Łamiące serce zdjęcia z lotu ptaka pokazują, jak dużo lodu stopniało na Mont Blanc

Dwa zdjęcia lodowca

Aktualne zdjęcie przedstawiające najwyższy szczyt Alp zostały porównane z fotografią sprzed 100 lat.

Sto lat temu szwajcarski pilot i fotograf Walter Mittelholzer przeleciał nad alpejskimi lodowcami samolotem typu dwupłatowego, by sfotografować tamtejszy krajobraz. W sierpniu tego roku naukowcy z University of Dundee w Szkocji postanowili odtworzyć zdjęcia, by pokazać, jak się zmieniły góry na przestrzeni lat.

Naukowcy wykorzystali proces o nazwie monoplotting, by odnaleźć pierwotną pozycję kamery w przestrzeni powietrznej. Następnie wykorzystali szczyty i iglice alpejskiego krajobrazu jako punkty kontrolne, by doprecyzować geolokalizację pierwotnego zdjęcia.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Nowe zdjęcia przedstawiające lodowce Argentiere, Mont Blanc Bossons i Mer de Glace pokazują, jak dużo lodu ubyło z gór w tym regionie.

Skala utraty lody była natychmiast widoczna, gdy tylko osiągnęliśmy odpowiednią wysokość lotu. Jednak po zestawieniu dwóch zdjęć obok siebie zobaczyliśmy pełny obraz tego, jak się zmienił świat. To było z jednej strony zapierające dech w piersiach, a z drugiej bolesne doświadczenie, patrzeć na to, jak szybko posunęło się topnienie lodowców w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci – powiedział Kieran Baxter z University of Dundee.

Naukowiec dodał również, że jeśli nic się nie zmieni, za kilkaset lat, pozostanie już niewiele lodu do sfotografowania, a kolejne zdjęcie może być już druzgocząco przerażające.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News