Jak dopasować stolik kawowy do aranżacji salonu? 5 wskazówek

Stolik kawowy

Stolik kawowy to jeden z kluczowych elementów aranżacji salonu, z którego zdecydowanie lepiej byłoby nie rezygnować w trakcie planowania wystroju tego pomieszczenia. Jego wybór nie powinien jednak być przypadkowy – oto kilka kryteriów i wskazówek, którymi warto kierować się przy jego zakupie.

Zasada właściwych proporcji – warto o niej pamiętać, nie tylko przy wyborze stolika kawowego

Niezależnie od stylu aranżacji wnętrz, który preferujesz, wybierając stolik kawowy do salonu powinieneś koniecznie pamiętać o zasadzie właściwych proporcji. To jedna z kluczowych reguł aranżacji, w dodatku taka o uniwersalnym charakterze, o której warto byłoby pamiętać w trakcie planowania umeblowania do każdego pomieszczenia, nie tylko salonu. Na czym skupia się ta zasada? W dużym skrócie: ilość mebli i ich rozmiary powinny być dopasowane do metrażu wnętrza. 

Dodatkowo poszczególne meble powinny być również proporcjonalne względem siebie. I tak w przypadku stolika kawowego za punkt odniesienia powinna posłużyć ci sofa lub narożnik, naprzeciw których zamierzasz ustawić stolik kawowy. Jeśli będzie on za mały, zaginie na tle nieproporcjonalnie dużego siedziska, jeśli z kolei będzie zbyt duży – niepotrzebnie zdominuje sofę. Dlatego przed zakupem stolika warto upewnić się, że długość lub średnica jego blatu wynosi przynajmniej ½, a jeszcze lepiej 2/3 długości siedziska, naprzeciw którego zostanie ustawiony.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

stolik kawowy okrągły estelle marmur jasny

Stolik kawowy do salonu – jaka wysokość będzie najlepsza?

Jeśli zależy ci na tym, aby stolik kawowy był możliwie najbardziej funkcjonalny i po prostu wygodny w codziennym użytkowaniu, powinieneś również zwrócić uwagę na wysokość, na której znajduje się jego blat. Tutaj również za punkt odniesienia powinna posłużyć ci sofa, tyle tylko, że w tym wypadku decydująca będzie nie długość a wysokość jej siedziska. Najlepiej sprawdza się wariant, gdy wysokość blatu stolika jest zbliżona do wysokości siedziska (różnica poziomów nie powinna być większa niż +/- 5 cm).

Miejsce ustawienia stolika – na to warto zwrócić uwagę

Zwróć także uwagę na to, gdzie dokładnie zostanie ustawiony stolik kawowy. To oczywiste, że naprzeciw sofy lub dłuższego boku narożnika? Tak, ale istotna będzie tutaj również odpowiednia odległość pomiędzy blatem a siedziskiem. Powinna ona wynosić przynajmniej 25-30 cm (w przypadku osób wysokich nawet 40-45 cm), w przeciwnym wypadku w trakcie siedzenia trudno będzie trzymać nogi w sposób swobodny i wygodny. 

Powiesz, że w razie potrzeby stolik można przecież odsunąć nieco dalej od siedziska? Teoretycznie tak, jeśli jednak znajduje się on blisko przejścia, jego przesunięcie może sprawić, że przemieszczanie się po pokoju będzie mocno utrudnione. Warto o tym pamiętać i odpowiednio uwzględnić to w trakcie planowania rozkładu mebli w salonie i ustalaniu „szlaków komunikacyjnych” w pomieszczeniu.

podwójny stolik kawowy

Stolik kawowy do małego salonu? Dodatkowe schowki mile widziane

Choć stoliki kawowe nie są raczej postrzegane jako typowe meble do przechowywania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrany przez ciebie model miał do zaoferowania nieco więcej niż tylko sam blat. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w niedużych salonach i ogólnie niewielkich mieszkaniach, w których każdy centymetr dodatkowej powierzchni jest na wagę złota. Stolik kawowy z szufladą albo z dodatkową półką bezpośrednio pod blatem wierzchnim lub u samego dołu mebla? Dodatkowe miejsce do przechowywania na pewno nie zaszkodzi.

Czy jeden stolik na pewno wystarczy?

Często okazuje się, że jeden stolik kawowy to nieco za mało. Co wtedy? Warto zastanowić się nad zakupem stolika pomocniczego i ustawieniem go przy jednym z końców sofy lub narożnika. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jest ono wskazane zwłaszcza w przypadku większych sof, jeśli siedzące na końcach siedziska osoby nie mogą swobodnie sięgnąć do stolika kawowego, bez konieczności unoszenia się z siedziska. Jak dobrać odpowiedni stolik pomocniczy? 

Kluczowa będzie tutaj wysokość blatu – powinien on znajdować się na poziomie zbliżonym do podłokietników sofy. A co w sytuacji, gdy mebel wypoczynkowy, przy którym zostanie ustawiony stolik pomocniczy, podłokietników nie posiada? W takiej sytuacji należy kierować się wysokością siedziska – blat powinien znajdować się ok. 20 cm powyżej tego poziomu. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, wybrane przez ciebie stoliki do salonu na pewno sprostają twoim oczekiwaniom a ich użytkowanie będzie wygodne i komfortowe.

Materiał partnerski

Zobacz też: Trzy powody, dla których warto kupić meble z naturalnego drewna

Trzy powody, dla których warto kupić meble z naturalnego drewna

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News