Wielu ludzi spędza więcej czasu ze swoimi współpracownikami niż ze swoimi przyjaciółmi i rodziną. Zrozumiałe jest więc to, że czasami, chociaż przez chwilę, chcą porozmawiać o czymś innym niż o pracy. W końcu odrobina zdrowego small talku, przy automacie z napojami może podtrzymać więzi ze współpracownikami.
Po zawiązaniu bliższych relacji istnieje ryzyko, że poczujesz się zbyt komfortowo i przypadkiem zaczniesz poruszać tak zwane tematy taboo. Niestety łatwo się sparzyć. Rozmowa na delikatne tematy, w większości biur może skutkować alienacją z grupy kolegów, czy nawet kosztować Cię awans. Nie jesteś pewien, gdzie są granice? Zgromadziliśmy rady od ekspertów z branży oraz HRów, o czym nie rozmawiać w pracy.
1. Jak bardzo nienawidziłeś ostatniej pracy
Nawet jeśli twoje wspomnienia z poprzedniej pracy spędzają Ci sen z powiek, wciąż powinieneś być w stanie mówić o swoich pracodawcach w pozytywny sposób. Jeśli prowadzisz wywód o tym, jak bardzo nienawidzisz ostatniej pracy, to sprawia, że wyglądasz jak pracownik, który nie bierze odpowiedzialności za swoje własne decyzje. Jest to oznaką niedojrzałości, kiedy nie potrafisz dzielić się tym czego się nauczyłeś i zamiast tego obwiniasz innych.
2. Twoje poglądy polityczne
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Polecam unikanie rozmów o polityce, byłbyś zaskoczony, jak wiele osób traktuje poważnie swoje poglądy polityczne. Pamiętam spotkanie ze starszym panem, który zapytał o moje stanowisko dotyczące jakiegoś gorącego newsa. Wiedziałem, że mamy inne poglądy, ale nie byłem w odpowiednim miejscu, aby mieć z nim angażującą rozmowę. Postawił mnie w niezręcznej sytuacji, ponieważ nie chciałem kłamać o moich przekonaniach. Jednak mimo wszystko to nie był czas na rozmowę o nich.
3. Jak idą poszukiwania nowej pracy
Lepiej nie rozmawiać o szukaniu zatrudnienia w innym miejscu chyba że nie masz nic przeciwko, aby twoi koledzy z pracy się o tym dowiedzieli. To nie znaczy, że nie powinieneś szukać pracy gdzieś indziej. Jestem przekonany, że są możliwości, które bardziej pasują twoim wartościom i celom, więc przychodzi ten czas kiedy twój pracodawca nie daje Ci pełnego pola do realizacji. Jednak nie najlepiej jest dzielić się swoją taktyką odejścia z innymi, może poza twoim szefem, kiedy już jesteś pewny, że odchodzisz. To otwiera innym drzwi do snucia domysłów o twoich intencjach oraz do plotek na temat twoich planów. Może być ciężko trzymać buzię na kłódkę, ale ważne jest, aby ufać własnej strategii, zanim postanowisz wyrzucić ją z siebie.
Nie chodzi tu o rutynową wizytę u dentysty – mówimy o poważniejszych problemach gdzie lepiej powstrzymać się przed dyskusją. Podobnie jak na problemy małżeńskie, ludzie często po prostu nie wiedzą jak zareagować albo odpowiedzieć na problemy zdrowotne, w miejscu pracy.
5. Intymne szczegóły twojego związku
Całkowicie akceptowalne jest dzielenie się rocznicą, urodzinami bliskich czy przyjęcie twojego dziecka do drużyny sportowej, ale upewnij się ,że konwersacja idzie w dobrym kierunku. W momencie, w którym rozmowa schodzi na temat zdradzającego małżonka albo czegokolwiek dotyczącego bardziej seksualnej natury, staje się niewygodna w miejscu pracy. I przy okazji wysoce niestosowna.
Jeśli masz problemy z ukochaną osobą, upewnij się, że rozmawiasz o tym z przyjacielem poza biurem. Ryzyko niektórych przyjaźni w miejscu pracy daje możliwość rozpowszechnienia się osobistych szczegółów, bez kontroli nad tym, kto będzie miał dostęp do tych informacji. Może to ułatwić tworzenie się konfliktów.
6. Narzekanie na współpracowników albo szefa
Możesz czuć potrzebę wylania swojej frustracji kumplowi z pracy, na temat czegoś, co twój pracodawca/współpracownik zrobił i bardzo Cię to zdenerwowało. Jednak nigdy nie jest to gra warta świeczki. Plotki w biurze rozpowszechniają się z prędkością światła, to co powiesz jednej osobie, może bardzo łatwo dotrzeć do wszystkich innych pracowników, a nawet do zarządu. Nie chcesz, żeby ostatecznie kosztowało cię to awans lub podwyżkę, bo twoja niewyparzona buzia obraziła twojego szefa jakiś czas temu.
7. Krytykowanie strategii firmy
Wystrzegaj się obgadywania strategii firmy czy decyzji biznesowych, ponieważ pewnego dnia możesz zostać awansowany na stanowisko, na którym to ty będziesz podejmować takie decyzje. Szkoliłem pracowników, którzy narzekaliby na szefostwo firmy bez zastanowienia się nad tym, że swoją krytykę mogliby wyrazić w konstruktywny sposób bezpośrednio swojemu przełożonemu. I kiedy zostali awansowani na stanowisko kierownicze, nagle utknęli w kryzysie autentyczności: Czy powinni tkwić w swoim narzekaniu, czy wkupić się w łaski firmy? Żadna z odpowiedzi nie jest właściwa. Zamiast tego najlepiej jest być wiernym swoim poglądom i wyrażać je we właściwy sposób, który popchnie biznes do przodu, niezależnie na jakim stanowisku jesteś.
Tekst: Hanna Gnatowska