10 historycznych faktów, które sprawią, że wstrzymasz oddech

Czarno białe zdjęcie dwóch witających się kobiet i zdjęcie siostry zakonnej z kobietą ubraną na biało

Kiedy opowiadamy o pewnych wydarzeniach historycznych, zazwyczaj próbujemy osadzić je w jak najprostszych ramach czasowych. Najczęściej dzielimy na dwie kategorie: stare czasy oraz współczesność.

Taka kategoryzacja jest o wiele łatwiejsza dla naszego mózgu i pozwala szybciej odnaleźć pewne informacje, kiedy nagle potrzebujemy sobie coś przypomnieć.

Ale co, gdy w momencie, kiedy rzeczy, które dotychczas wydawały nam się współczesnością, tak naprawdę pochodzą z bardzo odległych lat? To z pewnością burzy nasz dotychczasowy tok rozumowania w tej kategorii i potrzebujemy dłuższej chwili, aby wiele faktów przyswoić.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ciekawe jest, że kiedy myślimy np. o II Wojnie Światowej, fakt ten nie wydaje nam się aż tak odległy, ponieważ nadal wśród nas żyją osoby, które to wydarzenie przeżyły. Natomiast kiedy już myślimy o czasach zaborów i odzyskaniu Niepodległości w 1918, to wszystko wydaje się tak bardzo odległe. W końcu to działo się 100 lat temu!

Przed wami 10 różnych historii, które sprawią, że naprawdę się zatrzymacie i zagłębicie się w przeszłość, aby się upewnić czy to, co do tej pory w waszych głowach wydawało się być słuszne, jest takie nadal. Zaczynamy!

John Tyle, dziesiąty amerykański prezydent, urodzony w roku 1790, ma dwójkę wnucząt, które nadal żyją

Czarno-biały portret mężczyzny

John Tyler urodził się w roku 1790. W roku 1853, w wieku 63 lat, został ojcem Lyona. Ten natomiast w roku 1924, mając lat 71, został ojcem Lyona Jr, a 4 lata później (1928) w wieku 75 lat, urodził mu się syn Harrison. Zarówno Lyon, jak i Harrison, pomimo sędziwego wieku nadal żyją i z dumą mogą mówić, że ich dziadkiem był dziesiątym prezydentem Ameryki!

Marylin Monroe i Królowa Elżbieta urodziły się w tym samym roku

Dwie kobiety witające się na uroczystości

Na zdjęciu powyżej obydwie panie mają po 30 lat i spotykają się z okazji premiery filmu Battle of the River Plate, na której to Monroe, towarzyszyła swojemu mężowi Arthurowi Millerowi. To może się wydawać wręcz zabawne i smutne zarazem: my znamy Królowę Elżbietę jako Damę w wieku 92 lat, natomiast Marylin za zawsze zostanie dla nas słodką 36-latką.

Prezydent George Washington, nie wiedział o istnieniu dinozaurów!

Portret męzczyzny i kości dinozaurów

George Washington zmarł w roku 1799, mając 67 lat. Żyjąc sobie przez wiele lat spokojnie, pozbawiony wiedzy, jak zresztą wszyscy w tamtym czasie, nie miał pojęcia o istnieniu dinozaurów. Pierwsze naukowe odkrycie zostało potwierdzone dopiero 25 lat po jego śmieci, czyli w 1824 roku. A odkrycia dokonał brytyjski przyrodnik William Buckland.

Gwiezdne Wojny, powstały w tym samym roku, kiedy po raz ostatni we Francji, stracono kogoś na gilotynie we Francji, w 1977 roku

Gilotyna i kadr z filmu Gwiezdne Wojny

Premiera Gwiezdnych Wojen w USA odbyła się 25 maja 1977 roku. Jednocześnie, kiedy cały świat obiegała historia sci-fi, a George Lucas można by śmiało rzec, że właśnie rozpoczął Nową Erę, gdzieś we Francji nadal stosowano średniowieczne metody kar śmierci, poprzez ścięcie na gilotynie. Ostatnią osobą, na którą przypadł ten wyrok, był Hamida Djandoubi, skazany za torturowanie i zabicie młodej kobiety.

Ekstaza została wynaleziona w tym samym roku, kiedy zatonął Titanic

Statek na morzu i kolorowe tabletki

Odzwierciedlając sobie w głowie historię Titanica przedstawioną przez Jamesa Camerona. Ten styl, historię i kulturę. Aż ciężko jest uwierzyć, że już w tamtym roku 1912, powstały tabletki ekstazy! W tym samym roku gigant farmaceutyczny Merck był zainteresowany rozwojem substancji, które powstrzymały anormalne krwawienie, a jeden z jego chemików, Anton Köllisch, zsyntetyzował MDMA, aby uniknąć patentu rywala Bayera. Jak się okazuje, lek nie był wtedy szczególnie interesujący dla Mercka. Dopiero w roku 1975 powrócono do tematu, aby psychoaktywne działanie leku, zaczęto traktować poważnie. Co jednak nie zmienia faktu, że po prostu ciężko sobie wyobrazić, że już w roku 1912 była pierwsza styczność z tą substancją!

Wieża Eiffa została otwarta w tym samym roku, kiedy powstał słynny obraz Van Gogha Gwieździsta Noc, 1889

Obraz i wieża Eiffla

Obraz Van Gogha, Gwieździsta noc jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów w historii kultury. Jednocześnie tak samo, jedna z najbardziej znanych budowli na całym świecie, słynna wieża Eiffla, została zbudowana w tym samym roku, co namalowany obraz Van Gogha, 1889 roku. Jak widać, rok 1889, był dla historii i kultury naprawdę przełomowy.

Pablo Picasso zmarł w tym samym roku, kiedy Pink Floyd wydali swój album Dark Side Of The Moon

Czarno-biały portret mężczyzny i zespół
Pablo Picasso prekursor kubizmu, uważany za jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Żyjąc pełnią życia, zmarł w roku 1973. W tym samym roku na rynku pojawiła się jedna z najbardziej kultowych i przełomowych płyt w historii, zespołu Pink Floyd, która tak jak Gwiezdne Wojny wpłynęła i ukształtowała wielu młodych ludzi.
Szwajcarki dostają prawo do głosowania, w tym samym roku, kiedy NASA ląduje na księżycu
interesting history facts events happened same time 16 5b20da2451dde 700 10 historycznych faktów, które sprawią, że wstrzymasz oddech
W roku 1971, kobiety w Szwajcarii dostały prawo do głosowania, co było dość dużym zaskoczeniem, zważając na to, że Holandia uczyniła to 65 lat wcześniej, a sama Szwajcaria należy do jednych z najbardziej postępowych krajów na świecie. Jednocześnie, w tym samym czasie NASA udowodniła coś niesamowitego i wylądowała na Księżycu!
Faks powstał w tym samym roku, kiedy rozpoczęła się Wielka Migracja
interesting history facts events happened same time 5 5b1fcc454b1d1 700 10 historycznych faktów, które sprawią, że wstrzymasz oddech
Oryginalny faks Electric Printing Telegraph został opatentowany w 1843 roku przez szkockiego wynalazcę, Alexandra Baina. Było to w tym samym roku, w którym około 1000 osób wyruszyło na zachód do Oregonu, tworząc wielki pociąg wagonów na torze zwanym teraz szlakiem Oregon. To nadało ton ekspansji Zachodu w USA i to wydarzenie, jest uważane za początek Wielkiej Migracji.
Księżna Diana i Matka Teresa, zmarły w tym samym roku
interesting history facts events happened same time 32 5b22292a573b4 700 10 historycznych faktów, które sprawią, że wstrzymasz oddech

Rok 1997, z pewnością nie był łatwym rokiem. 31 sierpnia Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym, a zaledwie kilka dni później 5 września, Matka Teresa zmarła z powodów zdrowotnych. Opinii jest wiele względem działań obydwóch kobiet, ale trzeba przyznać jedno: w ciągu jednego tygodnia świat stracił dwie cudowne kobiety, które zrobiły wiele dobrego dla innych.

Tekst: Marta Porębska

4/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News