10 azjatyckich filmów, które musisz kiedyś zobaczyć

Para w mroku siedząca na tylnych siedzeniach taksówki

Weekend, wieczór, kanapa i film. Brzmi jak zastaw idealny, ale żeby z przyjemnością spędzić czas i nie usnąć w połowie seansu, przyda się jeszcze z pewnością odpowiedni filmowy wybór.

Jeżeli brakuje Wam pomysłów i chcecie poszerzyć swoje filmowe horyzonty, to z pewnością przyda się w tym nasze dzisiejsze zestawienie – 10 filmów z Azji, które powinniście na pewno kiedyś zobaczyć.

(Dodam jeszcze, że wspaniałych azjatyckich filmów jest naprawdę wiele, dlatego też wybór poniższej dziesiątki odbył się drogą losową).

Spragnieni miłości – Hongkong lat 60.

Film Wong Kar-waia odbywa się w latach 60. w Hongkongu, gdzie para głównych bohaterów wynajmuje mieszkania w tym samym budynku. Początkowo obcy sobie ludzie zaczynają spędzać razem coraz więcej czasu, na skutek nieustannej nieobecności ich współmałżonków. Film wypełniony jest niedomówieniami i subtelnością. Rodząca się pomiędzy parą namiętność i wzajemne pożądanie widoczne jest jedynie w przelotnych spojrzeniach, czy krótkim dotyku dłoni. Atmosferę tajemnicy i niezrealizowanych pragnień dopełnia świetna gra światłem oraz zapadająca w pamięć muzyka. Must-see.

Służąca

Film koreańskiego reżysera Park Chan-wooka to thriller erotyczny oparty na bestsellerowej powieści Sarah Waters Złodziejka. Zostajemy przeniesieni do Korei lat 30., gdzie pewien oszust z niższych warstw społecznych postanawia uwieść Japonkę, dziedziczkę wielkiej fortuny, aby dobrać się do jej majątku. Aby zbliżyć się do swojej ofiary, umieszcza on w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą, która ma zdobyć zaufanie dziedziczki fortuny i zostać jej powierniczką. Pełna napięcia historia, co chwilę przedstawiana jest z perspektywy innego bohatera, przez co aż do ostatniej chwili widz nie jest w stanie się zorientować, kto tak naprawdę jest kim, a kto tylko gra swoją rolę.

Rozstanie – kłamstwa i intrygi na tle kulturalnego krajobrazu Iranu

Reżyser Asghar Farhadi splata ze sobą losy dwóch irańskich rodzin, a wydarzenia, które z pozoru wydają się dość błahe, zyskują efekt śnieżnej kuli, która prowadzi w sieć kłamstw i intryg na tle kulturalnego krajobrazu Iranu. Po rozstaniu ze swoją żoną Nader zatrudnia kobietę do pomocy nad schorowanym ojcem. Jednak jego nowa pracownica nie pochodzi z tak nowoczesnej rodziny, jaką reprezentuje on sam, lecz podejmuje pracę w tajemnicy przed niezrównoważonym i zaborczym mężem. Przejmujący i prawdziwy obraz, jest na tyle uniwersalny, że można spokojnie utożsamić się z problemami przeżywanymi przez bohaterów, niezależnie od tego, z jakiej części świata pochodzimy.

Oldboy – jeden najlepszych koreańskich thrillerów

Jeden z najlepszych koreańskich thrillerów. Ten film Park Chan-wooka to pełna brutalności historia zemsty. Główny bohater Oh Dae-su, do tej pory był niczym niewyróżniającym się zwykłym obywatelem, ale pewnego dnia budzi się zamknięty w pokoju, gdzie jego jedynym oknem na świat jest telewizor. W ciągu swojego wieloletniego uwięzienia dowiaduje się, że została zamordowana jego żona. Kiedy drzwi do klatki Dae-su niespodziewanie się otwierają, bohater podąża drogą zemsty i chce odnaleźć oprawców swojej rodziny. Trzymający w napięciu, krwawy, a miejscami nawet obrzydliwy Oldboy to z pewnością nie jest kino dla każdego, ale można na pewno stwierdzić, że wśród thrillerów ma niewiele sobie równych.

Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna

W odciętej od świata pustelni mieszkający tam mnich pewnego dnia znajduje niemowlę, które decyduje się wychować i uczyć. Wraz ze zmieniającymi się porami roku widzimy rozwój młodego chłopca w mężczyznę, który w trakcie swojej edukacji poznaje dobro i zło, namiętność i miłość, a także okrucieństwo i żal. Jednak pomimo złych uczynków młodego mężczyzny, jego historia zdaje się, niczym tytułowa zmiana sezonów, zatoczyć w końcu koło. Prosty, a zarazem pełen przemyśleń na temat człowieczeństwa i odwiecznych praw natury, film z koreańskiego reżysera Kim Ki-duka skłania do medytacji nad odwiecznymi pytaniami o cykliczność natury i ludzkiego losu, ukazując jednocześnie piękne krajobrazy koreańskich gór.

Przyczajony tygrys, ukryty smok – klasyka azjatyckich filmów akcji

Genialny film akcji zatopiony w kulturze Kraju Środka to pozycja obowiązkowa dla fanów chińskiego kina i nie tylko. Kiedy Ang Lee zdecydował się nakręcić ten epicki obraz, był już ustawiony w Hollywood, jednak po nakręceniu adaptacji Rozważnej i romantycznej, zdecydował się powrócić do swoich kulturalnych korzeni i stworzył produkcję, dzięki której gatunek wuxia (czyli przedstawiający mistrzów chińskich sztuk walki wushu) skradł serca widzów z całego świata. Przyczajony tygrys, ukryty smok opowiada historię wielkiego wojownika Li Mu Baia, który postanawia przejść na emeryturę i oddać swój legendarny miecz. Plany te jednak krzyżuje jednak pojawienie się Nefrytowej Lisicy – jego dawnej przeciwniczki.

Dzieci niebios – wzruszające oblicze Teheranu

Ta światowa sensacja z 1998 roku, obdarzona również nominacją do Oscara, to wzruszająca opowieść o rodzeństwie mieszkającym w ubogiej dzielnicy Teheranu. Pewnego dnia chłopiec gubi świeżo co odebrane od szewca buciki swojej młodszej siostry. Dzieci zdają sobie jednak sprawę, że ich rodzice nie będą w stanie kupić dziewczynce nowych butów, dlatego decydują się na zatajenie tego faktu poprzez codzienną wymianę jednej pary między sobą. Film irańskiego reżysera okazał się hitem wśród publiczności z całego świata. Prosta historia ujmuje i chwyta za serce, a jednocześnie pokazuje również prawdziwe problemy, z jakimi muszą mierzyć się ludzie w różnych zakątkach Ziemi. Jednak pomimo ukazanej biedy i przeciwności losu, film wypełnia pełna nadziei, podnosząca na duchu atmosfera, co sprawia, że powinien on być pozycją obowiązkową na liście każdego kinomaniaka.

Trzej idioci – emocjonalna panorama współczesnych Indii

Wielka niespodzianka z Bollywood. Oczywiście, w Trzech idiotach również nie brakuje śpiewów i tańca, ale płynne przejścia od komedii do dramatu oraz pokazanie panoramy współczesnych Indii sprawiają, że stają się one tylko tłem dla ukazania jednej z najbardziej unikalnych kultur świata. Przedstawiona historia jest dosyć prosta i toczy się wokół dwóch kolegów z jednego z uniwersytetów w Indiach, którzy po latach udają się w podróż, aby odszukać ich przyjaciela Rancho. W czasie podróży wspominają stare, dobre czasy i zdają sobie sprawę, jak wielkie piętno odcisnął na nich trzeci przyjaciel. Ta ciepła historia sprawi, że poprawicie sobie humor, bo zapewniam, że na Trzech idiotach można spokojnie choć raz się popłakać ze śmiechu.

Nasza młodsza siostra – rodzinne zjednoczenie pełne sprzeczności

Japoński dramat, który zyskał nominację do Złotej Palmy w Cannes, opowiada historię trzech sióstr mieszkających razem w nadmorskiej miejscowości Kamakura. Każda z sióstr ma inny charakter i temperament: najstarsza Sachi jest pielęgniarką, Yoshino to wieczna imprezowiczka, a najmłodsza siostra Chika jest sprzedawczynią w sklepie sportowym. Jednak ich spokojne życie przywra wiadomość o śmierci ich ojca, którego nie widziały przez ostatnie 15 lat. Kiedy młode kobiety przyjeżdżają na pogrzeb, okazuje się, że mają jeszcze przyrodnią siostrę, którą postanawiają włączyć do swojej rodziny.

Płomienie – historia przynależności klasowej, zazdrości i surowej sprawiedliwości

Stworzony na podstawie opowiadania Harukiego Murakamiego koreański film Płomienie przedstawia zmuszonego powrócić na rodzinną wieś Jong-so, który zakochuje się w mieszkającej tam Haemi. Pewnego dnia dziewczyna z dalekiej podróży przywozi ze sobą bogatego Bena, a Jong-so staje się rozpaczliwie zazdrosny. Kiedy dziewczyna niespodziewanie rozpływa się w powietrzu, bohater jest pewien, że to właśnie Ben maczał palce w jej zniknięciu. Płomienie zapalają tematykę przynależności klasowej, zazdrości i surowej sprawiedliwości. Reżyser Lee Chang-dong stworzył hipnotyczny obraz, który stara się zgłębić ludzką psychikę i kondycję. Ten film pozostaje z widzem na długo po seansie.

Autorka artykułu: Amelia Zajączkowska

5/5 - (1 vote)