5 oznak toksycznego związku: jak je rozpoznać?

kobieta krzyczaca na mezczyzne w bialej koszuli

W związkach zazwyczaj pojawia się moment, gdy czar pryska i zaczynamy zastanawiać się, czy przypadkiem nie jesteśmy w toksycznej relacji. Jak to sprawdzić? Oto nasza podpowiedź. 

1. Chorobliwa zazdrość
Zazdrość jest nieunikniona w związkach, nawet tych idealnych. Gorzej jednak, jeśli jedno z partnerów przekracza granice i staje się zazdrosny o wszystko, co tylko możliwe. Zaczyna tracić kontrolę nad sobą i swoimi reakcjami.

2. Ignorancja
Zaczynamy zauważać, że nasz partner/partnerka zwraca na nas coraz mniej uwagi. Najgorętsze emocje zaczynają słabnąć, a my czujemy się niepotrzebni i niekochani. Źródłem takich zachowań może być po prostu nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kobieta i mężczyzna leżacy w łóżku odwróceni do siebie plecami

3. Zrzucanie odpowiedzialności na drugą osobę.
Każdy z nas odpowiada za swoje czyny. Jeśli partner/partnerka ma akurat zły humor i zrzuca winę za swoje błędy na drugą osobę, uniemożliwia to automatycznie rozwiązywanie jakichkolwiek problemów.

kobieta i mezczyzna podczas klotni na lozku

4. Przemoc emocjonalna
Ten rodzaj przemocy w relacji może mieć bardzo groźne oblicze. Słowa potrafią zostawić w naszej psychice rany, które zostają z nami przez całe życie. Przemoc emocjonalna zabiera nam poczucie własnej wartości i mocy sprawczej. Prześladowanie, kontrola, wywieranie presji, destrukcyjna krytyka – to zachowania, dzięki którym możemy ją rozpoznać.

5. Niska samoocena 
Ma ogromny wpływ na nasze życie. Jeśli ciągle wmawiamy sobie, że nie jesteśmy wystarczająco atrakcyjni dla samych siebie, przekłada się to na takie samo podejście wobec partnera. Błędnie zakładamy, że nie jesteśmy dla nich odpowiedni. Taki sposób myślenia bardzo szybko prowadzi do chorobliwej zazdrości, która nie wróży dobrze związkom.

Tekst: Magdalena Paszt

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News