Nagie ciało od zawsze było głównym tematem artystów – ukazywali jego monumentalnośc wyrzeźbioną w marmurze, jego piękno utrwalone na płótnie, aż w końcu jego naturalność na kliszy aparatu. Jednak jak przedstawia się je teraz – w czasach cyfryzacji, nowych mediów i społecznego przyzwolenia na szok?
Vassilis Zidianakis – dyrektor artystyczny fundacji ATOPOS cvc, przeglądając nowoczesne serwisy i social media, zachwycił się interpretacją współczesnych artystów – profesjonalnych, jak i amatorskich. Ich wizja to przeniesienia strefy intymności do szerokiego grona odbiorców, ukazanie im czystego erotyzmu w nieco znormalizowanej formie. Z zachwytu powstał pomysł. Postanowił zebrać te śmiałe, unikalne obrazy w jedno miejsce, by za pomocą medium, jakim jest książka, stworzyć portret współczesnego człowieka. Tak powstał album Unlocked – otwierający drzwi do prywatnej strefy nagiego ciała.
W języku angielskim istnieje rozróżnienie na body – ciało zewnętrzne i flash – ciało wewnętrzne, wnętrzności. W zbiorze fotografii zawartym w albumie Unlocked nie zobaczymy konwencjonalnego przedstawienia „zewnętrza”, nie znajdziemy tu klasycznych aktów, przedstawiających dopracowaną „ludzką skorupę”. Za to znajdziemy próbę ukazania „wewnętrza” na zewnątrz.
Wykręcone w nienaturalnych pozach figury, fałdy tłuszczu, wystające żebra – to nie tylko naturalistyczne przedstawienie ludzkiego ciała, to próba wywrócenia go na drugą stronę, ukazania dualności, jaka występuje w człowieku. Każdy z artystów partycypujący w projekcie zadaje sobie i nam pytania: Czym jest piękno? Czym jest pożądanie? Próbując na nie odpowiedzieć, fotografowie pokazują dystans i bliskość, normalność i „nie-idealność”, napięcie pomiędzy dwoma ciałami, a także pomiędzy ciałem a subtelnościami otaczającego je świata.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Zatrważająco estetyczny, a z drugiej strony niepokojąco brzydki zbiór zdjęć zachwyca jednak swoją spójnością. Wyselekcjonowane obrazy, choć niektóre minimalistyczne w swoim przekazie, a niektóre wręcz hedonistyczne, wykonane są zgodnie z post-fotograficzną manierą. Zobaczymy w nim między innymi fotografie Synchrogogs, Maisie Cousins, Ren Hanga czy Sashy Kurmaz.
tekst | Kamila Zięcina