Diamentowa Płyta. Jak zdobyć ją w Polsce?

diamentowa płyta

Diamentowa płyta. Najwyższy z certyfikatów przyznawanych przez ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) za zasługi dla branży muzycznej, a dokładnie za ilość sprzedanych płyt. Kto zgarnia ich najwięcej w Polsce? Czy pokrycie płyty „diamentem” jest rzeczywiście wyróżnikiem tego, kto produkuje najlepszą muzykę na świecie? 

Zasady przyznawania certyfikatów zarówno Złotej, Platynowej jak i Diamentowej Płyty, zmieniają się co kilka lat. Z uwagi na to, że progi na całym świecie zależą od populacji kraju i regionu wydania, skupię się na polskim podwórku. A słowo podwórko jest tu nieprzypadkowe. Bo ostatnie dwa lata wyraźnie pokazują jaki gatunek muzyczny wiedzie prym jeśli chodzi o te nagrody. 

Diamentowa płyta - jakie są zasady jej przyznawania?
Diamentowa płyta – jakie są zasady jej przyznawania?

Progi. Czyli ile trzeba sprzedać, aby otrzymać certyfikat złotej, platynowej i diamentowej płyty?

Kiedy inicjatywa przyznawania tego typu wyróżnień (ok 1995 roku) rozpowszechniła się w Polsce, progi były znacznie wyższe niż obecnie. Plasowały się na poziomie 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy, by pokryć się złotem a 200 tysięcy by określić płytę platynową. Dopiero w połowie 1997 roku wyszczególniono 3 stopniowy podział i dołączono certyfikat Diamentowej Płyty, by wyróżnić tych najlepszych z najlepszych. 

Ile egzemplarzy trzeba sprzedać obecnie?

Progi to kolejno –

  1. Złota płyta – za 15 tysięcy sprzedanych egzemplarzy polskich wydań, 10 tysięcy – zagranicznych.
  2. Platynowa płytaza sprzedaż 30 tysięcy w repertuarze krajowym, a 20 tysięcy w zagranicznym.
  3. Diamentowa płyta – to kolejno 150 tysięcy polskich i 100 tysięcy zagranicznych sprzedanych wydań.

Diamentowa płyta za wydania cyfrowe? To już możliwe.

Zmian wyżej wymienionych progów sprzedażowych dokonuje się co kilka lat. Głównie z uwagi na zmieniającą się technologię i znaczący spadek sprzedaży płyt, na rzecz odsłuchu na streamingach. Tu niedawno też nastąpiła zmiana. W 2014 roku wprowadzono system przeliczający liczbę odsłuchów utworów cyfrowych, na jeden sprzedany krążek. Czyli jeśli jeden utwór osiągnie 2,5 tysięcy odsłuchań, liczony jest jako 1 sprzedany album. 

Diamentowe płyty w polskim rapie
Diamentowe płyty w polskim rapie

Kolejna ważna zmiana nastąpiła 1 sierpnia 2015 roku, ponieważ uwzględniono możliwość certyfikowania samych singli wszystkimi trzema tytułami. W tym wypadku, system opiera się o sumę przychodu. Złota Płyta za singiel cyfrowy przyznawana jest po uzyskaniu przychodu na poziomie 20 tysięcy, Platynowa Płyta – 40 tysięcy, a Diamentowa aż 200 tysięcy złotych.

Diamentowe płyty w polskim rapie

Liczba przyznawanych certyfikatów po 2015 roku zauważalnie wzrosła. Rok 2020 i 2021 to z pewnością przełom, szczególnie dla kategorii diamentowych płyt w Polsce. Tylko w tym półroczu przyznano 38 diamentowych wyróżnień, z czego blisko połowa trafiła do przedstawicieli polskiej sceny hiphopowej. Dostrzec można to przede wszystkim śledząc poszczególnych artystów na streamingach, gdzie liczba odsłuchań w ciągu doby potrafi osiągnąć siedmiocyfrowe wyniki.

Którzy artyści mogą pochwalić się statusem Diamentowej Płyty w polskim rapie?

W 2021 roku status diamentowej płyty otrzymał Sarius za singiel „Wiking, Sobel za dwa utwory „Wyglądasz tak pięknie” oraz „Impreza”, Guzior za „Blueberry” oraz „Falę”, który nagrał na feacie z Oskarem83. Wiatr za „TESTAROSSA FEAT. BE VIS, SOBEL”, Pezet  za „Magentę”, Mata za „Patointeligencję”. Ponadto singiel Shafter’a „Hot Coffee”, Young Igi otrzymał diamentowy tytuł za „Bestię”, OTSOCHODZI za „Nie, nie” oraz za feat z Taco Hemingway’em – „Nowy kolor”. Koniec tego półrocza zamyka Tymek z aż 3 utworami: „Poza Kontrolą”, „Język Ciała” powstały ze współpracy z Big Scythe, z którym zgarnął też diament za utwór „Anioły i Demony”, do których dołączył jeszcze Deys.

Polska rap scena bez wątpienia przeżywa obecnie renesans i to przedstawiciele tego gatunku są jednym z najsilniejszych głosów młodego pokolenia. Listę na bieżąco można śledzić na oficjalnej stronie Związku Producentów Audio-Video. Kto jeszcze zasili tę listę do końca roku 2021?

Autorka: Iga Woytynowska

Zobacz też:

Quebonafide i Tommy Cash „Benz Dealer”

1,7/5 - (9 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News