Blizny nie są powodem do wstydu: fotografka z Londynu przełamuje stereotypy

Blizny – zwykle kojarzone z czymś nieprzyjemnym, będącym powodem do wstydu. Źli kolesie mają blizny, wykolejeni ludzie mają blizny, a przynajmniej tak zwykło się uważać. Jest jednak zupełnie odwrotnie.

Sophie Mayenne, fotografka z Londynu postanowiła zmienić ten punkt widzenia swoim projektem Behind The Scars. Jest to seria chwytających za serce fotografii ludzi z ich bliznami i historiami za nimi schowanymi.

Pracując jako fotograf, zawsze inspirowały mnie surowe i niedotknięte retuszem zdjęcia – to na nich właśnie, widać jacy jesteśmy różni. Stąd wzięła się także moja fascynacja bliznami. Gdy postanowiłam rozpocząć ten projekt, pomyślałam, że jeśli pomogę nawet tylko jednej osobie, to i tak będzie to moje osobiste zwycięstwo. Mam nadzieję, że z czasem dotrę do coraz większej liczby ludzi i przyczynię się do zmiany punktu widzenia na temat piękna – mówi Sophie w wywiadzie dla Bored Panda.

Bohaterowie projektu Sophie są zwykłymi ludźmi – często z zaniżoną samooceną i brakiem pewności siebie. Chowali swoje blizny przez lata, hodując w sobie traumę, że zostali nimi obdarzeni przez los. Dzięki temu projektowi mają szanse spojrzeć na siebie z innej perspektywy i zaakceptować swoją odmienność.

Zobacz także: Artystka, który zamienia rozstępy w brokatowe dzieła sztuki

Ich reakcje były naprawdę niesamowite. Nie chwaląc się, ale zobaczenie siebie okiem fotografa, potrafi przynieść kolosalną zmianę. Dla niektórych ta sesja miała naprawdę terapeutyczną rolę – mogli opowiedzieć swoją historię, której najczęściej nigdy nikomu nie mówili i znaleźć sposób na pokochanie swojego ciała. Myślę, że to najlepsza sesja, jaką kiedykolwiek stworzyłam. Naprawdę.

Tekst: Klarysa Marczak

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Olsztyn Green Festival 2022 zaprasza

Ponad dwadzieścia koncertów topowych polskich muzyków, a także liczne rozmowy z artystami i naukowcami o…

7 godzin ago

Fiorucci 59th Street – powrót do korzeni

Włoska firma powraca z wielkim hukiem. 23 czerwca miała miejsce premiera kolekcji pod tytułem 59th…

19 godzin ago

STARIUM.CX™ – kolekcja [THE CXDE*]

STARIUM.CX™ to wisienka na torcie polskiego streetwearu. Marka właśnie zaprezentowała nową kolekcję kapsułową zatytułowaną –…

1 dzień ago

Sztuka obserwacji oczami Oleksandry

Ukraińska fotografka Oleksandra zatrzymuje modelki i modeli w swoich kadrach rodem z dwutysięcznego roku. Zdjęcia,…

2 dni ago

Netflix Anime – najlepsze anime, które obejrzysz na Netflixie

Filmy i seriale, które przywędrowały do nas z Japonii, cieszą się niesłabnącą popularnością od lat.…

3 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Michel Houellebecq

Skandale wokół Houellebecqa ostatnio ucichły. „Mapę i terytorium”, która ukazała się w październiku nakładem W.A.B.,…

4 dni ago