Krew nosicieli wirusa HIV jako tusz drukarski

Okładka magazynu, do druku którego użyto krwii osób z HIV

Specjalna edycja męskiego magazynu „Vangardist” została wydana przy pomocy osób z pozytywnym wynikiem testu na HIV. Jest to kontrowersyjna akcja, która ma za zadanie przemówić do rozsądku ludzi: z wirusem można żyć.

Austriacki Vangardist nawołuje do zaprzestania stygmatyzacji zarażonych na HIV. Powszechnie wiadomo, że wirus nie przenosi się przez dotyk. Jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. Redaktor naczelny, Julian Wiehl, mówi, iż potencjalny czytelnik w żaden sposób nie ucierpi trzymając magazyn i przewracając jego kartki. Tak samo jest w przypadku, kiedy dotykamy osoby zarażonej. Jest to mocna metafora, która daje do myślenia i podejmuje walkę z irracjonalnym strachem miliona ludzi.

11151000_10153253646994197_4723851997234503922_n

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Wiltrut Stefanek, jedna z dawców krwi, pragnie, by ludzie zrozumieli, że z osobą zarażoną HIV można żyć bez jakiegokolwiek ryzyka. Kobieta, u której zdiagnozowano wirus już dwadzieścia lat temu, prowadzi grupę wsparcia dla osób zarażonych oraz ich rodzin w Wiedniu.

Vangardist zwykle wydawany jest w formie elektronicznej, jednak w tym przypadku zrobiono wyjątek – edycja #HIVHeroes została opublikowana na tradycyjnym papierze. Trzy osoby seropozytywne ofiarowały swą krew, która została wymieszana z tuszem.

Specjalną edycję niemiecko-angielskiego magazynu można zakupić online za 50 euro. Zebrana suma zostanie przeznaczona na cele charytatywne.

Tekst: Aleksandra Berezowska

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News