Książki, które zmieniają życie czytelnika na lepsze

Książki, które zmieniają życie czytelnika na lepsze

Świat bez książek nie mógłby właściwie istnieć, co doskonale wiedzą miłośnicy literatury. Wykreowane w nich realia pomagają oderwać się od zmartwień i codziennej rutyny i zagłębić w ową piękną lub mroczną, choć na ogół nierealną scenerię. Inaczej jest jeśli czytamy literaturę faktu, psychologiczną czy też obyczajową. Wówczas poznajemy lepiej być może już nam znane zagadnienia, szukamy pocieszenia, informacji. Sprawdźmy zatem najpiękniejsze pozycje zarówno literatury pięknej, fantastycznej, jak i psychologicznej.

Perełki literatury klasycznej

Literatura klasyczna pełna jest dzieł, zarówno zagranicznych, jak i naszych ojczystych, które niezmiennie od lat bawią i wzruszają czytelników na całym świecie. Niezależnie od gatunku, czy mowa o romansie czy też o powieści obyczajowej lub historycznej, posiadają one ogrom miłośników, a niekiedy nawet ukochanych fanów. Piękny język, kunsztowność i dokładność: oto czym charakteryzują się klasyki. I oczywiście zawarta w nich prawda, która niekiedy wpływa na człowieka, wywołuje niewyobrażalne emocje, kształtujące światopogląd. Do tego typu książek należą wymienione poniżej. Choć to co prawda tylko pozycji, gdyż jest zbyt wiele książek wręcz kanonicznych lecz te wybrane są niebywale piękne i warto je przeczytać.

1. ,,Przeminęło z Wiatrem” : Margaret Mitchell

Powieść opowiadająca o losach słynnej Scarlett O’Hary: niezłomnej buntowniczki, która nie wahała się używać swego ciętego języka i dążyć do zdobycia wszystkiego czego zapragnęła. Jednak doświadczenia wojny secesyjnej, w której realiach osadzona jest akcja, sprawiła że owa niepoprawna i niegrzeczna jak na ówczesne czasy kobieta, pokazała swój upór i pracowitość, przywiązanie do rodzimej ziemi. Wątki miłosne otulające akcję i dodające jej uroku oraz atmosfery, sprawiły, że była ona jeszcze chętniej czytana. Miłość Scarlett do Ashleya – nieodwzajemniona oraz jej ślub z Rhettem Butlerem i pojęcie faktu, iż mąż był prawdziwą miłością, w momencie gdy było już niemal zbyt późno, aby wszystko naprawić…

2. ,,Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej

Kto nie zna przygód Barbary i Bogumiła Niechciców? Piękna historia o prozie życia na wsi u schyłku XIX wieku i początku XX w. , niespełnieniu i nieumiejętności czerpania radości z życia, na skutek smutnych doświadczeń i rozczarowań z przeszłości, przesycona ambiwalentnością uczuć głównej, wspaniałej bohaterki  Basi.

3. ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Typowo pozytywistyczna powieść okraszona emocjonalnymi historiami bohaterów, trudnymi wyborami i wątkami miłosnymi. Niemniej piękna i warta przeczytania literatura obyczajowa.

Do absolutnych klasyków należą również takie dobre książki: powieści jak: ,,Mały Książę”, ,,Duma i Uprzedzenie”, ,,Dżuma”.

Literatura psychologiczna, która pomoże zmienić nastawienie na bardziej optymistyczne

Ludzka psychika jest niezmiernie interesująca, stąd zainteresowanie książkami z tej dziedziny. Wiele z lektur tej specyfiki, może pomóc zmienić czytelnikowi swe zapewne mało radosne nastawienie do codzienności. Dlatego też wiele ludzi nie wyobraża sobie życia bez przeczytania choć kilku z nich. Do tego zaszczytnego grona należą takie bestsellery, jak m.in.: ,, 6 filarów poczucia własnej wartości ” Nathaniela Brandena czy wszelkie poradniki dotyczące akceptacji siebie.

Wyznacznikiem dobrej literatury zawsze jest piękny język oraz zawarta w niej prawda, która częstokroć pomaga czytelnikowi wiele zrozumieć, poprawić swe życie i cieszyć się z każdej wspaniałej chwili. Książka tak niepozorna, a ma tak wielką moc wywoływania uczuć. Niezależnie od tego czy też jest to genialny thriller czy komiksy. Czytać jak powszechnie wiadomo warto w każdym wieku, dostosowując do siebie wartościową kategorie, wybierając książki ukochanego lub nowego autora. Dzięki lekturom można rozwijać nowe pasje, zaś dzieci przyzwyczajone do czytania od małego wspierają swą koncentrację oraz ogólną wiedzę. Literatura faktu i literatura obyczajowa też mają swych miłośników. Zaczynając przygodę z czytanie warto kupować tanie książki, aby w razie niedopasowania względem gustu, nie poczuć rozczarowania finansowego.

Zobacz też nasz cykl artykułów „Poczet pisarzy różnych”:

Poczet pisarzy różnych: Karl E. Wagner

Poczet pisarzy różnych: Karl E. Wagner

Poczet pisarzy różnych: Michel Houellebecq

Poczet pisarzy różnych: Michel Houellebecq

Materiał partnerski

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News