5 kultowych kawałków Westbama, które musisz poznać, zanim wybierzesz się do Iskry

Portret mężczyzny na czarno-różowym świetle

WestBam to niemiecki DJ i producent muzyczny, który odcisnął ogromne piętno na muzyce klubowej. Zawdzięczamy mu m.in. nowatorski styl miksowania, cenne książki o tajnikach pracy DJa i kultowy w latach swej świetności Mayday.

Kim jest WestBam?

Pseudonim Maximiliana Lenza, czyli WestBama jest zbitką, hołdem oddanym amerykańskiemu artyście Afrika Bambaataa (Lance Taylor) i landowi, z którego wywodzi się Lenz. Westbam działa niestrudzenie na scenie klubowej od roku 1983. Po publikacji tekstu What is Record-Art, w którym poruszył aktualne wówczas zagadnienia związane z technikami DJskimi (1985), został zaproszony przez Instytut Goethego do wzięcia udziału w Kunstdisco na letniej Olimpiadzie w Seulu w roku 1988. Westbama należy kojarzyć jednak przede wszystkim z Love Parade i Mayday.

Westbam wystąpił na pierwszej, berlińskiej odsłonie Love Parade w roku 1989, a w latach 1997-2008 tworzył oficjalne hymny tej imprezy. Po tragedii, do której doszło w roku 2010 (przerażony tłum stratował na śmierć 21 osób) odciął się od projektu. Mayday jest z kolei autorskim dziełem Westbama, który powołał go do życia w Berlinie w roku 1991. Impreza od samego startu przyciągała rzesze miłośników techno, stając się w pewnym momencie największym rave’owym party w Niemczech (kategoria indoor). Razem ze swym kolegą z labelu – Klausem Jankuhnem, działając w ramach Members of Mayday, Westbam tworzył hymny imprezy od chwili powstania do roku 2013.

Już 8 lutego Westbam przybędzie do Warszawy, gdzie będziemy mogli zobaczyć go w klubie Iskra. Przed wybraniem się na imprezę warto przypomnieć sobie jego evergreeny.

Utwory Westbam, które warto znać

SONIC EMPIRE

Hymn Mayday z roku 1997 nagrany razem z Jankuhnem. Totalny klasyk nostalgii odtwarzany na każdej edycji imprezy.

THE ROOF IS ON FIRE

Lekko archaiczny, lecz nadal nośny kawałek, który w roku 1989 pomógł znaleźć Westbamowi szerokie uznanie na scenie muzycznej i wypromować jego wytwórnię Low Spirit Records. The Roof is on Fire pojawił się na debiutanckim albumie Westbama – The Cabinet, który był pierwszym w Europie krążkiem wydanym przez DJa.

AGHARTA (THE CITY OF SHAMBALLA)

Kultowy utwór będący wynikiem kooperatywy Westbama z Afrika Bambaataa. Klimatyczne połączenie dark techno i trance’u z hiphopowym wokalem. W Polsce Aghartę pokochali m.in. rezydenci Ekwadoru w Maniczkach, włączając ją do stałego repertuaru imprez i dziesiątek setów.

YOU NEED THE DRUGS

Zaskakujący wrażliwością utwór, w którym na wokalu pojawił się Richard Butler tj. znany z the Psychedelic Furs i Love Spit Love śpiewak, tekściarz i malarz. Zimnofalowy wokal Butlera nadaje nowej głębi kompozycji Westbama, pchając nas w sentymentalną podróż po nocnym Berlinie lat 80. W teledysku wykorzystano fragmenty oryginalnych nagrań dokumentujących życie subkultur, które prężnie działały w podzielonym potężnym murem mieście. Teledysk Westbama koresponduje z filmem B-Movie, który jest hołdem złożonym kulturze miejskiej stolicy Niemiec.

BAM BAM BAM

Techno z 1994 roku, które zaskakuje świeżością i doskonale sprawdza się również w XXI wieku. Dobre przypomnienie miękkości rave’ów lat 90.

Autorka artykułu: Sylwia Schwarz

Rate this post