Słowa takie jak gender fluid, niebinarność czy transpłciowość pojawiły się w języku potocznym stosunkowo niedawno. Przez to wciąż funkcjonują w świadomości wielu jako moda w rozumieniu czegoś chwilowego, ulotnego i nietrwałego. W tym przekonaniu utwierdzaja społeczeństwo nie tylko branża fashion, która na niebinarności próbuje wykreować nowe kierunki, ale też media.
Do tej pory jeśli coś było uniwersalne, czyli nie przypisane do płci, określane było jako unisex. Jeszcze dwie dekady temu kobiece i męskie paradygmaty były bardzo jasno określone i ściśle przestrzegane. Cechy ogólnie przyjęte jako męskie, u kobiet punktowane były jako pretekst do tego, by popracować nad swoją kobiecością i na odwrót. Wrażliwość i wątła budowa ciała u mężczyzn świadczyła o nie byciu “prawdziwym mężczyzną”.
Płeć poza stereotypami – jak osoby niebinarne walczą ze szkodliwymi wzorcami?
Osoby niebinarne stopniowo rozprawiają się z tymi sztywnymi wzorcami pokazując, że cechy osobowości czy zachowania nie mają płci. Zachęcają także osoby cis płciowe, do akceptacji różnorodności we własnych ciałach, zachowaniach czy zespole cech. Jednak osoby niebinarne wciąż traktowane są jako mniejszość, która nierzadko jest przez bycie sobą karcona w rozmaity sposób. Natomiast jedną z kluczowych kwestii, o które walczą to równe miejsce w szeregu płci. Co dokładnie oznacza gender fluid i jak się odnaleźć w tej rozszerzonej nomenklaturze, by poprawnie się nią posługiwać?
Gender fluid to określenie opisujące osoby, które nie identyfikują się z żadną z płci jednoznacznie. Ich tożsamość i/lub ekspresja płciowa mogą zawierać jednocześnie kobiece i męskie cechy. Co więcej jest to proces podlegający ciągłej zmianie, stąd określenie gender fluidity czyli płynność płci. Zmiany te zachodzą powoli lub dynamicznie w obu tych obszarach, lub zamiennie w jednym lub w drugim. Ważnym jest, że zmienność w obrębie ekspresji i tożsamości jest odrębną kwestią od orientacji seksualnej tych osób.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Co robi branża fashion dla osób gender fluid?
Jeśli zatem mówimy o trendach w temacie płci, zmiany te należy potraktować jako kierunek, który będzie się rozwijał i umacniał swoją pozycję, wywierając trwałe zmiany w strukturze społecznej i kulturowej.
To dzieje się teraz. Trendy kształtują się w dużej mierze na podstawie tego jak wygląda moda uliczna w największych miastach na świecie. Moda jest dynamiczna, a ostatnie lata bardzo klarownie to pokazują. Zarówno w wielkich koncernach fast fashion jak i mniejszych butikach coraz częściej zaczęły pojawiać się ubrania typu unisex, czyli takie, które będą pasować na każdego bez względu na to z jaką płcią się identyfikuje bądź nie. Tego typu kolekcje znaleźć można u największych projektantów takich jak Comme des Garçons, Vetements czy Martin Margiela. Wśród sieciowych sklepów, z takimi kolekcjami wyszły między innymi Reserved, Zara i Bershka oraz H&M, który bardzo prędko reaguje na tego typu społeczne wpływy.
Niebinarni celebryci wspierają mniejszości seksualne
Wszystkie te elementy łączy świat celebrytów, którzy na cienkiej granicy między człowiekiem a fikcją stworzoną na potrzeby wizerunku, gotowi są zrobić bardzo wiele, by na top listach pozostać. Kwestia tożsamości płci jest na tyle intymnym obszarem, że deklaracje w jego obrębie mogą znacząco wpłynąć na losy kariery. Kto wśród największych gwiazd utożsamia się i wspiera osoby niebinarne?
Na początku lipca swojego coming outu dokonała Emma Corin – serialowa postać księżnej Diany z produkcji ”The Crown”. Młodziutka aktorka opublikowała obszerny wpis na temat swojej tożsamości płciowej określając się jako osoba niebinarna.
Podobnie, brytyjska aktorka i modelka Cara Delevingne, odtwórczyni roli Enchantress w Legionie Samobójców identyfikuje się jako genderfluid. W tym gronie znajdują się takie sławy jak Ezra Miller, Ruby Rose czy Sam Smith. Każda z tych osób podejmuje temat tożsamości seksualnej na swój indywidualny sposób. Takie działania nie tylko dodają otuchy fanom, ale też prowokują określony ton medialnego przekazu.
Dzięki temu, świadomość i normalizowanie istnienia takich mniejszości seksualnych na stałe wpisuje się, urozmaica i wspiera budowanie nowej rozszerzonej struktury społeczno-kulturowej.
Autorka artykułu: Iga Woytynowska
Zobacz też: