10 utworów o których nie wiedzieliście, że są coverami

Amy Winehouse

Żyjemy w kulturze remiksu, gdzie utwory (nie tylko muzyczne) są wciąż reinterpretowane, modyfikowane, zapożyczane i adaptowane przez kolejnych twórców. Niejednokrotnie możemy sądzić, że utwór którego słuchamy jest autorską kompozycją i oryginalnym wykonaniem, gdy w rzeczywistości jego twórcą był zupełnie ktoś inny. Wiele piosenek, które w rzeczywistości są coverami, nie są nimi w świadomości słuchaczy. Przedstawiamy zestawienie 10 utworów, o których wielu z was nie ma pojęcia, że są coverami.

10. Amy Winehouse Valerie (2007)

Jeden z największych hitów legendarnej Amy Winehouse jest tak naprawdę coverem, wydanego rok wcześniej pod tym samym tytułem utworu The Zutons. Zapożyczony od brytyjskiej, indie-rockowej kapeli kawałek, Winehouse wykonała na antenie programu pierwszego radia BBC.

9. Soft Cell Tainted Love (1981)

Wielu z was z pewnością dobrze zna ten numer w synth-popowym wykonaniu grupy Soft Cell. Niektórzy kojarzą go raczej w ostrzejszej odsłonie Marilyna Mansona. Niewielu jednak zdaje sobie sprawie, że oryginalnie utwór został nagrany w 1964 r. przez Glorię Jones.

8. Led Zeppelin Dazed and Confused (1969)

Jeden z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy Led Zeppelin pierwotnie nie był śpiewany przez Jimmiego Page’a. Oryginalnie kawałek został nagrany dwa lata wcześniej, przez Jake’a Holmesa.

7. Nirvana Where did you sleep last night (1994)

Znany z nagrania na MTV Unplugged w Nowym Jorku utwór w wykonaniu Nirvany, pierwotnie powstał pół wieku wcześniej. Choć był wykonywany przez wielu innych artystów (m.in. Boba Dylana), zawdzięczamy go Leadowi Belly, który nagrał go już w 1944 r.

6. The Beatles Twist and Shout (1963)

Pierwotnie nagrany przez zespół The Top Notes, dopiero w wykonaniu najsłynniejszej grupy z Wielkiej Brytanii zyskał swoją sławę. Choć nie tylko oni podjęli próbę reinterpretacji utworu. Tego zadania podjął się również Bruce Springsteen.

5. Mac Miller Everybody (2020)

Na naszej liście nie mogło zabraknąć też najnowszych adaptacji. Do nich z pewnością należy numer z najnowszego, pośmiertnego albumu Millera. Pierwotnie numer został nagrany w 1972 roku przez Arthura Lee i nosił tytuł Everybody’s Gotta Live.

4. Joan Jett & the Blackhearts I love Rock ‘n’ Roll (1981)

Legendarna wokalistka The Runaways tym kawałkiem zajęła pierwsze miejsce listy Billboard na długie tygodnie. Podziękowania jednak należą się grupie Arrows, która nagrała numer w 1975r.

3. Jimi Hendrix All Along the Watchtower (1968)

To bez wątpienia najsłynniejsza piosenka w wykonaniu tego legendarnego artysty. Za jej powstanie jest za to odpowiedzialna inna legenda – Bob Dylan.

2. Guns N’ Roses Knockin On Heaven’s Door (1991)

Choć numer wykonywały dziesiątki wykonawców, najsłynniejsza pozostanie wersja śpiewana przez Axla Rose’a. W tym przypadku ponownie podziękowania należy kierować do Boba Dylana, który napisał piosenkę w 1973 roku, do filmu Pat Garrett i Billy Kid.

1. Limp Bizkit Behind blue eyes (2003)

Utwór, który przyniósł Limp Bizkit sławę pierwotnie został nagrany przez grupę The Who w 1971r. Rapcorowa formacja wykorzystała gojako singiel do promocji płyty Results May Vary.

Rate this post