Tęcza LGBT. Z pewnością, gdy widzicie tęczową flagę, pierwsze skojarzenie, jakie Wam przychodzi do głowy, to ruch LGBT. Czy jednak wiecie, dlaczego tęcza utożsamiana jest z tym, a nie innym ruchem? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, cofnijmy się na chwilę do lat 70.
Kolorowa flaga została zaprojektowana przez artystę Gilberta Bakera w 1978 roku. Był on zdeklarowanym gejem, a po raz pierwszy ujawnił się swoim rodzicom w święta Bożego Narodzenia, po tym, jak zakochał się i nie chciał już dłużej ukrywać swojego prawdziwego ja.
Zobacz również: Ślubne fotografie par LGBT. Czy doczekamy się takich w Polsce?
Tęcza LGBT – kto ją wymyślił?
Krótko po tym wydarzeniu, przeprowadził się do San Francisco, gdzie dorabiał w klubie jako draq queen oraz brał udział w wielu marszach ruchu LGBT. To właśnie tam poznał Harveya Milka, pierwszego geja, który objął posadę w parlamencie Kalifornii. Ten poprosił Gilberta Bakera o zaprojektowanie symbolu, który będzie odzwierciedlać ruch LGBT.
Wybór flagi jako symbolu dla ruchu homoseksualistów nie jest przypadkowy. W USA w latach 70. amerykańska flaga była bardzo rozpowszechniana i miała ogromne znaczenie dla patriotycznego społeczeństwa. Dodatkowo tęczowa flaga miała być kontrastem dla różowego odwróconego trójkąta, który Naziści wykorzystywali do oznaczania homoseksualnych więźniów w obozach pracy. Jak Gilbert Baker wpadł na pomysł wykorzystania tęczowych kolorów? To proste – tęcza doskonale odzwierciedla różnorodną grupę, jaką stanowią homoseksualiści w kwestii rasy, wieku oraz płci.
Co oznaczają kolory tęczy LGBT?
- Różowy – Płeć
- Czerwony – Życie
- Pomarańczowy – Zdrowie
- Żółty – Blask słoneczny
- Zielony – Natura
- Turkusowy – Magia/Sztuka
- Niebieski/Indygo – Harmonia
- Fioletowy – Dusza
Pierwsza tęczowa flaga została stworzona w Gay Community Center w San Francisco przez Gilberta Bakera i kilku wolontariuszy, którzy zafarbowali bawełniane wstęgi materiału i zszyli je, aby utworzyły całość. Po raz pierwszy zaś tęcza LGBT wyszła na ulicę na Marszu Równości w San Francisco 25 czerwca 1978 roku. Od tamtego przełomowego momentu tęczowa flaga stała się ogólnoświatowym symbolem ruchu LGBT.
Tekst: Julia Gugniewicz