Czy zwierzęta w ZOO są szczęśliwe? Fotograf uwiecznił los zwierząt w ogrodzie zoologicznym w Bangladeszu

ZOO to z jednej strony magiczne miejsce, w którym można podziwiać egzotyczne zwierzęta, niedostępne normalnie dla naszych oczu nigdzie, poza ekranem komputera. Niestety, jest też druga strona medalu.

Oglądając w dzieciństwie bajki, wyobrażaliśmy sobie, że po zamknięciu ZOO dla gości zwierzęta ze sobą rozmawiają, przeżywają ekscytujące przygody i dobrze się bawią. Prawda jest niestety inna. Zwierzęta są umieszczane w małych pomieszczeniach, z dala od swojej rodziny i naturalnych siedlisk, tylko po to, byśmy mogli na nie popatrzeć.

Oczywiście nie wszystkie ogrody zoologiczne są złe – w wielu opieka nad zwierzętami jest na naprawdę wysokim poziomie. Jednak dzisiejsza historia przedstawia miejsce, któremu daleko od takich standardów. To Mirpur ZOO znajdujące się w Dhace (Bangladesz). Seria zdjęć stworzona przez Shafiqula Islama pokazuje zwierzęta znajdujące się w tym ogrodzie bez różowych okularów. Seria zatytułowana została Prisoners, bo właśnie tym są dla niego przebywające tam gatunki – są więźniami.

Głównym celem ZOO jest ochrona dzikiej przyrody – istnieje wiele egzotycznych zwierząt, które gdyby nie ZOO dawno by wyginęły. Dlatego to prawda, że miejsca te odgrywają duże rolę w ratowaniu zagrożonych zwierząt, ale w Mirpur ZOO wygląda to inaczej… – mówi fotograf.

Komentarze
Rate this post