Kultura na ulicy

Kultura jest też wszechobecna.  Można z nią obcować, można być pod jej wpływem czy też się nią inspirować. Da się z nią zetknąć chociażby w domowym zaciszu, na ulicy, w pobliskim parku, ale też w miejscach dla niej przeznaczonych, takich jak muzea, kina, teatry czy galerie sztuki. Nowy projekt fundacji Legalna Kultura postanowił przybliżyć kulturę odbiorcom i wystawił ją na ulicę. Tak po prostu, bez zbędnych ceregieli.

„Kultura Na Widoku”, bo tak właśnie nazywa się akcja, to unikalne połączenie elementów naszej kultury i historii. Dzięki niej osoby poruszające się po wybranych polskich miastach będą miały dostęp do ponad 900 filmów, książek, utworów muzycznych, gier czy też zasobów z archiwów. Większość z nich pochodzi z domeny publicznej, jest udostępnianych na zasadzie wolnej licencji bądź również  sprzedaje się ją przez legalne źródła w bardzo okazyjnych cenach. Dla projektu liczy się dostępność oferowanych treści dla najszerszego grona odbiorców.

11209433_872782736127363_6661547082518468572_n

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Czym zatem jest  „Kultura Na Widoku” i jak z niej skorzystać? To instalacja pięciu regałów oraz plakatów znajdujących się w miejscach przestrzeni publicznej,  takich jak rynek, dom kultury, centrum handlowe czy też przystanek. Poza dużymi ośrodkami miejskimi, projekt będzie można znaleźć także w mniejszych miastach, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony. Podstawowym założeniem jest wysoka jakość udostępnianych treści oraz ich szeroki zasięg. Tak żeby naprawdę każdy mógł z nich skorzystać. Dla osób, które niestety nie będą miały okazji spotkać regałów i plakatów w swojej okolicy, fundacja założyła specjalną stronę internetową, na której można pobrać wszelkie treści będące elementami projektu. Prosto z legalnych źródeł.

Ważnym elementem „Kultury na Widoku” jest promocja historii Polski. Dlatego jeden z regałów będzie w całości poświęcony właśnie jej. Znajdą się na nim polskie utwory, filmy, książki przedstawiające życie w dawnych czasach, jak i biografie znaczących postaci z różnych epok.

Tegoroczna edycja projektu zostanie zainaugurowana 27 maja pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie.  Potrwa, zależnie od miejsca, do ostatnich dni września. Jeśli zatem chcecie wesprzeć polską kulturę i polskich artystów, nie wahajcie się korzystać do woli z udostępnionych materiałów. Do zobaczenia pod Pałacem.

 

tekst | Karol Sobczak

zdjęcia | facebook.com/kulturanawidoku

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News