BeReal to taki Instagram bez filtrów i video. Zdjęcia robisz tylko tu i teraz!

BeReal be real social media aplikacja hiro.pl

BeReal to aplikacja, która ogranicza użytkowników. Jest całkowicie pozbawiona narzędzi do  polepszania rzeczywistości. Zero ściemy – takie założenie przyświeca twórcom aplikacji BeReal. Pewnie już słyszeliście o BeReal, ale czy używacie tej apki? Ilu spośród waszych znajomych jej używa? Zastanówmy się czy taki koncept ma szanse w dzisiejszym świecie.

BeReal – apka socialowa dla miłośników prawdy

Jeżeli myśleliście, że w temacie social mediów wszystko już było, to… jesteście w błędzie. Powstała nowa aplikacja. Nazywa się BeReal i naprawdę jest inna od wszystkich, które pojawiły się do tej pory pod jednym względem – ogranicza użytkownika. Jej głównym założeniem jest naturalność. W końcu nazwa mówi sama za siebie – Be Real. Możesz uploudować tylko jedno zdjęcie dziennie. Na jego zrobienie masz tylko dwie minuty. Możesz je zrobić wyłącznie przez aplikację. Nie dodasz żadnych zdjęć z wakacji z rolki czy galerii. Aparat robi zdjęcie zarówno przednią, jak i tylną kamerą.

Nie ma filtrów, nie ma video, nie ma niczego ?

BeReal nie ma żadnych narzędzi do koloryzowania rzeczywistości. Nie ma filtrów, nie ma filmów, nie ma napisów. Nic. Back to basics. Chodzi o prawdziwy przekaz. Aplikacja pokazuje Ci komunikat kiedy możesz zrobić zdjęcie. Szczerze mówiąc to ponaglenie przypomina mi trochę komunikat Windowsa.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Nie pokazujesz siebie – nie zobaczysz innych

Kolejnym ograniczeniem BeReal jest konieczność wrzucania zdjęć. Tak, musisz wrzucić swoje zdjęcie, żeby zobaczyć zdjęcia innych użytkowników. Sprytne? Naturalność pod przymusem. Aplikacja BeReal stara się ograniczyć nasze zapędy w kierunku kreowania fake rzeczywistości. Z jednej strony to dobrze, a z drugiej to trochę tak, jakbyśmy mieli za wszelką cenę zostać w epoce pary kiedy świat zmierza w kierunku autonomicznych aut na baterię.

alert bereal

@hiro.pl

#BeReal czy apka bez filtrów i filmików się przyjmie? Jak myślicie? #socialmedia #instagram #nofilter

♬ dźwięk oryginalny – HIRO.PL

Czy BeReal się przyjmie?

Znam wiele osób, które narzekają na to, że social media naginają rzeczywistość. Ileż to razy słyszałem, że Instagram jest do niczego, bo wszyscy używają filtrów. Chroniczna niechęć do nowych pomysłów na social media jest jak sądzę domeną starszego pokolenia ludzi wychowanych z Zenitem w dłoniach. Też robiłem nim zdjęcia, ale doceniam postęp technologiczny i jego niesamowite możliwości. Jednak po zainstalowaniu BeReal okazało się, że zaledwie kilka osób spośród moich znajomych używa tej aplikacji. Wydawało mi się, że miłośników prawdy są całe zastępy tymczasem BeReal sprawdza się tylko jako ciekawostka i raczej nie zyska wielu użytkowników.

Pobierz BeReal na Android lub Iphone

TikTok kontra BeReal

Z jednej strony TikTok, który promuje naśladowanie innych użytkowników. Kiedyś kopiowanie kogoś było szczytem lamerstwa, a dzisiaj robiąc to “idziesz w viral” nawet jak twoja kreatywność ogranicza się do umiejętności robienia min przed kamerą. Żyjemy w epoce filtrów upiększających oraz zmieniających rzeczywistość. Jesteś facetem, ale filtr zmienia cię w kobietę w czerwonej sukni i już jest wesoło. Jeszcze nie dawno takie rzeczy mogła zrobić firma Pixar i podobne, a dzisiaj tego typu zabiegi czy choćby użyteczny Green Screen każdy z nas ma w kieszeni.

Używanie filtrów zaczęło się o ile pamiętam od Face App na Facebooku. To wtedy zagorzali przeciwnicy filtrów zaczęli masowo wrzucać swoje postarzone portrety. Prehistoria. Dzisiaj na Snapchacie są filtry tak zmieniające twarz, że naprawdę trudno się zorientować którędy przebiega granica ściemy. A przed nami epoka AI i deep fake.

Tekst: Krzysztof Grabań

Zobacz też: Czy wiedzieliście, że Vecna grał na Woodstocku? Obsada Stranger Things 4 i jej muzyczne projekty

https://hiro.pl/czy-wiedzieliscie-ze-vecna-spiewal-na-woodstocku-obsada-stranger-things-i-jej-muzyczne-projekty/

 

5/5 - (9 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News