Grzyby halucynogenne – czym są psylocybki i jak działają?

grzyby halucynogenne

Grzyby halucynogenne, potocznie nazywane halucynkami to grzyby, które posiadają psychoaktywne substancje chemiczne, takie jak psylocybina i psylocyna. Są to niewielkie i niepozorne grzybki, których działanie określa się jako mistyczne przeżycie. W krajach, gdzie są legalne, mają zastosowanie rekreacyjne, chociaż są wykorzystywane przez różne kultury i plemiona od tysięcy lat.

Czym są grzybki halucynogenne?

Grzyby halucynogenne występują naturalnie lub uprawnie, najczęściej na południu kraju, ale można je spotkać na terenie całej Polski. Najczęściej stosowanymi gatunkami grzybów są Psilocybe cubensis, łysiczka meksykańska i łysiczka lancetowata, która jest najpopularniejszym gatunkiem w Polsce. Grzyby można spożywać świeże, suszone, mieszać z jedzeniem, zaparzać jak herbatę albo mieszać z konopiami lub tytoniem i palić. Ważne, żeby pamiętać o tym, że nawet grzyby z jednego gatunku mogą się różnić zawartością aktywnych substancji. Grzyby mają za sobą długą historię, kojarzoną z doświadczeniami duchowymi i samopoznaniem. Dla wielu ludzi, naturalnie występujące środki psychoaktywne, takie jak grzybki halucynogenne, marihuana i meskalina, są  świętymi ziołami, które są w stanie pomóc ludziom osiągnąć wyższe stany świadomości.

grzybki halucynki

Więcej o badaniach nad skutecznością walki z depresją, za pomocą magicznych grzybków: https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/grzybki-halucynogenne-i-psylocybina-antidotum-na-depresje/yq67rqj

Czy grzybki uzależniają?

Grzyby halucynogenne nie uzależniają fizycznie ani psychicznie. Chęć częstego spożywania grzybów wynika z predyspozycji osobowościowych do osiągania doświadczenia psychodelicznego. Powtarzanie czynności kilka dni z rzędu nie daje praktycznie żadnych efektów, ale większa ilość grzybów jest niebezpieczna dla organizmu. Spożywanie grzybków regularnie przez dłuższy okres może prowadzić do lęków i psychozy. Może się też pojawić ponowne wystąpienie halucynacji nawet tydzień po zażyciu toksycznych substancji, tzw. Flashback.

Zobacz też: https://hiro.pl/e-narkotyki-czy-mozna-odurzyc-sie-dzwiekiem/

E-narkotyki – czy można odurzyć się dźwiękiem?

Efekty spożycia grzybów

Grzyby rzadko wywołują prawdziwe halucynacje, ale powodują zniekształcenia wizualne. Posiadają psylocybinę, która ma podobną strukturę do dietyloamidu – kwasu lizergowego (LSD). Wpływają silnie na świadomość, ponieważ zawarte w nich substancje psychoaktywne prowadzą do doświadczenia psychodelicznego: zmieniają widzenie kolorów, odczuwanie czasu i przestrzeni. Spożycie grzybów może nasilić lub ujawnić objawy chorób psychicznych. Jednorazowe zjedzenie powoduje zmienny nastrój, wyostrzenie zmysłów, zwłaszcza słuch i wzrok, oraz zaburza percepcję. Wpływ na działanie grzybów ma dawkowanie, wiek, waga, osobowość, stan emocjonalny i środowisko.

Najlepiej robić to w znanym miejscu i wśród przyjaciół, ponieważ psylocybina zwiększa wrażliwość na otoczenie. W przypadku wysokich dawek, działanie również jest intensywniejsze. Może przez to pojawić się zagubienie, intensywne halucynacje, lub złe samopoczucie, zwłaszcza przy większych dawkach. Efekty po spożyciu grzybków mogą się zaczynać od 20-40 minut i mogą trwać do 6 godzin. Grzybki są wykrywalne we krwi do 7 dni od spożycia.

łysiczka lancetowata

Dawkowanie grzybów halucynogennych

  • delikatne doznania – 0.25-1g
  • umiarkowane doznania – 1-2,5g
  • mocne doznania – 2,5-4g+

Tekst: Gracjan Dondajewski

4,7/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News