14. LGBT+ Film Festival już od 14 kwietnia!

14. LGBT+ Film Festival już od 14 kwietnia!
Gala Zamknięcia 13.LGBT+ Film Festival 2022 fot. Karolina Jóźwiak

14. LGBT+ Film Festival – odważne kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowych wizjonerów. Największe w Europie Środkowej i Wschodniej święto kina LGBT+ zaprezentuje w tym roku ponad 100 filmów. Wiele projekcji będzie jedynymi okazjami do obejrzenia danego tytułu w polskim kinie. Impreza rozpocznie się 14 kwietnia. Jej stołeczna odsłona odbywa się w tym roku po raz pierwszy pod patronatem Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Z Festiwali w Cannes i Wenecji

14. LGBT+ Film Festival już od 14 kwietnia!

Festiwal otworzy film „Sekret nocy letniej”, debiut komediowy reżyserki Louis de Filippis – transhistoria inna niż wszystkie, do jakich widzowie i widzki zdążyli/zdążyły się dotychczas w kinie przyzwyczaić. Filmem zamknięcia będzie natomiast nominowany do nagrody Queer Lion na Festiwalu w Wenecji „Eismayer” Davida Wagnera, oparta na faktach opowieść poruszająca temat stereotypowego wizerunku męskości oraz tego, jak orientacja seksualna jest automatycznie kojarzona z określonymi konwencjami i rolami.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


14. LGBT+ Film Festival już od 14 kwietnia!
Eismayer – film zamknięcia

Ponad 100 filmów

W sumie w programie znalazła się rekordowa liczba ponad 100 produkcji, m.in.: nominowany w Cannes do nagrody Queer Palm męski thriller „Gorące dni” Emina Alpera i operującą estetyką delikatności „Turkusowa suknia” tunezyjskiej reżyserki Maryam Touzani.

Pokażemy kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale nas wszystkich. Dodatkowo, przygotowujemy spektakularne wydarzenia towarzyszące, tworzone przez osoby uznane w swoich dziedzinach, gwarantujące najwyższy poziom artystyczny. Będzie to bezpieczna przestrzeń queerowej ekspresji, bogate w muzykę celebracje, okazja zobaczenia niezwykłych stylizacji i ekspresyjnego tańca, a wszystko w atmosferze bliskości i akceptacji, zrodzonej z wrażliwości oraz szacunku do różnorodności. Plus scena performance: drag, burleska, ballroom, comedy impro oraz muzyka: sety dj-skie i  koncerty.

– mówi dyrektor i założyciel LGBT+ Film Festival Poland, Wiktor Morka.

Elliot Page debiutuje jako producent wykonawczy filmem „W moim imieniu”, który śledzi czwórkę 20-30-letnich przyjaciół w procesie ich tranzycji. Dokument został wyreżyserowany przez Nicolò Bassettiego i jest inspirowany jego własnym doświadczeniem jako ojca Matteo, transpłciowego syna.

Kandydat do Oscara

W programie również inne ważne filmy. Wśród nich tegoroczny brazylijski kandydat do Oscara, „Mars Jeden” w reżyserii Gabriela Martinsa. François Ozon, mistrz filmowego postmodernizmu, powraca z najnowszym obrazem, satyrycznym spojrzeniem na rzeczywistość w produkcji filmowej „Peter von Kant”. Widzowie zobaczą też nominowany w aż sześciu kategoriach (w tym do Pokojowej Nagrody Filmowej, Nagrody Jury Ekumenicznego i Nagrody Amnesty International) na tegorocznym Berlinale szwedzki film „Oponent” w reżyserii Milana Alami’ego.

Polskie nagradzane filmy

Podczas 14. LGBT+ Film Festival Poland 2023 nie zabraknie również polskich, doskonałych akcentów: „Boylesque” Bogny Kowalczyk, nagrodzony na festiwalach w Krakowie, Koszalinie i Toronto czy „Silent Love” w reżyserii Marka Kozakiewicza nominowanego do Polskich Nagród Filmowych Orły.

Spotkania z artystami

Po filmach organizatorzy zapraszają na spotkania i dyskusje z udziałem twórców i twórczyń kina, artystów oraz aktywistów, między innymi Marty Lempart, Bogny Kowalczyk i Lulli La Polaca. Gale otwarcia i zamknięcia poprowadzą Himera, Ane Piżl i Shady Lady.

Burleska, dancing i osoby dragowe

14. LGBT+ Film Festival już od 14 kwietnia!

Patronem imprez i sceny artystycznej oraz klubem 14. edycji LGBT+ Film Festival jest warszawska brasserie & club La Pose. Odbędą się one w Kinotece. Wstęp na wszystkie jest darmowy.

Organizatorzy zapraszają na 6 wieczornych imprez towarzyszących warszawskiej odsłonie festiwalu. Pierwszą będzie pokaz queerowych projektantów pod hasłem Make love to Fashion.Tv połączony z show w wykonaniu społeczności ballroom. Z kolei w niedzielę odbędzie się show burleskowe, które poprowadzi zjawiskowa Betty Q! W poniedziałek do Kinoteki zawita ekipa z Resort Komedii, znana między innymi z formatu „Nieheteronormatywne love stories”. We wtorek dancing międzypokoleniowy uzupełni festiwalową projekcję filmu „Boylesque”. Środę zakończy koncert osób, które zwyciężyły konkurs Głosy LGBT+, jaki odbył się wcześniej w klubie Galeria. Wreszcie czwartek uświetni impreza La Drag klubu La Pose. Ma na celu prezentację różnych person dragowych i ich stylu.

Gdzie i kiedy odbędzie się 14. LGBT+ Film Festival?

14. LGBT+ Film Festival już od 14 kwietnia!
Plakat 14. LGBT+ Film Festival

14. LGBT+ Film Festival Poland 2023 odbędzie się rekordowo w dziewięciu miastach w kinach oraz online. Utrzymana zostanie formuła hybrydowa, która pozwoli widzkom i widzom cieszyć się największym w Polsce świętem kina queerowego zarówno w sali kinowej, jak i w domowym zaciszu, z każdego miejsca w Polsce.

Festiwal odwiedzi następujące miasta:

Warszawa – Kinoteka/PKiN, 14 – 21 kwietnia
Kraków – Kino Pod Baranami, 14 – 20 kwietnia
Poznań – Kino Pałacowe/CKZ, 14 – 20 kwietnia
Wrocław – Kino Nowe Horyzonty, 14 – 20 kwietnia
Łódź – Kino-Galeria Charlie, 14 – 20 kwietnia
Konin – Kino Kameralne/CKiS, 14 – 16 kwietnia
Gdańsk – Kino Kameralne Cafe, 15 – 21 kwietnia
Warszawa – Kino Syrena/Muzeum Warszawy, 22 – 28 kwietnia
Bydgoszcz – Kino Orzeł/MCK, 4 – 7 maja
Szczecin – Kino Zamek, 16 – 22 czerwca
ONLINE – Outfilm.pl, 8 – 22 maja

Szczegółowy program 14. LGBT+ Film Festival Poland 2023 można poznać na oficjalnej stronie festiwalu www.LGBTfestival.pl. Informacje znajdują się także na Facebooku: https://www.facebook.com/LGBTfestival.

Zobacz też: Dlaczego tęcza stała się znakiem rozpoznawczym LGBT?

Dlaczego tęcza stała się znakiem rozpoznawczym LGBT?

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News