Categories: modaprojektanci

Architektka z NASA i jej ruchome ubrania

Ma dwa dyplomy magisterskie z architektury, obecnie uczestniczy w programie „Artist In Residence” w San Francisco i studiuje na University of Southern California. Mowa tutaj o Behnaz Farahi, której prywatne prace wystawiane były na całym świecie, od USA aż po same Chiny. Co czyni ją tak wyjątkową?

Jak sama opowiada, jej prace mają na celu poprawić relacje między ludźmi i środowiskiem, w którym żyją, przez wdrażanie zasad projektowania, które inspirowane są naturalnymi systemami. W szczególności jednak interesuje się włączaniem nowych technologii do praktyki współczesnej sztuki i architektury.

Utalentowana dziewczyna z Iranu współpracowała także przy projekcje dla NASA, dotyczącego wynalezienia robota do drukowania struktur 3D na księżycu. Jej projekt został szeroko doceniony i upubliczniony, wzbudzając podziw i zainteresowanie. Nominowana była do wielu prestiżowych nagród, w tym: Skyline2014 w Downtown Los Angeles, ACADIA 2013 conference w Kanadzie, ‘Sight+ Sound+ Space’ iMAP exhibition, czy ‘Design Intelligence: Advanced Computational Research’ exhibition w Beijing w 2013.

Jej zainteresowania dosięgają również mody. Najnowszy projekt Behnaz dotyczy bowiem ubioru w trójwymiarowej formie, który może wykryć wzrok innych ludzi i odpowiednio na niego reagować, w zależności z której strony spoglądałoby się na ubranie. Zapytana, czy widzi siebie bardziej jako architekta, czy też projektanta mody, odpowiedziała, że wierzy w istotę pracy, w której nie ma wyraźnie zarysowanych granic. Behnaz Farahi nie zatrzymuje się w miejscu, ciągle pnie się do przodu, a jej projekty zaczynają docierać do szerszej publiczności. Wszystkie prace artystki dostępne są na jej stronie internetowej (http://www.behnazfarahi.com).

tekst | Nicole Szczekocka

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago