koncert w Zatoce Sztuki
W majówkowy piątek zapraszamy Was na koncert duetu Brenzee Project, czyli Agnieszki Brenzak (wokal) i naszego częstego gościa Grzesia Kusio (gitara). Brenzee Project wieczór wypełni nam dźwiękami funku, soulu i popu, a Szef Kuchni i barmani postarają się jak zwykle rozpieścić Wasze podniebienia.