Gest dłoni pokazujący, że wszystko jest „okej” został oficjalnie uznany za symbol nienawiści

Gest dłoni pokazujący okejkę

Wydawałoby się, że dość niewinny i wykonywany każdego na całym świecie, w różnych okolicznościach gest, nie może być niczym niebezpiecznym. A jednak.

Liga Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League), ogłosiła, że gest dłoni, interpretowany zwykle jako w porządku, czy okej, jest symbolem nienawiści.

Ekstremiści używają całej gamy znaków i symboli, tworząc regularnie nowe symbole, hasła, czy memy, by wyrazić swoje nienawistne poglądy. Uważamy, że organy ścigania i opinia publiczna powinni być w pełni poinformowani o znaczeniu takich symboli, które mogą być pierwszym znakiem ostrzegawczym przed hejterami – powiedział szef ADL, Jonathan Greenblatt.

Liga twierdzi, że znak ten jest używany przez wiele prawicowych grup, a także promowany na 4Chan i 8Chan przez nacjonalistów.

Jak się okazuje, wszystko zaczęło się jako niewinny żart. Użytkownicy 4Chan stwierdzili, że ludzie powinni używać tego gestu jako znaku white power – wyższości nad innymi rasami. Reinterpretując dobrze znany gest uznali, że trzy palce pozostające w górze tworzą literę W, odpowiadającą wyrazowi White, natomiast palec wskazujący razem z kciukiem tworzą literę P, odpowiadającą wyrazowi Power. Zaczęło się niewinnie, jednak ludzie wszystko podchwycili ten motyw, a gest ten zaczął być powszechnie używany jako środek do subtelnego wyrażenia swojej wyższości.

Na nowej liście symboli nienawiści znalazła się też fraza It’s Okay to Be White, a także płonące neonazistowskie symbole. No cóż, już wiecie, że od teraz, zanim wykonacie dłonią gest popularnej okejki, musicie pomyśleć dwa razy…

Komentarze
3,5/5 - (2 votes)