Wbrew pozorom kleszcze atakują nie tylko latem, dlatego każdy właściciel powinien wiedzieć, jak chronić przed nimi czworonoga. Pasożyty przenoszą groźne choroby, jeśli więc zauważymy je u swojego pupila, jak najszybciej je wyciągnijmy. Zastanawiasz się, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na boreliozę i babeszjozę. Skorzystaj z naszych wskazówek!
Kleszcze u psa – objawy
Kleszcze są groźne przez cały rok. Co ważne, spotkamy je nie tylko w lasach i parkach, lecz także na łąkach, skwerach i w przydomowych ogródkach. To oznacza, że nawet krótki spacer może skończyć się złapaniem kleszcza przez czworonoga. Pamiętaj, żeby po każdym przyjściu do domu dokładnie obejrzeć psa. Szczególną uwagę zwróć na uszy, szyję, pysk, ogon, brzuch i pachwiny. Kleszcze nie zawsze zdążą wbić się w skórę, dlatego zachowaj ostrożność przy sprawdzaniu czworonoga, aby nie przeniosły się na Ciebie. Jeśli pajęczaki już się wbiły, pies może się uporczywie drapać. Niekiedy pojawiają się też wymioty, gorączka, apatia, brak apetytu, rumień. W takiej sytuacji niezwłocznie udaj się z pupilem do weterynarza.
Sprawdzone sposoby na ochronę psa przed kleszczami
Pamiętaj, że lepiej jest chronić czworonoga przed pajęczakami, niż wyjmować je samodzielnie lub u weterynarza. W ten sposób minimalizujesz ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Obroża przeciwkleszczowa jest nasączona substancjami czynnymi, które powoli uwalniają się na skórę psa. Produkt zapewnia ochronę przez 6–8 miesięcy, można go również stosować na pchły. Obroża jest wodoodporna, dlatego nie trzeba jej zdejmować przed kąpielą czy spacerem w deszczowy dzień. Zwróć uwagę na to, by była ona dobrze dopasowana. W tym celu włóż dwa palce między szyję pupila a obrożę. Jeśli się zmieszczą, produkt będzie działał, a przy tym nie spowoduje dyskomfortu.
Jak zabezpieczyć czworonoga przed kleszczami?
Krople na kleszcze są skuteczne, ale ich aplikacja może sprawiać trudności, zwłaszcza u psów z długą, gęstą sierścią. Należy je stosować bezpośrednio na skórę, aby substancje aktywne przedostały się do mieszków włosowych i gruczołów łojowych, a następnie stopniowo uwalniały. Preparat chroni czworonoga przed kleszczami przez około 4 tygodnie, dlatego trzeba go aplikować regularnie. Warto również zwrócić uwagę na specyfiki w aerozolu. Można je stosować nie tylko na skórę pupila, lecz także jego legowisko. Preparat zapewnia ochronę przez około miesiąc, po czym należy użyć go ponownie. Aplikacja może być żmudna, zwłaszcza przy ruchliwym psie.
Co na kleszcze dla psa? Wskazówki dla właścicieli
Tabletki doustne są świetną alternatywą dla aerozoli, kropli i obroży przeciwkleszczowej. Można je podawać psom, które mają problemy skórne lub lubią pływać. Substancja aktywna trafia z przewodu pokarmowego do krwi, w której jest magazynowana. Tabletki działają już kilka godzin po podaniu, ale niektóre czworonogi nie chcą ich jeść. Można je zamówić tylko w gabinetach weterynaryjnych.
Wybór preparatu na kleszcze zależy od wielkości i wieku czworonoga, a także naszych preferencji. Jeśli pies śpi z właścicielem lub ma kontakt z dziećmi, obroża przeciwkleszczowa niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku lepiej sprawdzą się tabletki, ponieważ nie mamy wtedy bezpośredniego kontaktu z substancjami aktywnymi. Sprawdzone preparaty na kleszcze i pchły znajdziesz TUTAJ: https://hubun.pl/preparaty-na-pchly-i-kleszcze-dla-psa