Książki, czyli jak zapewnić sobie wartościowy czas w pojedynkę

książki

Czytanie książek to jedna z najbardziej ubogacających nas form spędzania wolnego czasu. To zajęcie, które nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności ani zasobów. Natomiast wachlarz korzyści jaki wiąże się z czytaniem jest bardzo szeroki. 

Czytanie książek działa niezwykle stymulująco na mózg. O ile przesyt bodźców mu nie służy, to samo czytanie działa na umysł niezwykle kojąco. Dzięki czytaniu lepiej śpimy, piszemy i formułujemy zdania, ale również wspomagamy w ten sposób naszą pamięć. 

Dobra książka pozwala się odprężyć i przenieść niemal całkowicie do świata wyobraźni. Dzięki temu odcinamy umysł od trudów codzienności i łatwiej nam spojrzeć na rzeczywistość z dystansem.

Oprócz rozrywki, czytanie książek dostarcza mózgowi wartościowych bodźców, zatem warto sięgać po książkę chociażby na kilka minut przed snem. Jednym z najbardziej zachęcających argumentów stojących za tym wieczornym rytuałem jest fakt, że zaledwie 6 minut czytania pomaga zredukować poziom stresu aż w 60 %. 

Odpowiednia książka pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie na różnych etapach życia. Ubogaca i poszerza naszą perspektywę. Umożliwia utożsamienie się np. z postacią, która dzieli podobne przeżycia. Tym samym, łatwiej nam uporządkować myśli i uczucia, czyli lepiej rozumieć nie tylko samego siebie, ale też otoczenie i okoliczności towarzyszące sytuacjom czy zdarzeniom. 

Dzięki regularnemu sięganiu po książki, poszerzamy też nasze horyzonty, wiedzę i zasób słów. To jak podróż po najdalszych zakątkach świata bez wychodzenia z domu. Jest to też jeden z najbardziej wartościowych sposobów na spędzanie wolnego czasu z dziećmi. 

Dla najmłodszych 

Dla tych najmłodszych, którzy dopiero zaczynają przygodę z językiem i pierwszymi słowami, pomocna będzie seria książek skupiająca się wokół nauki mówienia. Pucio uczy się mówić to wyjątkowe, ilustrowane książeczki, które poprzez zabawę w prosty i przemyślany sposób zachęcają dzieci do poznawania świata np. poprzez naśladowanie dźwięków. Te książki zostały zaprojektowane z myślą o całej gamie eksploracji przez najmłodszych, dlatego wytrzymają nawet bliskie spotkania z pierwszymi zębami maluchów.

Dla starszaków

Dzieci powyżej 3 lat mają już nieco większe wymagania i trzeba wykazać się pomysłowością by przyciągnąć uwagę kilkulatka na dłużej niż kilka minut. “Wielka Księga Super Mocy”, której autorką jest Susanna Isern to pozycja, która może przyciągnąć już samym tytułem. Superbohaterowie to bardzo popularne postaci zarówno wśród chłopców jak i dziewczynek. Ta książka to zwrócenie uwagi dziecka na to, że supermocą może być tak samo poczucie humoru jak i zwinność. Pozwala dziecku zastanowić się i dostrzec w sobie swoje własne mocne strony, budować poczucie własnej wartości a co najważniejsze… być superbohaterem!

Dla nastolatków

Proces dojrzewania może porządnie zdezorientować i namieszać nie tylko w głowie. Zmiany jakie zachodzą również w ciele nastolatka mogą znacząco wpłynąć na jego postrzeganie siebie. Dlatego tak ważne jest, by przygotować się na to wcześniej. Pomocnym przewodnikiem po dojrzewaniu może okazać się seria książek: Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie? analogicznie jest też wersja dla chłopców o tym samym tytule. Książka w prosty sposób opowiada o wszystkim, czego młodzi nastolatkowie mogą się spodziewać w najbliższym czasie. To ważne wiadomości, które pomogą przejść przez ten kilkuletni proces bez szwanku. Chyba każdy rodzic ucieszy się, że jego dzieciaki będą lepiej przygotowane na ten burzliwy okres. Taka książka może być też świetnym startem do rozmowy, ponieważ nie tylko normalizuje zachodzące w organizmie procesy, ale także ośmiela zarówno dziecko jak i rodzica do podjęcia trudnych tematów

Dla tych prawie dorosłych

Dla starszych nastolatków okres późnego dojrzewania to czas eksperymentów i eksploracji.  Warto wysłuchać tego co ich fascynuje, sprawdzić na co poświęcają swój wolny czas i podsunąć im książkę w tej tematyce. O ile zniechęcone do szkolnych lektur dzieciaki mogą początkowo podejść do czytania sceptycznie, to tematy które ich interesują prawdopodobnie będą chciały zgłębić. Nierzadko świat wyobraźni jest dla nich ciekawszy niż rzeczywistość zatem świat magii i surrealizmu jest tym bardziej nęcący. Jeśli Harry Potter widnieje wysoko w rankingu nastolatka, warto zainteresować się nowym wydaniem leksykonu towarzyszącemu tej serii – “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”,  autorstwa J.K Rowlling.

Dla dorosłych

Ta kategoria jest w dużej mierze uwarunkowana upodobaniami. Fani kryminałów sięgną po “Halny” Remigiusza Mroza, spragnieni literatury pięknej pójdą po “Czułego Narratora” Olgi Tokarczuk. Ci, dla których ważny jest samorozwój może zainteresować pozycja “Jak myśleć o sobie dobrze. O sztuce samoakceptacji i życiu bez lęku”, Stephanie Stahl. Czasem warto sięgnąć po pozycję, która na pozór wydaje się być w odleglejszym kręgu zainteresowań. Pozycja, która może zainteresować osoby z każdej wyżej wymienionej grupy to książka Katarzyny Nosowskiej – “Powrót z Bambuko”. Ta książka to ciekawa opowieść o tym, dlaczego warto zerwać z gotowymi rozwiązaniami i utartymi ścieżkami. Poddać w wątpliwość dotychczasowe przekonania i skupić się na tym, czego rzeczywiście chcemy uwalniając się od tego, czego oczekują od nas inni. To słodko – gorzka pozycja, która “pobudza szare komórki, sumienie i mięśnie śmiechowe”.

Autor: Iga Woytynowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News