Aqua zumba, aqua aerobic i inne nietypowe sposoby na trening w wodzie

Aqua zumba

Miałeś okazję spróbować aqua aerobiku lub aqua zumby? A może jedynie słyszałeś o ćwiczeniach w wodzie, które nie mają zbyt wiele wspólnego z pływaniem? Dowiedz się, jakie są korzyści aqua aerobiku i innych aktywności w środowisku wodnym oraz jak się do nich odpowiednio przygotować. W końcu wyjście na basen i spędzanie czasu na innych kąpieliskach to doskonała okazja do zbudowania świetnej formy bez obciążania swoich stawów.

Ćwiczenia aqua zumba

Zastanawiasz się nad tym, co to jest aqua zumba i na czym polegają zajęcia? Jest to trening grupowy przeprowadzany przez instruktora na basenie – on sam stoi zazwyczaj na krawędzi, a uczestnicy są zanurzeni w wodzie. Aqua zumba to ćwiczenia odpowiednie nawet dla osób niepotrafiących pływać.

Przypomina ona tradycyjną zumbę, czyli ćwiczenia wykonywane do energetycznych rytmów w stylu latino. Choreografia pokazywana przez instruktora składa się np. ze skoków, wykopów, kręcenia biodrami, unoszenia kolan w górę – nie są to trudne układy, dlatego mogą je wykonywać osoby w różnym wieku.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Aqua zumba – efekty regularnego treningu

Regularne uczęszczanie na zajęcia aqua zumby poprawia wygląd sylwetki i wszechstronnie wzmacnia ciało. Dodatkowo poprawia koordynację ruchową i pomaga spalić tkankę tłuszczową. Woda stawia opór, dlatego mięśnie pracuję jeszcze efektywniej. Dodatkowo ćwiczenia w wodzie są idealne dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa i stawów, niwelując codzienne przeciążenia. Aqua zumba pomaga także zmniejszyć widoczność cellulitu, usunąć toksyny zalegające w tkankach, poprawia krążenie i wzmacnia całe ciało.

Chciałbyś wiedzieć, ile kalorii spalisz podczas aqua zumby? Będzie to zazwyczaj ok. 300-400 kcal w ciągu godzinnych zajęć – pamiętaj jednak o tym, że jest to zależne od masy ciała, intensywności zajęć, a także twoich indywidualnych predyspozycji.

Najważniejsze zalety aqua zumby:
– wzmacnia mięśnie całego ciała,
– pomaga w utracie kilogramów,
– wyszczupla sylwetkę,
– zmniejsza ból kręgosłupa i stawów,
– poprawia koordynację ruchową,
– poprawia samopoczucie,
– zmniejsza widoczność cellulitu.

trening w wodzie

Ćwiczenia aqua fitness

Szukasz alternatywnych ćwiczeń w wodzie, które nie wiążą się z wykonywaniem choreografii wraz z instruktorem? Spróbuj aqua fitnessu, nazywanego także aqua aerobikiem, dzięki któremu będziesz czuł się lekko i prawie bez wysiłku wykonasz wiele ćwiczeń, które poza basenem wydawały ci się zbyt wymagające. Korzyści aqua fitness są doceniane szczególnie przez osoby cierpiące na nadwagę i z powodu bóli stawów – woda doskonale je odciąża. Gimnastyka na basenie jest także stosowana jako forma rehabilitacji – uprawiają ją nawet kobiety w ciąży, seniorzy, dzieci, a także osoby po urazach.

Zajęcia aqua aerobiku trwają zazwyczaj 30-45 minut i obejmują rozgrzewkę, trening właściwy i rozciąganie. Uczestnicy często korzystają z różnorodnych przyborów takich jak piankowe hantle, rękawice, „makarony”, pasy wypornościowe oraz inne. Podobnie jak w przypadku aqua zumby zajęcia prowadzi instruktor z brzegu basenu. Trening w wodzie może być wykonywany zarówno do relaksującej, jak i bardzo dynamicznej muzyki, w zależności od planu ułożonego przez trenera. Aqua fitness może być nastawione na wymodelowanie sylwetki, poprawę wydolności organizmu lub zwiększenie wytrzymałości siłowej.

Co daje aqua aerobik? Ma on bardzo zbliżone zalety do innych ćwiczeń w wodzie, umożliwia jednak spalenie większej ilości kalorii i lepiej kształtuje mięśnie, w zależności od ułożonego planu treningowego. Ile razy w tygodniu powinieneś uprawiać aqua aerobic, by zauważyć widoczne rezultaty? Podobnie jak w przypadku innych form treningu zaleca się wzięcie udział min. w 2-3 zajęciach w ciągu tygodnia – można je oczywiście łączyć z innymi aktywnościami, takimi jak pływanie. Ile kcal spalasz podczas aqua aerobiku? Około 400-500 podczas 45 minut.

Najważniejsze zalety aqua aerobiku:

– rozluźnienie mięśni i odprężenie umysłu,
– poprawa samopoczucia,
– skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej,
– poprawa metabolizmu,
– ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
– aktywacja wielu mięśni, w tym wzmocnienie partii odpowiedzialnych za prawidłową postawę,
– zwiększenie zakresu ruchu,
– poprawa wydajności układu krążenia.

Jeśli nie masz możliwości uczęszczania na zajęcia prowadzone w twoim mieście, możesz zawsze zaplanować własny trening w wodzie. Takie ćwiczenia warto wykonać np. podczas wakacji, jeśli masz pod ręką kilka przedmiotów zwiększających opór wody – piłkę lub deskę do nauki pływania. Pamiętaj o rozgrzewce przed rozpoczęciem właściwego treningu.

Jakie są przykładowe ćwiczenia, które możesz samodzielnie wykonywać w wodzie? Opuszczaj i unoś wyprostowane nogi opierając się na „makaronie” lub przyciągaj je do klatki piersiowej i prostuj. W wodzie warto wykonać także pajacyki, nożyce i podskoki. Do treningu możesz wykorzystać piłkę – wypychaj ją przed sobą i przyciągaj lub unoś nad głowę i wracaj do pozycji neutralnej.

trening w wodzie

Inne rodzaje aerobiku w wodzie

Aqua joga – trening pomaga usunąć nadmiar stresu, a osobom ćwiczącym często towarzyszy relaksacyjna muzyka i zapachy budujące specjalną atmosferę. Aqua joga może być wykonywana na specjalnych platformach na wodzie, a także w pozycji stojącej w zbiorniku.

Aqua step – ćwiczenia wykonywane na stepie przymocowanym do dna basenu.

Bieg i marsz w wodzie – nazywany także aqua joggingiem, doskonale wpływa na układ krążenia i oddechowy.

Aqua kickboxing – ćwiczenia o dużej intensywności, które polegają na wykonywaniu kopnięć, podskoków i ciosów.

Aqua body pump – trening o charakterze siłowo-wytrzymałościowym z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych ciężarków lub sztang w rytm muzyki.

Aqua dance – zajęcia taneczne w wodzie.

Hydrospinning – określany także jako aquacycling, odbywa się na rowerach zanurzonych w wodzie i ma charakter wytrzymałościowy.

Jak dobrać odpowiedni strój do treningu w wodzie

Na trening w basenie włóż wygodny sportowy strój kąpielowy, który dopasowuje się do sylwetki i jest wykonany z szybko wysychających materiałów. Panie mogą założyć zarówno kostiumy jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe bez zbędnych zdobień, które mogłyby przeszkadzać podczas intensywniejszych ruchów. Mężczyźni będą czuć się komfortowo w dopasowanych kąpielówkach, które zapewnią swobodę ruchu w wodzie. Dowiedz się więcej o tym, jak dobrać sportowy strój kąpielowy.

Na trening zabierz koniecznie ręcznik na basen, a także sportową torbę na ramię, do której zapakujesz niezbędną odzież i akcesoria. Zadbaj również o swoje bezpieczeństwo na śliskiej płycie basenu. Japonki lub klapki na basen będą chroniły przed poślizgnięciem i zapewniały większą higienę podczas poruszania się po płycie.

Kiedy zrezygnować z ćwiczeń w wodzie

Osoby cierpiące na przewlekłe choroby powinny zasięgnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem treningów w wodzie. Aqua aerobic będzie odradzany także w przypadku chorób o podłożu zapalnym np. reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jeśli cierpisz z powodu owrzodzenia i otwartych ran, bakteryjnych i wirusowych infekcji, a także niewydolności krążeniowo-oddechowej, lepiej zrezygnuj z ćwiczeń w wodzie.

Zapisz się fitness w wodzie

Aqua aerobic i aqua zumba to tylko przykłady zajęć, które cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, jak i na całym świecie. Jeśli szukasz pomysłów na urozmaicenie czasu spędzanego na basenie lub nie umiesz pływać, a pomimo tego chcesz korzystać z zalet wykonywania ćwiczeń w wodzie, wybierz alternatywne formy treningów. Nie zapomnij o ubiorze i akcesoriach, które zamówisz w naszym sklepie – to one wpłyną na twój komfort i samopoczucie, zanim jeszcze wskoczysz do basenu.

Zobacz też: Street skateboarding po polsku w 2021

Street skateboarding po polsku ???

 

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News