Czym w ogóle jest streetwear?

Czym w ogóle jest streetwear?
Pixabay

Chyba każdy już słyszał to słowo i intuicyjnie wie, o co chodzi. Co to jednak dokładnie oznacza? W skrócie to styl ubierania, który od lat 80. zeszłego wieku wciąż zyskuje na popularności.

Skąd wziął się styl streetwear?

Początki miejskiego stylu ubierania to właśnie lata 80. dwudziestego wieku i ulice Nowego Jorku. To właśnie tam różnego rodzaju subkultury chciały za pomocą mody wyróżnić się, nie tracąc przy tym wygody użytkowania. Równie silny wpływ miała moda promowana przez środowiska surferskie w słonecznej Kalifornii. Tam właśnie powstała pierwsza marka utożsamiana z modą streetwear, czyli kultowa dziś Stussy. Dość szybko trend ten przerodził się w coś, co podchwyciły większe firmy ze świata fashion i dziś streetwear króluje w wśród młodszych i starszych pokoleń na całym świecie.

Czym w ogóle jest streetwear?
https://www.instagram.com/p/CWXyALGow2u/?hl=en

Czym się charakteryzuje moda streetwear?

Streetwear to przede wszystkim maksymalny luz oraz pełna swoboda. I taka właśnie powinna być ‘moda uliczna’. Tutaj nie ma formalnych ograniczeń i można w tym stylu zmieścić prawie wszystko – strój ma przede wszystkim wyrażać twoją indywidualność i to ty masz się w nim dobrze czuć. Jeżeli chcesz rozpoznać na ulicy streetwearowe stylizacje, to wypatruj szerokich bluz, sneakersów czy joggerów. Wszystko po powinno pochodzić od cenionych powszechnie marek i często posiada dużą ilość, czasem dość kontrowersyjnych, napisów. Dowolność wyboru elementów stroju powoduje także dużą zmienność i częste mocne, acz chwilowe zainteresowanie jakimś tematem, czyli hype.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Streetwear produkują obecnie wielki firmy takie jak Adidas, Nike oraz mniejsze jak Supreme czy Vetements. W Polsce można wymienić takie marki zajmujące się modą streetwear jak Prosto, Diamante, Turbokolor, NEIGE, UEG, LocalHeroes, MISBHV, FeemiStories, WarsawSaints, PLNY LALA czy Talya.

Czym w ogóle jest streetwear?
https://www.instagram.com/p/Cmtn4T_oIjw/?hl=en

Zobacz też: Wanesa Kidacka: Back to the Future

Wanesa Kidacka: Back to the Future

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News