Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
fot Mateusz Czech - Carbon Festival

Coraz szybszymi krokami zbliża się wielkie święto muzyki elektronicznej na południu Polski, czyli CARBON Silesia Festival. Impreza odbędzie się w dniach 23 i 24 czerwca 2023 roku w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie elektronika brzmi tak dobrze w postindustrialnej przestrzeni starej kopalni.

CARBON Silesia Festival 2023

CARBON Silesia Festival 2023 to dwa dni, trzy sceny muzyczne i ponad 40 wykonawców – zaplanowanych w przemyślany, spójny i konsekwentny sposób, aby maksymalizować muzyczne wrażenia każdego z uczestników.

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ale nie tylko, bo jedną z głównych osi festiwalu będzie także food market, oferujący najlepsze jedzenie w naszym kraju, a także strefa chill z dodatkowymi, dziennymi aktywnościami dla wszystkich tych, którzy na festiwalach poszukują czegoś więcej niż tylko szalonego tańca pod sceną. W tym duchu powstała inicjatywa CARBON by Day, czyli dzienna impreza i możliwość darmowego zwiedzania muzeum dla uczestników festiwalu. Muzeum w Sztolni Królowa Luiza, która bezapelacyjnie znajduje się na liście najciekawszych i najważniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Polecamy też CARBON Art Zone – wystawę prac młodych artystów oraz CARBON Academy – czyli warsztaty i panele poświęcone dj-owaniu i muzyce elektronicznej.

CARBON Silesia Festival 2023 to kolejna festiwalowa perła w koronie województwa śląskiego – regionu, który jak nikt inny może pochwalić się największą ilością wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w całym kraju. 23 i 24 czerwca miasto-gospodarz Zabrze stanie się najgorętszym i najbardziej roztańczonym miejscem na kulturalnej mapie Polski.

Artyści CARBON Silesia Festival

W festiwalowym programie każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego, co poruszy do tańca nawet najbardziej opornych. Na scenie głównej wystąpi austriacka grupa HVOB – i to w wersji live w pełnym koncertowym składzie. Inną gwiazdą będzie Boys Noize – ten pochodzący z Niemiec DJ i producent, zdobywca nagrody Grammy jest uwielbiany zarówno przez underground jak i mainstream.

Na pewno do tańca porwie niezawodny Erol Alkan, producent i DJ z Londynu. Tuż po nim wystąpi gwiazda jego wytwórni Phantasy Sound – Brazylijka Terr. Na pewno wielkim wydarzeniem będzie występ Lindstrøma – Norweg zagra live na swoich analogowych syntezatorach. Wystąpi też HOSH, gwiazda niemieckiej wytwórni Diynamic, współautor wielkiego przeboju „Midnight (The Hanging Tree)”. Ze słonecznego Tel Awiwu przyleci najbardziej znana izraelska grupa – duet Red Axes, a fanom melodic house i techno na pewno spodoba się występ Włocha Undercatta. Z kolei Johannes Albert, producent i DJ z Berlina, pokaże czym jest muzyczny eklektyzm i wszechstronność.

Znajdzie się też kolejna atrakcja dla fanów drum and bassu – na festiwalu zagra angielski producent i DJ – Break. Podczas występu wspierać go będzie MC Rage. Dużym wydarzeniem będzie też występ DRS, który stanie na scenie wspólnie z DJ-em DOGGEREM. Na festiwalu będzie miksować płyty mieszkający w Berlinie Michal Zietara. Polską scenę reprezentować będą m.in. RYSY, Kamp!, BOKKA, Niemoc i czołówka polskich DJ-ów.

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Michał Zietara

Boys Noize

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
BOYS NOIZE

Alex Ridha, bo to on ukrywa się pod tym pseudonimem, mówi o sobie, że jest artystą nonkonformistycznym. Poprzez muzykę lubi budować różne, często odległe od siebie światy, a potem je ze sobą łączyć.

Ten niemiecki producent i DJ (z pochodzenia jest Irakijczykiem) to bez wątpienia jeden z najbardziej utalentowanych i muzycznie wszechstronnych artystów na scenie elektronicznej. Doskonale czuje się w brudnych przesterowanych dźwiękach electro, ale potrafi też tworzyć porywające i niemonotonne techno. Bliskie są mu klimaty house, nie stroni też od disco, także nieobca jest mu elektronika i szeroko pojmowany hip hop.

Berlińczyk ma na koncie produkcje dla takich gwiazd jak Frank Ocean, A$AP Rocky, Bon Iver, Chance The Rapper czy Snoop Dogg. Docenił go też m.in. Jean-Michel Jarre, który zaprosił Alexa do wspólnej pracy w studiu. W 2020 roku Boys Noize otrzymał nominację do nagrody Grammy, ale zdobył ją rok później za wyprodukowanie nagrania „Rain On Me” Lady Gagi i Ariany Grande. I dlatego nie powinno nikogo dziwić, że prestiżowy magazyn Rolling Stone umieścił Niemca na liście „10 DJ-ów, którzy rządzą światem”.

Lindstrøm

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Lindstrøm fot. Lin Stensrud

„Kiedy byłem młodszy, występowałem różnych zespołach – graliśmy wszystko, nawet heavy metal i country” – tak wspomina swoje muzyczne początki Norweg Hans-Peter Lindstrøm.

Jakiś czas później, po wysłuchaniu kompilacji z wytwórni Ninja Tune, kupił sampler i tak zaczęła się jego przygoda z muzyką elektroniczną. Obecnie ten multiinstrumentalista, producent i DJ to jedna z największych gwiazd norweskiej sceny „space disco” i jeden z najbardziej utytułowanych artystów na scenie muzycznej w tym kraju. Dziś artysta z Oslo ma na koncie 5 solowych albumów, jeden nagrany wspólnie z wokalistką Christabelle, a także kilka krążków skomponowanych z inną wielką gwiazdą z Norwegii – Prinsem Thomasem, jego najbliższym muzycznym współpracownikiem (ich ostatnia płyta ukazała się trzy lata temu).

I choć Lindstrøm swój pierwszy singiel wydał w 2000 roku to na debiutancki album trzeba było poczekać 8 lat. Wtedy ukazała się płyta zatytułowana „Where You Go I Go Too”. Znalazły się na niej…3 utwory, za to tytułowe nagranie liczyło aż 29 minut! Lindstrøm tworzy wyłącznie przy użyciu instrumentów analogowych, nie przepada za komputerami, a w jego studiu stoją dziesiątki syntezatorów. I to właśnie część z nich zabierze na swój występ live na festiwalu Carbon Silesia. Tego nie można przegapić.

HVOB

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
HVOB fot. Andreas Jakwerth

Wiedeńczycy Anna Müller i Paul Wallner od początku mieli dużo szczęścia. W styczniu 2012 roku stworzyli grupę – nazwali się HVOB, czyli Her Voice Over Boys. Anna miała talent do pisania tekstów i była świetną wokalistką, a Paul był doświadczonym producentem. Na odzew nie czekali długo – kilka miesięcy później ich soundcloud odwiedził niemiecki producent i DJ Oliver Koletzki. Bez wahania zaproponował im wydanie debiutanckiej EP-ki – płyta ukazała się kilka tygodni później. Jeszcze tego samego lata HVOB wystąpili na festiwalu i to nie byle jakim. Zaproszono ich na Melt! To był początek wielkiej kariery austriackiego duetu – dziś grupa ma na koncie 5 albumów. Ostatni zatytułowany „TOO” ukazał się w ubiegłym roku.

Wiedeński zespół może się też poszczycić występami w niemal każdym zakątku naszego globu. HVOB, poza rodzimym kontynentem, zagrali w Ameryce, Australii, Afryce i Azji. Wystąpili m.in. na festiwalach Burning Man, Fuji Rock Japan, Clockenflap w Hong Kongu czy barcelońskim Sonarze. I nie dziwne – o HVOB mówi się, że to jeden z najlepszych live actów na świecie. Można się już o tym niebawem przekonać – HVOB wystąpi na Carbon Silesia w rozbudowanym koncertowym składzie!

Erol Alkan

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Erol Alkan

Czy poniedziałkowe imprezy mogą odnieść frekwencyjny sukces? Zapewne większość z was odpowie, że nie.

Londyński DJ i producent Erol Alkan jest jednak najlepszym dowodem, że jest to możliwe! Jego autorska impreza Trash w londyńskim klubie The End okazała się nie tylko sukcesem, ale dziś uważana jest za jedną z najważniejszych nocy w klubowych dziejach Wysp Brytyjskich.

Wtedy Erol sięgał po brzmienia określane terminem nu rave, lubił też electroclash. Grał (i tworzył jako Kurtis Rush) bootlegi i mashupy, ale pociągało go też techno i acid house. Szybko zaczął odnosić coraz większe sukcesy. W 2006 roku prestiżowy magazyn Mixmag przyznał mu nagrodę dla najlepszego DJ-a. Zaproponowano mu audycję w BBC 6 Music, którą prowadził przez 7 lat. Został rezydentem jednej z najbardziej prestiżowych brytyjskich imprez – Bugged Out. Jego dj-ski miks w ramach serii Fabriclive brytyjski DJ Mag uznał za najlepszy miks 2014 roku.

Erol zyskał też wielką renomę jako producent – nagrywał m.in. albumy Mystery Jets, Late of The Pier, a ostatnio pracował w studiu z Duran Duran. Stworzył też dziesiątki remiksów – m. in. dla Klaxons, Alter Ego, Daft Punk, The Chemical Brothers, MGMT, Justice i Metronomy. Anglik prowadzi też własną wytwórnię płytową – Phantasy Sound, jedna z najciekawszych oficyn wydających electro, techno i house.

DRS

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
DRS

To jeden z najbardziej utytułowanych i utalentowanych raperów i MC na scenie drum and bass.  DRS, znany też jako MC D.R.S. (skrót od Del Rok Ski) zaczął swoją przygodę z tym gatunkiem dzięki LTJ Bukemowi, który dostrzegł wielkie umiejętności młodego rapera z Manchesteru. DRS, znany wcześniej z hip hopowego kolektywu Broke 'n’ £nglish nie tylko zademonstrował wyjątkowe wyczucie szybkich drumowych rytmów, ale także pisał doskonałe teksty. I to właśnie dlatego został zaproszony do współpracy w ramach wytwórni Good Looking Records. W 1998 roku artysta pojawił się na albumie Progression Sessions 2, a później na 3 i 5 odsłonie tej serii.

Obecnie na koncie ma wydawnictwa z takimi gwiazdami drum and bass jak LTJ Bukem, Blame, Calibre, Marcus Intalex, Lynx, Icicle i LSB. DRS opublikował też dwa solowe albumy. Na Carbon Silesia Festival artysta z Anglii zaprezentuje swój autorski materiał w ramach projektu „In Session”. Na scenie, jako DJ, towarzyszyć mu będzie DOGGER.

Last Robots

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Last Robots

Trudno napisać o nich cokolwiek nowego, ponieważ iRobot (Igor Fleiszer) i Bert (Norbert Borzym) to jedni z najbardziej doświadczonych polskich DJ-ów i animatorów kultury klubowej. W ciągu swojej kilkunastoletniej aktywności muzycznej zdążyli wystąpić na wszystkich najważniejszych scenach w kraju, a także poza granicami Polski (m.in. w Japonii, Niemczech, Czechach, Chorwacji). W ubiegłym roku duet wystąpił na polskiej platformie na berlińskiej Rave The Planet (Love Parade).

Last Robots w ramach działalności promotorskiej zaprosili też do kraju największe gwiazdy światowej elektroniki! Jeśli kiedykolwiek znaleźliście się w sytuacji, że poszukiwaliście dobrej imprezy to na pewno ktoś wskazał adres, pod którym występowali Last Robots! W ich setach można usłyszeć różne odmiany muzyki house.

Pysh

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
PYSH

Filip Abramczyk, czyli Pysh to czołowy przedstawiciel polskiej sceny elektronicznej. Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Carbon Silesia ten mieszkający w Berlinie artysta zaprezentował swoje DJ-skie umiejętności. W tym roku zobaczymy go w nowej odsłonie – Pysh zaprezentuje swój live act. Usłyszymy nowe interpretacje jego nagrań, które ukazywały się nakładem renomowanych wytwórni, m.in. Ritter Butzke, Jeahmon, Click czy Einmusika.

Artysta balansuje między różnymi gatunkami – podczas jego występu nie zabraknie house, indie i klimatów melodic przeplatanych z etnicznymi, folkowymi brzmieniami. Pysh wykorzystuje też dźwięki otoczenia oraz sample ze starych kaset, które w jego niebanalnej, aranżacji tworzą zaskakującą formę.

Joana

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Joana

DJ-ka, producentka i promotorka, która od 18 lat aktywnie działa na polskiej scenie elektronicznej. Jak sama o sobie mówi, najczęściej można ją spotkać w roli czarodziejki i wodzirejki, która klubową publiczność uwodzi setami pełnymi melodyjnych zestawień, zabaw z tempem i nastrojem. Pobrzmiewa w nich niepohamowana ciekawość świata dźwięków i nieujarzmiona rozkosz jego odkrywania, a wrodzone poczucie estetyki dyktuje wybór brzmień jedynie nieprzeciętnych i wysublimowanych.

Artystka na stałe związana jest z Poznaniem, gdzie aktywnie promuje muzykę elektroniczną i kulturę klubową. Od 2015 roku współtworzy jedno z najważniejszych miejsc na muzycznej mapie Polski – poznański klub TAMA.

Penera

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Penera

Penera to dwóch synków ze Śląska, których nie dotyczą limity prędkości i granice gatunków. Ich produkcje są hybrydą współczesnych brzmień techno i electro, z mocną dozą inspiracji oldschoolowymi breakami, kulturą jungle i wulgarnością epoki, podczas której klubami rządził trance. Na koncie mają wydawnictwa m.in. dla Shall Not Fade i Bourassa Records. Wkrótce ich nagrania ukażą się nakładem brytyjskiej wytwórni HARDLINE oraz niemieckiej SNC. Penera prowadzą też własną wytwórnię POTOP. Związani są z katowickimi klubami CEL i P23. Mają za sobą występy w klubach w Irlandii oraz Francji, na platformach HÖR i Boiler Room.

Kamp!

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Kamp!

To będzie jedna z ostatnich szans, żeby zobaczyć tę grupę na żywo – Kamp! po 14 latach istnienia kończy swoją działalność! Zrobi to jednak tak, że długo tego nie zapomnimy. Zespół zaprasza na ostatnią trasę koncertową w swojej historii – „360º ENDLESS PARTY”. Michał Słodowy, Radosław Krzyżanowski, Tomasz Szpaderski zapowiedzieli, że zaprezentują swoje najbardziej imprezowe wcielenie w historii ich zespołu. „Pojawią się numery ze wszystkich etapów naszej działalności. Małe i duże hity w podrasowanych wersjach, a całość będzie trwała minimum 2 godziny. Jesteśmy w szczytowej formie koncertowej” – mówią muzycy. Zespół, autorzy takich przebojów jak „Breaking a Ghost’s Heart”, „Cairo” czy „Heats”, ma na koncie 4 albumy. Ostatni – koncertowy Kamp!Live – ukazał się w 2019 roku.

RYSY

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
RYSY fot. Kacper Żywicki

O Rysach mówi się, że jest to „polski Moderat”. Porównuje się ich też do duetu Bicep. I choć Wojtkowi Urbańskiemu i Łukaszowi Stachurko podobają się te porównania to jednak wyraźnie podkreślają, że nie podążają za muzycznymi modami. Po prostu mają swój własny i niepowtarzalny styl. Duet ma na koncie dwa albumy – za pierwszy z nich, wydany w 2015 roku, otrzymał nominację do nagrody Fryderyka (debiut roku). Druga płyta ukazała się w 2021 roku i nosi tytuł „4GeT”. „Inspiracje czerpiemy z doświadczeń, zwykłych codziennych sytuacji, podróży, a samą muzykę tworzymy dla siebie” – mówi Łukasz Stachurko. Zespół zagra koncert. Taka forma występów pozwala im na improwizowanie – zazwyczaj podczas koncertów grają, jak sami mówią, muzykę motoryczną, mocną i plemienną.

Guiltee

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Guiltee fot. Jessica Anczykowki

To DJ i współzałożyciel projektu massif oraz jeden z promotorów cyklu DRUMFORMATOR w klubie Transformator we Wrocławiu. Można go usłyszeć nie tylko w klubach, ale i też na antenie Radia LUZ – Guiltee współprowadzi audycję Night Bus. Promuje w niej muzykę, którą określa terminem UK underground dance music. W jego setach można usłyszeć współczesne brzmienia jungle, ale i też pochodzące z lat 90. klasyki tego nurtu. Bliskie są mu klimaty tekno, hardcore, breakbeat oraz połamane techno o brytyjskim rodowodzie. Sięga też do szerokich odmian muzyki dub i UK bassu. Guiltee jest też współzałożycielem wytwórni SPLOT.

SARAPATA

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
SARAPATA for. Michał Murawski

Techno w wykonaniu braci Sarapata dalekie jest od banału. To kolorowe, bogate, organiczne i pulsujące dźwięki. Muzyka Michała i Mateusza dostarcza ogromnej ilości wrażeń, które skłaniają do tańca i są jak wprowadzenie do rytuału. Dowodzi tego „EP1”, debiutancka płyta muzyków, która wprowadza nową estetykę na polskiej scenie elektronicznej. Tu moderatowy trance łączy się z eterycznym brzęczeniem Jona Hopkinsa czy Kiasmosa, a wszystko wypełniają doskonałe harmonie, których źródła można upatrywać w doświadczeniach z tworzenia muzyki filmowej. Bo Michał i Mateusz Sarapata to bardzo doświadczeni muzycy – wcześniej można ich było usłyszeć w projektach Lor i SALK. I choć wciąż lubią gitary to jednak dziś muzyka elektroniczna jest ich największą miłością.

A_GIM & Jurek Przeździecki

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
AGIM & Jurek

Dwóch warszawskich producentów, którzy o techno wiedzą wszystko połączyło siły i stworzyło wspólny live act. Agim Dżeiljilji to jeden z najbardziej doświadczonych i wszechstronnych producentów w Polsce. Muzyk tworzył niegdyś formacje Őszibarack, Husky i Nervy. Dziś najczęściej grywa i tworzy techno. Jurek Przeździecki to producent elektroniki, który na koncie ma wydawnictwa dla takich wytworni jak Cocoon, Recognition, Boshke i Requiem. Ostatnio, pod szyldem Praecox, nawiązał współpracę z wytwórnią TRIP, oficyną Niny Kravitz.

UNDERCATT

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Undercatt

Elia Crecchi, bo to on ukrywa się pod pseudonimem Undercatt, swoją przygodę ze sceną klubową rozpoczął od organizowania imprez w rodzinnej Pizie. Zaczął też występować jako DJ, a wkrótce też i nagrywać muzykę – pomógł mu w tym inny włoski producent Luca Luperini. I to właśnie z nim Elia stworzył projekt Undercatt. Dziś to jednak solowe przedsięwzięcie Crecchiego, który swoją twórczość określa jako „właściwy kompromis między melodią, a groovem”. Artysta lubi eksperymentować – sięga do melodyjnych brzmień i elektroniki, ale nie boi się też zagłębić w mroczne techno. Jak sam mówi, nie chce się ograniczać do jednego stylu i gatunku. Uwielbia muzyczną wszechstronność.

Wielkim fanem Undercatta jest Solomun, który docenił jego innowacyjne brzmienie i zaproponował artyście dołączenie do jego wytwórni Diynamic. Do grona wielbicieli można zaliczyć też Pete’a Tonga, popularnego DJ-a BBC Radio 1, który trzykrotnie wybrał nagrania Undercatta na swoje Essential New Tunes. Ostatnie wydawnictwo – „Arcade EP” grywają tacy artyści jak Adriatique, Camelphat, Hernan Cattaneo, Mind Against i Agents of Time.

Undercatt występuje w najlepszych klubach na całym świecie – można go usłyszeć m.in. w DC 10, paryskim Rex, Stereo w Montrealu, Input w Barcelonie i amsterdamskim Diynamic Festival. W tym roku Włoch wyruszy w trasę po USA, Ameryce Południowej, Australii i Azji. Ale zanim to się stanie… zawita na Carbon Silesia Festival.

HOSH

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
HOSH

„Tworzenie muzyki jest jak gotowanie” – mówi niemiecki producent i DJ. – „Im więcej wkładasz miłości w proces tworzenia, tym zyskujesz lepsze efekty”. HOSH, czyli Holger Behn zainteresował się produkcją, bo chciał wiedzieć jak powstały płyty, które grywał jako DJ. Zadebiutował w 2006 roku, a pomogli mu w tym kumple, z którymi w Hamburgu wynajmował apartament – Solomun i Stimming. To właśnie wtedy, w tamtym mieszkaniu, powstała jedna z najciekawszych niemieckich wytwórni płytowych – Diynamic. HOSH został pierwszym artystą tej nowej oficyny.

W 2010 roku wytwórnia wydała jego debiutancki album. Dziś niemiecki producent ma na koncie wydawnictwa dla tak renomowanych wytwórni jak Kindisch, Get Physical, Stil Vor Talent, Supernature, Freerange, Strictly Rhythm, Dessous, Bedrock i Tsuba. W 2020 roku HOSH wspólnie z Włochem 1979 opublikował nagranie zatytułowane „Midnight (The Hanging Tree)” – utwór odsłuchano ponad 60 milionów razy w samym tylko serwisie Spotify. Artysta założył też swoją własną wytwórnię płytową – Fryhide, dzięki której zabiera słuchaczy, jak sam mówi, w „galaktyczną podróż”. HOSH jest także uznanym remikserem – na koncie ma nagrania m.in. dla Becky Hill, SONO, RÜFÜSA i Hernana Cattaneo.

TERR

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Terr

W 1973 roku na festiwalu filmowym w Cannes wielki entuzjazm wywołał francuski film „Fantastic Planet”, znany w Polsce jako „Dzika planeta”. Jego bohaterką była Terr, rebeliantka walcząca z błękitnymi gigantami. Ponad cztery dekady później tę bardzo ciekawą animację w stylu science fiction zobaczyła młoda Brazylijka Daniela Caldellas i stąd wzięła swój pseudonim.

Zanim jednak Daniela stała się Terr, występowała w punkowych zespołach w rodzinnym Belo Horizonte.  Artystka tak wspomina ten okres: „w muzyce punkowej nie trzeba było umieć grać, żeby wyrazić swoje idee i emocje. Potem pojawiła się muzyka elektroniczna – wtedy nawet nie trzeba było mieć własnego instrumentu, żeby wyrazić siebie”. Brazylijka wyjechała z kraju i zamieszkała w Berlinie i tam, już jako Terr, zaczęła tworzyć taneczną elektronikę.

„Muzyka elektroniczna daje absolutną wolność” – mówi artystka. – „Od ambientu po noise, gabber czy house – tu liczy się to, co masz do powiedzenia i nieważne czy wyrażasz to słowami czy samymi dźwiękami” – mówi Daniela.

W 2016 roku narodził się jej solowy projekt i od tego czasu Terr wydaje dla renomowanych wytwórni płytowych – jej muzykę publikują takie oficyny jak Phantasy Sound, Permanent Vacation czy Correspondant. Sama też prowadzi własną oficynę – Clash Lion.

28 kwietnia Terr wydała swój debiutancki album „Consciousness As A State Of Matter”. Płyta ma eklektyczny charakter. „Szybko bym się znudziła, gdybym tworzyła tylko w jednym stylu” – mówi i dodaje, że krążku można znaleźć epickie parkietowe wymiatacze, ale i też „romantyczny break beat” oraz electro. Na festiwalu Carbon Silesia na pewno usłyszymy nowy materiał Terr.

JOHANNES ALBERT

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
JOHANNES ALBERT

Jeden z pierwszych występów w karierze tego berlińskiego DJ-a i producenta miał miejsce w 1998 roku. Johannes zagrał wtedy na urodzinach sklepu płytowego w Würzburgu – niestety, świetnie zapowiadający się set przerwała jego mama, która o północy zabrała do domu syna-didżeja. Johannes miał wtedy 15 lat. Zaraz potem kupił swoje pierwsze gramofony i mikser i zaczął grywać, głównie na urodzinach swoich szkolnych przyjaciół. Nie było łatwo. „Grałem płyty DJ-a Sneak’a i Blaze, a oni chcieli Spice Girls i The Prodigy” – tak wspomina swoje początki.

Dziś, ćwierć wieku później, Johannes Albert to jedna z najciekawszych postaci na niemieckiej scenie klubowej. Rezydent słynnego berlińskiego klubu Renate ma na koncie 4 albumy (dwa nagrane wspólnie z Ironem Curtisem) oraz mnóstwo singli i EP-ek. Niemiec wydaje dla Permanent Vacation, Live At Robert Johnson, Keinemusik, Get Physical, ale też publikuje nakładem swoich własnych wytwórni Frank Music i Fine. Jak mówi w wywiadach, jako DJ uwielbia improwizować – w jego setach można usłyszeć house, disco, techno, acid house, electro i italo. Wszystko zależy, jak dodaje, od atmosfery i reakcji publiczności. I nie dziwne, że jest ceniony w klubach na całym świecie. Johannesa można usłyszeć m.in. w Londynie, Tokio, Nowym Jorku i Madrycie.

BREAK

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
BREAK

Czternastoletni Charlie Bierman z Bristolu bardzo lubił jazz i funk. Szczególnie interesowały go instrumentalne, breakbeatowe fragmenty. Dlatego kupił gramofony i mikser, żeby móc je na okrągło odtwarzać. Nauczył się też wtedy grać na perkusji i pianinie, co wkrótce miało się okazać bardzo przydatne w studiu nagraniowym.

Od czasu tamtych didżejskich eksperymentów minęło wiele lat – dziś Charlie występuje i nagrywa jako Break i jest jednym z najciekawszych artystów na scenie drum and bass. Anglik zadebiutował w 2003 roku – dziś na koncie ma wydawnictwa dla m.in. Commercial Suicide, Metalheadz, Soul:r, Subtitles, Shogun Audio i Exit Records. Break prowadzi też od 2006 roku własną wytwórnię płytową Symmetry Recordings, jedną z najciekawszych oficyn na scenie drum and bass. Jej nakładem opublikował 6 albumów i wiele EP-ek i singli. Na koncie ma też remiksy dla takich artystów jak m.in. Bloc Party, Miss Dynamite, Sigma i Rita Ora. 12 maja ukazał się najnowszy album artysty – krążek zatytułowany „Digital World”. Podczas występu na CARBON Silesia Festival towarzyszyć mu będzie MC Rage.

RED AXES

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Red Axes

Zanim pojawiło się Red Axes był… Red Cotton. A wszystko zaczęło się na domówce w telawiwskim mieszkaniu rodziców Niva Arziego. Nastolatek, pod ich nieobecność, zaprosił kolegów ze szkoły, którzy z kolei zabrali swoich znajomych. Jednym z kolegów kolegów był Dori Sadovnik, który podobnie jak Niv grywał na gitarze. Nastolatkowie wypili kilka win, wspólnie pograli i…założyli swój pierwszy zespół. Nazwali go Red Cotton. Obaj lubili klimaty post punkowe – kochali Joy Division, uwielbiali electro pop, inspirowały ich grupy Kraftwerk i Yellow Magic Orchestra, słuchali izraelskiego punk rocka z lat 80.

Aż wreszcie trafili do Amsterdamu. I ta wyprawa całkowicie odmieniła ich muzyczne życie. Po tej wycieczce zaczęli słuchać Tigi, Daft Punk, Justice i Boys Noize’a. Zmienili też nazwę – porzucili bawełnę i chwycili za topory. Zostali Red Axes.

W 2010 roku ukazała się ich pierwsza EP-ka, a cztery lata później debiutancki album. Dziś duet ma na koncie 3 płyty długogrające – ostatnia zatytułowana Red Axes ukazała się w 2020 roku. Zespół publikował nakładem renomowanych wytwórni m.in. Crosstown Rebels, Hivern Discs, Permanent Vacation, Correspondant, Life and Death, Dark Entries, Multi Culti i I’m a Cliche. Dziś to bez wątpienia najbardziej znana elektroniczna grupa z Izraela.

Niv Arzi i Dori Sadovnik występowali na takich festiwalach jak Sonar, Burning Man, Coachella, Glastonbury czy Dekmantel. W tym roku zadebiutują na Carbon Silesia Festival.

NIEMOC

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
NIEMOC

„Notoryczni debiutanci” – mówią sami o sobie z ironią, bo choć trio Niemoc istnieje od 2014 roku to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”. Brzmienie zespołu jest połączeniem nowoczesności z nostalgią lat 80. i 90. Energetyczne gitary i dynamiczne syntezatory to ich znak rozpoznawczy, o czym najlepiej przekonują intensywne i żywiołowe koncerty. Zespół oprócz licznych singli i EP-ek ma na koncie dwie płyty długogrające, „Baśnie” oraz „Kilka Najlepszych Dni w Życiu”. Na tej drugiej gościnnie pojawili się m.in. Michał Wiraszko, Misia Furtak i Kacha Kowalczyk.

Niemoc wystąpiła na większości najważniejszych scen w kraju, koncertowała z powodzeniem za granicą oraz supportowała takich artystów jak M83. W sieci można znaleźć sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room czy Sofar Sounds.

BOKKA

ZNAMY LINEUP CO JEST GRANE FESTIVAL & WOMEN’S VOICES KOLEKTYW!
BOKKA 2023, fot. Zija_Pióro

Rok 2023 to 10 urodziny zespołu, które BOKKA świętuje pod hasłem „BOKKA HITS 10”! Grupa od 10 lat zaskakuje swoim nieszablonowym podejściem do wizerunku, żywiołowymi koncertami, woltami stylistycznymi – od nostalgicznego debiutu zauważonego przez Pitchfork, poprzez energetyczny album „Don’t Kiss And Tell”, kosmiczny „Life On Planet B”, na apokaliptycznym „Blood Moon” kończąc.

Pozostając anonimowi od 10 lat działają na własnych, unikalnych zasadach. Zespół ma na koncie 4 świetnie przyjęte albumy i 3 nominacje do Fryderyków, a niebanalne podejście do tworzenia wizerunku i muzyki, wykorzystywanie nietuzinkowego, często składającego się z przypadkowych przedmiotów instrumentarium, szybko stało się znakiem rozpoznawczym BOKKI. Potencjał grupy błyskawicznie dostrzeżono poza granicami kraju – grupa wystąpiła m.in. na brytyjskim The Great Escape, czeskim Colours of Ostrava, niemieckim Reeperbahn czy holenderskim festiwalu Eurosonic. BOKKĘ można było usłyszeć w klubach w Brukseli, Pradze czy Budapeszcie.

Czym grupa zaskoczy tym razem świętując swoje 10 urodziny? Możecie się przekonać wpadając na Carbon Silesia Festival.

ANIA LEON

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Ania Leon

Ania Leon to wokalistka, która przeciera w Polsce dark pop’owe szlaki – jej mroczne, elektroniczne brzmienia oraz intrygujące, pisane po polsku teksty zwróciły już uwagę wielu słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. W ubiegłym roku ukazał się debiutancki album artystki – płyta „Łezki”. Krążek promowały świetnie przyjęte single „Łezki”, „Tańcz” oraz „Chemistry” i „Przypadki”. Ania czerpie inspiracje od takich artystów jak Banks, Billie Eilish, Lorde czy Sevdaliza. Muzykę tworzy z Arkadiuszem Koperą (znanym ze współpracy między innymi z Darią Zawiałow, sanah i Orkiestrą Męskiego Grania).

Ania Leon pierwsze szlify zdobywała w Los Angeles – studiowała na Vocal Performance na Musicians Institute College of Contemporary Music. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem, a w 2021 roku dołączyła do wytwórni Kayax.

Artystka została nominowana do nagrody Fryderyk 2023 w dwóch kategoriach -Fonograficzny Debiut roku oraz Album Roku Elektronika.

Oxford Drama

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!
Oxford Drama

To wrocławski zespół założony w 2014 roku przez Małgorzatę Dryjańską i Marcina Mrówkę.

Ich trzeci album, wydany w 2021 r. „What’s The Deal With Time?” został bardzo dobrze przyjęty w kraju i za granicą. Płyta znalazła się na 6. miejscu w rankingu albumów roku 2021 Gazety Wyborczej oraz została nominowana do nagrody Odkrycia Empiku. Nagrania z tego krążka prezentowano też poza granicami Polski – można je było usłyszeć między innymi w audycjach Cheryl Waters (KEXP), Henry’ego Rollinsa (KCRW) czy Steve’a Lamacq z BBC 6 Music.

W 2021 i 2022 roku, w ramach promocji tego wydawnictwa, zespół zagrał prawie 40 koncertów w kraju i za granicą, między innymi na Off Festivalu, Open’er Festivalu, Męskim Graniu, Soundrive, Saltwave czy Soundedit. Obecnie Oxford Drama pracują nad swoim czwartym albumem.

Bilety i więcej szczegółów

Pierwsze dwie pule karnetów na CARBON Silesia Festival zostały wyprzedane. Ostatnia pula biletów 'LAST CALL’ znajduje się w sprzedaży, a więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

Organizatorem CARBON Silesia Festival jest agencja GoFest, która odpowiada także za największy zimowy festiwal – SnowFest. Jakość i zabawa na najwyższym poziomie są zatem gwarantowane. Na terenie festiwalu, oprócz muzycznych wrażeń, na uczestników czekać będzie wiele atrakcji, w tym m.in. strefa foodmarket, strefa chill, art zone, impreza dzienna oraz możliwość zwiedzania wybranych przestrzeni kopalni.

Zobacz też: Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.

Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News