Góry czy morze? Camperem czy na stopa? Podróże lekiem na rutynę

Widok wnętrza vana i morza za oknem

Nuda trawi twoje życie? Od zawsze marzyłeś, by zrobić coś szalonego? Codzienność powoli zjada cię od środka? Najwyższy czas to zmienić. Podróżowanie to w pewnym sensie terapia, naturalny antydepresant. Cieszy, napędza, sprawia, że chce się żyć.

Obserwując siebie oraz ludzi ze swojego otoczenia, z żalem stwierdzam, że współczesny świat oszalał na punkcie pieniędzy. Wszyscy gdzieś gonią, mam wrażenie, że większość z nas żyje, by pracować, a nie na odwrót. Oczywiście, życie jest drogie i jeśli chcemy żyć na pewnym poziomie, musimy na to zapracować…

Nie dajmy się jednak zwariować i dopaść monotonii codziennego życia. Pobudka o tej samej godzinie, prysznic, szybkie śniadanie w towarzystwie Instagrama, Facebooka czy innych dóbr internetowych, praca, szkoła, dom, brak siły, zamknięte oczy w połowie serialu. Podziwiamy odległe miejsca, pięknych ludzi i ich idealne na pozór życie, zamiast żyć własnym, a przecież mamy tylko jedno. Nie ważne czy jesteś miejskim lwem, czy wiejską kurką, Ciebie też w końcu dorwie rutyna i zapragniesz zmian.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zobacz także: Projekt Van Life – ludzie, którzy postanowili zostać nomadami

Czarno biały gif ze znudzoną kobietą

Oczywiście mam świadomość, że nie każdego stać na dalekie podróże i tak zwane eksplorowanie świata. Nic bardziej mylnego. Jedyne czego nam potrzeba to troszkę wolnego czasu, a pieniądze nie stanowią problemu. Gdy ktoś mówi o wypoczynku, na myśl przychodzą wakacje all-inclusive, plaża, słońce i drinki z palemką. Oczywiście każdego kręci coś innego, ten tekst natomiast ma na celu zachęcenie was do spróbowania czegoś innego i spojrzenie na świat z perspektywy podróżnika-marzyciela.

Jak wspomniałam wcześniej, wielu z nas myśląc o podróżach, wolałoby udać się w odległe zakątki świata. Po co, gdy pod nosem mamy tyle piękna? Polska to różnorodny kraj, w wiele miejsc możemy udać się pociągiem, busem a ci trochę bardziej odważni stopem. Znam wielu ludzi podróżujących w ten sposób, sama zresztą miałam przyjemność spróbować. Gwarantuje niezapomniane chwile!

Góry, morze, jezioro, park, puszcza. Daleko czy blisko. Nieważne co obierzemy za cel podróży, ważny jest bliski kontakt z naturą. Każdy się zgodzi, że urlop w górach to prawdziwy zastrzyk energii. Spacery po górach świetnie wpływają na naszą sylwetkę oraz zdrowia. To doskonała okazja, by podreperować stan kondycji, zrzucić trochę zbędnych kalorii czy w naturalny sposób nabrać odporności. I to wszystko w towarzystwie pięknej natury i zachwycających widoków.

https://www.instagram.com/p/BYfpCiAg-7G/?taken-by=poland.photography

https://www.instagram.com/p/BYfptLcAapl/?taken-by=poland.photography

https://www.instagram.com/p/BdVnMSiAmpl/

https://www.instagram.com/p/BeIYbxNl_gn/

https://www.instagram.com/p/BSWBz3YlIQJ/?taken-by=poland.photography

Dla osób chcących zaoszczędzić trochę monet na noclegu polecam stary, poczciwy namiot. Wszystko, czego potrzebujemy, zmieścimy w plecaku. Osobiście polecam samopompujące się maty, które znajdziemy w każdym dobrze wyposażonym sklepie sportowym, ciepły śpiwór i coś łatwego do przygotowania, by zaspokoić głód. Wszystko zależy, jak długą wyprawę planujemy. Chyba jedyną prawdziwą przeszkodą, którą możemy napotkać, to zmienna jak kobieta pogoda. Spędzając 2 tygodnie na campingu nad jeziorem Garda we Włoszech, gdzie z założenia słońce grzeje jak szalone, pogoda nie raz nas zaskoczyła.

https://www.instagram.com/p/BeGXRvXjYOd/

Mówiąc o campingu, coraz większym powodzeniem cieszą się tak zwane wakacje na kółkach i życie w stylu nomadów. Niestety posiadanie campera czy przyczepy campingowej wiąże się z dużymi kosztami. Na szczęście istnieją firmy oferujące wynajem camperów, dlatego warto wybrać się na wakacje całą paczką, dzięki czemu koszty takiej wyprawy staną się o wiele mniejsze. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat opłat zawiązanych z campingiem, kilka przydatnych informacji, dotyczących cen campingów na terenie Polski znajdziecie tutaj. Już same zdjęcia sprawiają, że mamy ochotę rzucić troski codziennego życia i ruszyć w podróż.

Czytaj również: Podróż autostopem? Sprawdź, jak robić to mądrze

https://www.instagram.com/p/Bc81Kd7A02z/?hl=en&taken-by=projectvanlife

https://www.instagram.com/p/BcqzJMcAM7O/?hl=en&taken-by=projectvanlife

Nie bójmy się podróżować stopem. Wielu ludzi dość sceptycznie podchodzi do kwestii podróżowania tą metodą. Większość z nas odczuwa strach przed wycieczką z nieznajomym, zmęczeniem, komfortem podróży. Największym plusem jest oczywiście to, że podróżowanie na gapę nic nas nie kosztuje. Wielu moich znajomych podróżuje w ten sposób i uwierzcie, że są to ich najlepsze wspomnienia. Sama również jechałam stopem. Początkowo przyznam, czułam się trochę niezręcznie, machając ręką na kierowców i nie raz łapało mnie zrezygnowanie, ale gdy już się uda… Nigdy nie wiesz, na kogo trafisz, jak daleko i w jakim czasie dojedziesz. Ten typ podróży nie jest dla wszystkich, dlatego, jeśli wybieramy się pierwszy raz, warto mieć ze sobą kompana, który ma jakieś doświadczenie.

https://www.instagram.com/p/BeLkjWtHKuQ/?tagged=hitchike

Dlaczego warto jeździć autostopem? Z pewnością jest to okazja, by wyjść z własnej strefy komfortu. Taka podróż pozwala na poznanie samego siebie, swoich możliwości oraz ścian, które nas ograniczają. Umożliwia poznanie nowych ludzi oraz gdy podróżujemy poza granicami kraju, innej kultury czy języka. Zaczynamy doceniać małe rzeczy i cieszymy się chwilą.

Podróże pozwalają zapomnieć, choć na chwilę o przytłaczającej nas codzienności. Kształtują naszą osobowość w mniejszym lub większym stopniu i najzwyczajniej na świecie pomagają odpocząć. Także, jeśli siedzisz właśnie z nosem w komputerze, oglądasz kolejny serial, przeglądasz konta na Instagramie, zazdroszcząc innym, jak to sobie żyją i podróżują. Spróbuj to zmienić. Sprawdź kalendarz, naładuj aparat, spakuj plecak i zaplanuj jakiś wyjazd.

Tekst: Jagoda Ciesielska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News