Dlaczego tęcza stała się znakiem rozpoznawczym LGBT?

na zdjęciu widać ludzi idaćych pod wielką flagą tęczową

Tęcza LGBT. Z pewnością, gdy widzicie tęczową flagę, pierwsze skojarzenie, jakie Wam przychodzi do głowy, to ruch LGBT. Czy jednak wiecie, dlaczego tęcza utożsamiana jest z tym, a nie innym ruchem? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, cofnijmy się na chwilę do lat 70. 

Kolorowa flaga została zaprojektowana przez artystę Gilberta Bakera w 1978 roku. Był on zdeklarowanym gejem, a po raz pierwszy ujawnił się swoim rodzicom w święta Bożego Narodzenia, po tym, jak zakochał się i nie chciał już dłużej ukrywać swojego prawdziwego ja.

Zobacz również: Ślubne fotografie par LGBT. Czy doczekamy się takich w Polsce?

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Tęcza LGBT – kto ją wymyślił?

Krótko po tym wydarzeniu, przeprowadził się do San Francisco, gdzie dorabiał w klubie jako draq queen oraz brał udział w wielu marszach ruchu LGBT. To właśnie tam poznał Harveya Milka, pierwszego geja, który objął posadę w parlamencie Kalifornii. Ten poprosił Gilberta Bakera o zaprojektowanie symbolu, który będzie odzwierciedlać ruch LGBT.

na zdjęciu jest artysta Gilbert Baker, starszy siwy Pan, z kolorowym szalikiem wokół szyi, uśmiechający się do aparatu

Wybór flagi jako symbolu dla ruchu homoseksualistów nie jest przypadkowy. W USA w latach 70. amerykańska flaga była bardzo rozpowszechniana i miała ogromne znaczenie dla patriotycznego społeczeństwa. Dodatkowo tęczowa flaga miała być kontrastem dla różowego odwróconego trójkąta, który Naziści wykorzystywali do oznaczania homoseksualnych więźniów w obozach pracy. Jak Gilbert Baker wpadł na pomysł wykorzystania tęczowych kolorów? To proste – tęcza doskonale odzwierciedla różnorodną grupę, jaką stanowią homoseksualiści w kwestii rasy, wieku oraz płci.

Co oznaczają kolory tęczy LGBT?

  1. Różowy – Płeć
  2. Czerwony – Życie
  3. Pomarańczowy – Zdrowie
  4. Żółty – Blask słoneczny
  5. Zielony – Natura
  6. Turkusowy – Magia/Sztuka
  7. Niebieski/Indygo – Harmonia
  8. Fioletowy – Dusza

Tęczowa flaga LGBT

Pierwsza tęczowa flaga została stworzona w Gay Community Center w San Francisco przez Gilberta Bakera i kilku wolontariuszy, którzy zafarbowali bawełniane wstęgi materiału i zszyli je, aby utworzyły całość. Po raz pierwszy zaś tęcza LGBT wyszła na ulicę na Marszu Równości w San Francisco 25 czerwca 1978 roku. Od tamtego przełomowego momentu tęczowa flaga stała się ogólnoświatowym symbolem ruchu LGBT.

Tekst: Julia Gugniewicz

2,1/5 - (116 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News