Pełna subtelności i niedopowiedzeń. Nieodgadniona i daleka. Czasem fascynująco niedorzeczna. Japonia.
Życie na tym niezwykłym łańcuchu wysp rozgrywa się między słowami. Jak w najsłynniejszym filmie Sophii Coppoli, gdzie cierpiąca na bezsenność Scarlett Johansson gubi się w świecie obcego języka i odmiennej kultury. Jeśli ciebie również urzeka Kraj Kwitnącej Wiśni, to poniżej poznasz 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o Japonii – prosto z książki Przepis na życie po japońsku.
Okagesama. Japoński przepis na dobre życie to przewodnik, który prowadzi czytelnika przez wszystkie aspekty japońskości. Od kąpieli leśnych – shirini-yoku, przez celebrację niedoskonałości w technice kintsugi po japońską koncepcję szczęścia – ikigai lub filozofię umiaru zwaną wabi-sabi. Yutaka Yazawa zawarł w krótkich rozdziałach intrygujące opowieści o Kraju Kwitnącej Wiśni – historie o japońskich cesarzach, rzemieślnikach, samurajach, władczyniach, ciekawostki na temat japońskiej sztuki parzenia herbaty, miłości do muzyki poważnej i jazzu, a także życiu współczesnego mieszkańca Kraju Kwitnącej Wiśni lub sposobów na japońską długowieczność. Ale nie tylko – w książce znaleźć można mnóstwo przydatnych wskazówek, które pozwolą odkryć kraj słynący ze znakomitej kuchni, fascynującej kultury i niezwykłych obyczajów. A teraz, po tym krótkim wstępie, przejdźmy do zestawienia rzeczy, których nie wiedzieliście o Japonii!
1. Kobieta w roli władcy
Stosunkowo mało znanym faktem o Japonii (i dość zaskakującym, biorąc pod uwagę jej dzisiejszy konserwatyzm względem płci pięknej) jest istotna rola kobiety jako władczyni w historii tego kraju. Na przestrzeni VII i VIII wieku na tronie Japonii zasiadało aż sześć cesarzowych z rzędu, które łącznie sprawowały władzę przez 80 lat. Nie był to jednak jedyny okres, kiedy to kobiety rządziły Japonią – miało to miejsce również w czasach starożytnych. Dawni mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wierzyli i akceptowali, że to właśnie cesarzowe miały bliższe relacje z bogami niż mężczyźni.
2. Seks nie, perwersja tak
Japończycy od wieków znani byli ze swojego nieprzeciętnego wyuzdania. Wiele ze starożytnych świątyń shintoistycznych było w istocie… orgiami. Ta swoboda seksualna była związana z brakiem religijnych ograniczeń na życie seksualnie (również jeśli chodziło o związki homoseksualne i biseksualne). Wszystko zmieniło się w czasach nowoczesnych, kiedy w społeczeństwie japońskim zapanowała pruderia. Takie podejście utrzymało się do dzisiaj, jednak tłumiona seksualność dochodzi do głosu w różnych sytuacjach społecznych. Przykład? Każdego dnia słyszy się o przypadkach aresztowania mężczyzn za obmacywanie kobiet w pociągach.
3. Piąty smak
Umami znaczy dosłownie wyborny i – ponieważ nie można określić go ani jako słonego, słodkiego, ani gorzkiego lub kwaśnego – nazywany bywa piątym smakiem. Odkryty i zbadany został dopiero w XX wieku, ale stanowi niezwykle istotny składnik japońskiej kuchni od tysięcy lat. Można go uzyskać m.in. gotując wodorosty kombu lub wiórki ryby bonito.
3. Gwiazdki Michelin
Nie każdy wie, że Tokio przoduje w liczbie gwiazdek Michelin w porównaniu z innymi miastami na świecie. Podobno amerykański szef kuchni i dziennikarz Anthony Bourdain uwielbiał podróże do Japonii właśnie ze względu na niewiarygodne smaki i najlepsze restauracje na świecie.
4. Jak dożyć setki?
Zastanawiasz się, jak dożyć stu lat? Spójrz na Japończyków i Japonki, którzy żyją średnio 84 lata, co stawia ich na drugim miejscu za mieszkańcami Hongkongu. Co jest ich sekretem? Dbanie o zdrowie poprzez styl życia, a nie leczenie chorób. Sposób odżywiania -niewielkie, skromne posiłki z małą ilością mięsa. Religia, której istotnym elementem jest kontemplacja i medytacja.
https://www.instagram.com/p/BqrnA6IlsR8/