Jak chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi?

Jak ochronić skórę przed działaniem promieni UV kobieta z kremem na twarzy

Przy codziennej pielęgnacji większość kobiet skupia się na nawilżaniu i na ochronie przeciw zmarszczkom. Czy jednak taka ochrona wystarczy? Niestety, przez cały rok, skóra jest narażona na szkodliwe promieniowanie UV, nie tyłki w trakcie celowego opalania się. Jak połączyć pielęgnację codzienną z ochroną UV?

Twój fototyp skóry określa jak wysokiej ochrony potrzebujesz

Skala fototypu zakłada, że nasz kolor oczu, włosów i skóry zapisany w genach, determinuje efekt opalania. Jak określić swój fototyp? Fototyp 1 to włosy w odcieniu bardzo jasnym lub rudym, oczy są jasnoniebieskie, skóra jest bardzo jasna, a ilość piegów jest duża. Skóra na słońcu od razu robi się czerwona i nie nabiera opalenizny. Fototyp 2 to włosy w kolorze blond lub jasnobrązowe, a oczy są ciemno niebieskie, szare lub zielone. Do tego jasna skóra, a na niej dość dużo piegów, na słońcu jest często spalona. Fototyp 3 to włosy ciemny blond, brązowe lub kasztanowe, a oczy są brązowe lub zielono- brązowe. Cera jest średnio jasna i beżowa, a piegi występują sporadycznie. Na słońcu ta skóra ładnie brązowieje, oparzenia zdarzają się czasami i są lekkie. Fototyp 4 to już włosy ciemnobrązowe lub czarne, a oczy są w podobnych kolorach jak włosy. Skóra jest jasnobrązowa, może mieć oliwkowy akcent. Na cerze nie ma piegów i nabiera ona brązowej opalenizny.

Jakiej ochrony potrzebuje każdy fototyp?

Jeśli ktoś ma fototyp 1 to niestety w ogóle nie powinien się opalać. Jeśli już dojdzie do opalania to powinno się stosować krem do twarzy spf 50 czyli z najwyższą ochroną. Skóra o fototypie 2 także powinna mieć ostrożny kontakt ze słońcem i tutaj odpowiednia filtry to spf 30 i spf 50 w miejscach szczególnie nasłonecznionych typu tereny nad morzem. Skóra z fototypem 3 znosi dość dobrze opalanie, ale mimo tego zalecany filtr to spf 30 na każde okoliczności. Szczęśliwe posiadaczki fototypu 4 mogą dość swobodnie się opalać i cieszyć się brązową opalenizną. W tym wypadku wystarczy prawie najniższy filtr, czyli spf 15-20. Każda skóra potrzebuje ochrony na słońcu i nie można tego zaniedbywać, nawet przy ciemnej karnacji. Im bardziej pilnuje się tej ochrony, tym bardziej odwdzięczy się skóra w późniejszych latach.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jaki wybrać krem z filtrem?

Kiedy nie opalamy się specjalnie na słońcu, na przykład na plaży czy w ogródku, pozostaje pytanie jakiego kremu z filtrem używać. W trakcie drogi do pracy czy wychodząc na zwykły krótki spacer, także jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Czy jednej smarować się tłustym kremem, który nie ukrywa innych niedoskonałości skóry? Co z makijażem w tej sytuacji? Rozwiązaniem na ten problem są kremy pielęgnacyjne do twarzy z filtrem. W jednym kremie mamy wtedy nie tylko składniki pielęgnacyjne jak olejki, witaminy czy kwasy, ale także filtry UV. Taka ochrona jest skuteczna w codziennym przebywaniu na słońcu. Jest to wygodne rozwiązanie bo nie trzeba pamiętać o kremie z filtrem i nie koliduje on z kremem pielęgnacyjnym. Nowoczesna kosmetyka zapewnia kremy mające w swoim składzie wszystkie potrzebne składniki, a także rozumie jaką rolę odgrywa fotostarzenie skóry w powstawaniu zmarszczek.

Materiał partnerski

Zobacz też: Wielkie gwiazdy, które uwielbiają polską modę

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News