Tabletka Escapelle: na to zwróć uwagę!

Escapelle to tabletki z grupy antykoncepcji ratunkowej, które redukują do minimum ryzyko zajścia w ciążę po współżyciu z zawodnym zabezpieczeniem lub bez niego. O czym należy wiedzieć, zanim zdecydujesz się na połknięcie pigułki „po”? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o jej działanie, skuteczność i wpływ na organizm?

Czym jest i jak działa Escapelle?

Escapelle to tabletki ratunkowe, czyli tzw. antykoncepcja awaryjna. Stosowane są po współżyciu, jeśli istnieje obawa, że z jakiegoś powodu może dojść do ciąży. Podstawą do zażycia tabletki „po” może być zawodna metoda antykoncepcyjna, w tym np. pęknięta prezerwatywa, ponadto pigułki przyjmowane są również w przypadku stosunku bez zabezpieczenia. Działanie tabletek polega na hamowaniu owulacji. W ten sposób zyskuje się czas, by uwolnione do dróg rodnych kobiety plemniki obumarły, zanim dotrą do komórki jajowej.

Tabletki Escapelle zażyć można maksymalnie do 72 godzin od ryzykownego współżycia, czyli do 3 dni od stosunku. Zaleca się jednak możliwie najszybsze ich połknięcie – najlepiej w pierwsze 12 godzin od stosunku, gdyż wówczas ich skuteczność działania jest największa. Tabletki nie są wczesnoporonne, więc nie przyczynią się do przerwania już istniejącej ciąży. Przeciwwskazaniem do ich stosowania nie jest nawet karmienie piersią, jednak kobieta będzie zobowiązana do odstawienia dziecka od piersi na min. 8 godzin.

Jak kupić tabletki Escapelle i jaka jest ich skuteczność?

Biorąc pod uwagę to, jak działa Escapelle, bardzo ważne jest możliwie najszybsze jej zażycie od czasu ryzykownego współżycia. By jednak kupić w aptece tabletki Escapelle, potrzebna jest wystawiona przez specjalistę recepta, gdyż wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tabletka „dzień po” została przepisana w czasie konsultacji zdalnej, chociażby na: https://naszarecepta.pl/e-recepta/Escapelle/. Jest to rozwiązanie, które może zaoszczędzić bardzo dużo czasu, gdyż nie wymaga wcześniejszej rejestracji z wyprzedzeniem, dojazdu do lekarza, czy też oczekiwania w kolejkach.

Decydując się na skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej, należy pamiętać, że nie zapewnia ona 100% ochrony przed poczęciem. Niewątpliwie skuteczność tabletek „po” przyjętych w terminie jest bardzo wysoka, jednak jest możliwość, że niewielki odsetek pacjentek może zajść w ciążę. Bardzo ważne, by kobieta obserwowała zatem swój organizm i reagowała na ewentualne symptomy, które mogłyby wskazywać na to, że doszło do ciąży.

Tabletka dzień po Escapelle – jak wpływa na cykl menstruacyjny?

Antykoncepcja ratunkowa może u niektórych pacjentek wykazywać pewne działania niepożądane. Jednym z nich są zmiany cyklu menstruacyjnego, w tym np. plamienie, opóźnienie krwawienia miesiączkowego czy zmiana natężenia krwawienia. Nie powinno być zatem niepokojące niewielkie śródcykliczne plamienie po Escapelle, a ciąża wcale nie musi być tego przyczyną. Lekko opóźniony okres po Escapelle również można uznać za objaw „normalny” i raczej nie powinien być powodem do obaw, gdyż w kolejnych cyklach sprawa się unormuje.

Stosowane tabletki „po” zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta nie powinny negatywnie odbić się na późniejszej płodności kobiety. Mimo wszystko zaleca się traktowanie pigułek „dzień po” jako awaryjnych – nie jako podstawową metodę zabezpieczenia przed ciążą, gdyż nie taka jest ich rola. Ponadto jeśli okres nie pojawi się więcej niż 5 dni po spodziewanym terminie miesiączki, jest to wskazaniem do wykonania testu ciążowego.

 

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News